Biyokütle Enerji Santrali 2022’de Devreye Girecek

Biyokütle Enerji Santrali 2022’de Devreye Girecek
REKLAM ALANI
Yayınlama: 16.10.2021
175
A+
A-

Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık, Sudurağı kasabasında kurulacak olan Türkiye ve Avrupa’nın en yüksek kapasitesine sahip Biyokütle Enerji Santrali’ni ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

Biyokütle Enerji Santrali’nin, Karaman ve Türkiye için hayırlı olması temennisinde bulunan Vali Mehmet Alpaslan Işık, tarımsal ve orman atıklarının enerjiye dönüştürülerek ülke ekonomisine yeniden kazandırılması, bölgedeki çevresel sorunların çözümü noktasında çok önemli katkı sağlayacağını söyledi. 

Vali Işık, enerji santralinin faaliyete geçmesiyle birlikte çevresel değerlerin yeniden hayat bulmasının yanında istihdam yönünden de Karaman’ın ekonomisine can suyu olacağını ifade etti.

Karaman Milletvekili Dr. Recep Şeker, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Türkmen Hacıhaliloğlu, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Ali Yener Terlemez ve AK Parti İl Başkanı Abidin Çağlayan’ın da katıldığı ziyaret ve incelemeler sırasında, Biyokütle Yatırım Koordinatörü Anıl Badem, santralin kuruluş amacı ve nihai hedefleri hakkında katılımcılara bilgi verdi.

ÖNÜMÜZDEKİ YIL DEVREYE ALINACAK

Karaman Biyokütle Enerji Santrali’nin, 2022 yılında devreye alınması planlanıyor. Tarımsal ve orman atıklarının enerjiye dönüşümü noktasında Türkiye ve Avrupa’nın en yüksek kapasitesine sahip projesi konumundaki santralde, anız olarak yakılan ayçiçeği, mısır saplarının ülke ekonomisine kazandırılmasının yanı sıra tarımsal verimliliği artırarak çevresel kirliliğin de önüne geçilmesi amaçlanıyor. 

250 kişinin doğrudan istihdam edilmesini sağlayacak proje, yaklaşık 100 bin çiftçiye de doğrudan ek gelir imkanı getirecek. Temiz enerji sayesinde yıllık 300.000 MWh elektrik üretimi hedeflenen santralden, yaklaşık 125 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanacak.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.