Valilerimizin hepsi birbirinden değerlidir

Valilerimizin hepsi birbirinden değerlidir
REKLAM ALANI
Yayınlama: 13.10.2022
585
A+
A-

Aşağıda okuyacağınız özet Yeni Şafak Gazetesi yazarı Yusuf Kaplan hocamıza ait. 9 Ekim tarihli köşe yazısında Aksaray Kitap Fuarı ve sonrası izlenimlerini aktarmış kendine has samimi üslubu ile.

Kıymetli Yusuf Kaplan’ın samimiyetinden en ufak bir şüphem yok. Kendisi Anadolu’nun değişik yerlerine çeşitli vesilelerle gidip özellikle gençlerle konuşmayı, onlara yön verici söyleşiler yapmayı gaye edinen ustalardan biri.

Bugün Anadolu’nun bir köşesinden “Gençlerle Söyleşi var gelir misiniz?” denilse Ülke ve Gençlik sevdasından bu cümleyi neredeyse ikiletmez diye düşünüyorum.

Lakin iyi niyet neredeyse 80 ilin valisini yok sayıp akla gelen ve gelecek olan bütün güzelliklerin sadece Aksaray’da toplanmış gibi gösterilmiş olması rencide edici değil mi? Eleştiri kısmına geçmeden önce şahsım Aksaray ile alakalı bir köşe kaleme alacak olsam Valimiz Sayın Hamza beyin MEB yöneticiliği döneminde görevden alınan bakanların ilk ve sonraki günlerde neler yaşadıklarına şahit olduğu konusundan başlayarak makamın geçici olduğu konusunda tecrübeli olmasını yazardım.

Bakanlık makamından alınan kişilerin çevresinde kimsecikler kalmadığında Valimizin nasıl insanlık gösterdiğinden yola çıkarak makam koltuğunda çok fazla oturmadığını kaleme alırdım.

Bugün makam verilmiş, yarın bu makam alınırsa hayırlısı der kadere teslim oluruz” anlamında cümle kurabilecek cesarette olduğundan yola çıkarak yapılan yatırım ve hizmetleri yazardım diye düşünüyorum.

(Aslında mini bir Aksaray yazısı olmuş oldu)

Nitekim bir yazı kaleme almıştık Vali bey hakkında Tıklayınız

Cümle ve paragraflara olan eleştirilere gelince;

Yusuf Kaplan’ın yazısından..

“O Vali benim arkadaşım”

Bu cümleyi 81 ilin neredeyse 79’unda kurabilecek sade vatandaş vardır. 0 %1 oran yanılma payı olarak kalsın.

“Kırmızı Plaka kullanmayan belki de tek valisi ülkemizin”

İlk aklıma gelen neredeyse 10 valiyi bir çırpıda sayabilirim. Şahsi olarak düşüncem Kırmızı Plaka kullanmak ego, kullanmamak mütevazilik mi bu ayrı bir konu. Kırmızı plaka devleti temsil eder. Devletin ilde vatandaş tarafından görülmesi yanlış mıdır? Yani bir makam sahibinin Kırmızı Plaka kullanıyor olması kibirli, kullanmaması samimiyet göstergesi olmamalı.

*

Türkiye’de valiler, devletin soğuk yüzü, asık suratlı resmidir.”
Yapma sayın hocam! Bu nasıl bir cümledir böyle kıymetli hocam. Bu cümlede tarif ettiğiniz valiler, kaymakamlar kalmadı artık. Bu cümle 80 il valisini yok saymaktan ziyade valilerimizi atayan İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ve Cumhurbaşkanımızın yönetim şeklini görmezden gelmektir. Zira hem Külliye hem bakanlık bir valiyi atarken birçok yönden gözden geçirmekte…

*


“..bütün valilerimize örnek olacak muhteşem bir vali portresi çizen güzel bir çocuğu Anadolu’nun Hamza Bey.”
Bir şey yazamadım hocam.. Ne yazayım ki!

*


“Sadece kırmızı plaka kullanmayan vali değil, hem ilkelerinin, değerlerinin arkasında kale gibi dimdik duran hem de şehirdeki her insana, her kesime hiçbir ideolojik, siyasî bir ayırım yapmadan dokunan güzel bir vali Aksaray valimiz.”
Valimiz Hamza bey de yazacağım cümlenin içindedir ki tüm valilerimiz devlet yönetiminde ideolojiye bakmaz. Güvenlik konusunda yaşanan zafiyette yakınlık derecesi gözetmez. Bu konuda aksak davranan, ideoloji gözeten kişi zaten VALİ yapılmaz. Yapılmış ise makamda tutulmaz. İdeoloji bir kenara aynı cemaat yurdundan yetişmelerine rağmen Vali ilçesindeki kaymakama bile farklılık göstermemiş seviyesini korumuştur.

*

“Aksaray Valimizin bir başka uygulaması, Halk Günü projesi.”
Google’ye “Vali Halk Günü” yazıldığında bunun Aksaray projesi olmadığı görülecektir.

*

“Türkiye’nin bu tür örnek valilere ihtiyacı var. Hiç abartısız söylüyorum: Yürek ülkesinin çocuğu bu tür valilerle Türkiye kısa sürede çağ atlar!”

Sayın hocam, kıymetli hocam;
İllerde Aksaray Valimiz Hamza bey ve diğer Valilerimiz, ilçelerde Kaymakamlarımız olmasa emin olun ülke 1 saatte çöker içinden çıkılamaz sorunlar yumağı haline gelir. Nitekim Pandemi döneminde buna şahit olduk.

Bugün bir ilde veya ilçede çocuklara, gençlere yönelik yapılan faaliyetlerin yüzdelik olarak neredeyse yarısından fazlası Mülki İdare Amirlerinin projesidir.

Bu oran ilin büyükşehir olması ve bütçesine göre değişkenlik gösterir.

Son bir not ile bitireyim.

Yazının amacı Aksaray Valimizin yazılanlar kadar olmadığı anlamında değil, aksine tüm valilerimizin birbirinden kıymetli ve değerli olduğunu sadece HATIRLATMAKTIR. Yoksa Aksaray ilinde Vali Hamza Aydoğdu’nun riyasetinde yapılan hizmetleri görmezden gelmek için NANKÖR olmak gerekir. Ama bir valimizi överken diğerlerini görmezden gelip bu yazı kaleme alınmamış olsa o da NANKÖRLÜK olurdu.

81 il Valimiz ve 922 ilçe Kaymakamımız şahsında tüm MİA ailesi için #İyikiVarsınız

BAZI VALİLERİMİZ HAKKINDA ÖRNEKLER

 • Bir ilimizde ilk valiliğini yapan Mülki İdare Amirimiz kendisinden önce görev yapan valilerimizin hizmetlerini masaya yatırıp en hızlı yol alabileceği ve şehri parlatacak yatırımları gözden geçirerek yaptığı planlama sonrası Turizm anlamında çeşitli faaliyetler ile Türkiye’ye tanıtırken MotoGros ile dünyaya ilimizin adını duyurmuştu. Nitekim şuan görev yaptığı Büyükşehirde yine Turizmi öne çıkararak yatırım ve faaliyetleri ile ilimizi duyurmaya devam etmekte. 2023 yılı ilk çeyreği sonrası bu ilimizin adını daha çok sık duyacağız muhtemelen.

Kendisinin adaletine yakından şahitlik eden biri olarak bu konuyu da not düşmüş olalım.

*

 • Suriye’ye sınır olan ilimizde şuan görev yapan Valimizin çocuklara ve eğitime verdiği destek geleceğe umutla bakmamızı sağlamakta. Cumhurbaşkanımız valimizin görev yaptığı eski ili ziyaret ettiğinde yolda ki çocuklara “Bu abinizi tanıyor musunuz?” diye sorduğunda çocuklar valimizin direk adını söylemiştir. Bu valimiz görev yaptığı eski ilde çocukları sporun merkezine koyarak büyük bir başarıya imza atarken öncelik olarak her zaman eğitim, eğitim, eğitim demiştir.

*

 • MİA içinde en uzun valilik yapan isim olarak bilinen valimiz görev yaptığı her yerde bürokratik yüzü ile yönetimi icra ederken diğer taraftan vatandaşa sıcak yaklaşımı ve çözümleri ile devletin şefkat yüzünü net olarak göstermiştir. Kendisinin yanında staj yapan kaymakam adaylarını bile meslek hayatlarında takip edip onlara mesleki tavsiyelerini hala vermektedir.

*

 • Yakın zamanda kıymetli Annesini Hakk’a uğurlayan valimiz Malatya’da görev yaparken Kendisi kas erimesi hastası olan bir vatandaşımıza ve kanser hastası annesi için yaptığı iyiliği ve aldığı riski Allah biliyor. Ve muhtemeldir ki bu Valimizin yakın zamanda daha üst göreve getirilmesi de muhtemeldir.

*

 • Karadeniz’de Büyükşehir Valisi olan isim Kaymakam olduğu günlerden bugüne kadar ilçe veya ile gitmeden önce yetim, öksüz, gazi listesinin masasında güncel hali ile hazır olmasının talimatını vermiştir her zaman. Hatta öyle ki; lise son sınıf öğrencilerini Türkiye’de bir ilk olarak Büyükşehirlere gönderip tercihinizi üniversiteleri görerek yapın diyerek tur düzenlemiştir. Ayrıca Belediye Başkanının eski bakan olmasına rağmen aradaki köprü öyle sağlam atılmış ki Sayın Bakan Külliye’ye memnuniyetini bizzat iletmiş.

*

 • İlk Vali olmasına rağmen Mülki İdare Amirimiz hala görev yaptığı ilde terörü değil Turizm ve tanıtımı ön plana çıkarmaktadır. Eğitim konusunda yaptığı faaliyetlere yakinen şahidim. Ve halk içindeki memnuniyeti neticesinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun ortak kararı ile hala aynı ilimizde görevine devam ettirilmektedir. Bu ciddi anlamda büyük başarıdır. Daha önceki Valilerimizin başlattığı Kayak Merkezinin faaliyete girmesi ile şimdi Kar Festivalleri düzenlenmekte.

*

 • Akdeniz Bölgesi Büyükşehir’de Valilik yapan Mülki İdare Amirimiz görev yaptığı eski ilin tanıtımı için hem sinema filmine destek vermiş, kendisi kısa süreli rol almıştır. Lakin bana göre en önemli faaliyetlerinden biri Eğitim anlamında ilde başlattığı Duy Beni projesi idi. Ve MEB için mikro anlamda zemini hazırlanmış bir projedir bu.

*

 • Kürt ve Arap vatandaşlarımızın yoğunlukta olduğu ilimizde ilk Valilik görevini icra eden Mülki İdare Amirimiz sorunları çözme konusunda Kaymakamlara yetki vermenin ötesinde onları desteklerken siyasilerin haksız baskılarına tek kelime ile Hayır diyebilmekte. En meşhur sözü “Allah’a KUL, Devlete ADAM bitmez” cümlesidir.

*

 • Daha önce görev yaptığı ilimizde İl Başkanı ile yaşadığı sıkıntı sonrası kendisinin merkeze alınacağı dedikodusu ayyuka çıkmışken Külliye ve Bakanlığın kararı ile şuan görev yaptığı ilde vatandaşa ve çocuklara öylesine müşfik dokunuşlar yapmakta ki bunu yerinden dinlemek lazım. Bu valimiz yazılım anlamında ciddi projeleri düşünürken diğer yandan Kıraathanede vatandaşla okeye oturabilmekte.

*

 • Yine Büyükşehir’de Valilik yapan Mülki İdare Amirimiz Belediye Başkanının eski Bakan olmasına rağmen öyle bir diyalog kurmuş ki vatandaş dili ile ilde işler neredeyse sıfır sıkıntı devam etmekte. Bu valimizin eğitim yatırım ve destekleri buraya bir paragrafa sığmaz. Kendisi Sivas’ta ilçe Kaymakamı iken bir öğrencimize verdiği destek konusunu köşemize taşımıştık. O öğrencimiz yıllar sonra Tıp Fakültesi’ni kazanıp sonuç belgesinin arkasına el yazısı ile kaleme aldığı mektupla teşekkür etmiştir.

*

 • Kayyımlık görevinden sonra Valilik makamına getirilen Mülki İdare Amirimiz ilinde yaptığı tarım ve hayvancılık projeleri ülkeye örnek olacak niteliktedir ki bunun çalışması Ankara tarafından başlatılmış durumda. Aynı zamanda eski görev yerine komşu olan il valisi ile başlattıkları Sağlık projesi ne mutlu ki Bakanlık projesi olarak hayat buldu. Bu Valimiz yeni görev yerinde Büyükşehir Belediye Başkan V. Olarak Valilik görevini icra etmekte.

*

 • Kastamonu’da yaşanan sel felaketinin ardından bir fotoğrafı ile gerektiğinde ne kadar mütevazi olunacağını ve sandalye bile olmadan plastik tabakta yemek yenilebileceğini gösteren isim bugün vali olduğu ilde çocukları projelerin merkezine alarak geleceğe dair yatırımlar yapmaktadır.

*

 • Batı Karadeniz hattında görev yapan Valimiz hangi konuda olursa olsun bir haksızlık varsa bu haksızlığı yapanın karşısına geçip mağdur olanın mağduriyetini giderip hakkını verecek bir yöneticidir. Ve insani ilişkisinde, ili yönetirken hiçbir şekilde ideolojiye değil olaya bakarak geniş resmi görerek olayları çözmektedir.
 • Bu örnekleri yazarken hatıralar tazelendi. Ve bir hatıra kitabı yazmanın iyi olacağını düşünüyorum.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.