Biden, Afganistan’da Geride Pişmanlık Bırakmadı

Biden, Afganistan’da Geride Pişmanlık Bırakmadı
REKLAM ALANI
12.08.2021
59
A+
A-

Afganistan’ı 20 yıldan fazla işgal altında tutan, trilyonlarca dolar harcayan, 300 binden fazla Afganı modern ekipmanlarla donatan ABD’nin şimdiki Başkanı Joe Biden, çekilme kararından pişman olmadığını iddia etti.

ABD Başkanı Biden, yaklaşık bir trilyon dolarlık altyapı paketinin Senato’da onaylanmasının ardından Beyaz Saray’da değerlendirmelerde bulundu.

Söz konusu tasarının altyapı sistemlerinin geliştirilmesi için fırsat sağlayacağını belirten Biden, ulusal altyapının güçlendirilmesine olanak tanıyacağını söyledi.

Biden, altyapı tasarısının yılda 400 bin dolardan az kazananlar için vergileri bir kuruş dahi artırmayacağını yineleyerek, paketteki yatırımların uzun vadede daha fazla istihdam, verimlilik ve büyüme sağlayacağını savjundu.

GELECEK, TRİLYON DOLARLARA GEBE

Başkan Biden, “Wall Street’te tahminde bulunanlar, gelecek 10 yıl içinde ekonomimizin trilyonlarca dolar genişleyeceğini ve halihazırda beklenenin ötesinde yılda 2 milyon ilave iş yaratacağını öngörüyor” dedi.

Altyapı tasarısının iki partinin birlikte çalışabileceğini gösterdiğine dikkati çeken Biden, “Ekonomimizin kalbindeki tıkanmış arterler açılacak. Altyapı paketi ulaşım maliyetlerini, aileler ve işletmeler için genel maliyetleri azaltacak” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Biden, New York Valisi Andrew Cuomo’nun cinsel taciz suçlamaları nedeniyle istifa etmesinin sorulması üzerine “Valinin kararına saygı duyuyorum” yanıtını verdi.

“300 BİN AFGANI EĞİTTİK, DONATTIK”

Afganistan’da son birkaç gün içinde birçok şehrin Taliban’ın kontrolüne geçmesine ilişkin bir soru üzerine ise Biden, 20 yılda trilyonlarca dolar harcadıklarını, 300 binden fazla Afgan kuvvetini modern ekipmanlarla donattıklarını ve eğittiklerini hatırlattı.

Biden, Afgan liderlerin ulusları için savaşmak amacıyla bir araya gelmesi gerektiğinin altını çizerek, “Yakın hava desteği sağlayarak, hava kuvvetlerinin çalışır durumda olduğundan emin olarak, kuvvetlerine yiyecek ve ekipman ikmali yaparak ve tüm maaşlarını ödeyerek verdiğimiz taahhütleri tutmaya devam etmemiz konusunda ısrar edeceğim ama savaşmayı istemek zorundalar” dedi.

“ÇEKİLİYORUM AMA PİŞMAN DEĞİLİM”

Afgan liderlerin siyasi olarak bir araya gelmeleri gerektiğinin farkına varmaya başladıklarını düşündüğünü belirten Biden, “Taahhüdümüzü tutacağız ama kararımdan pişman değilim” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Afganistan’daki askeri güçlerini çekme kararının ardından saldırıları zirve noktaya ulaşan Taliban, ülkenin Orta Asya ile bağlantısını sağlayan kuzey vilayetlerinin merkezlerini de peşi sıra ele geçiriyor.

BİRBİRLERİNİ ISIRMIYORLAR

ABD ile Taliban arasında imzalanan Doha Anlaşması’na göre, NATO güçlerinin son çekilme tarihi olan 11 Eylül 2021’den önce vilayet merkezlerine saldırmayacağını ilan eden Taliban, ABD hava saldırılarını gerekçe göstererek vilayet merkezlerine yöneldi.

Taliban, son 5 günde biri ülkenin güneybatısında, biri batısında, diğer beşi kuzey ve kuzeydoğuda olmak üzere toplam 8 vilayet merkezini Afgan hükümet güçlerinden aldı.

Afgan hükümeti, 34 vilayet merkezinden 26’sını halen kontrolünde tutuyor.

TRİLYONLAR AKITTIĞI TOPRAĞI BIRAKIR MI?

ABD, 20 yıl kaldığı ve Başkan Joe Biden’ın da telaffuz ettiği gibi Orta Asya’da bir kapısı Çin, diğer kapısı İran’a açılan topraklardan hiçbir çıkar elde etmeden çekilir mi?

Cevap, tabi ki ‘hayır’ olacak. Öyleyse defalarca Taliban ile görüşen ABD, ‘bu toprakları sana bırakıyorum ama 20 yıl döktüğüm paranın karşılığını da benim ezeli düşmanlarımla işbirliği yapmaksızın benim vekalet savaşçım olarak bölgede hüküm sürebilirsin’ anlaşmasıyla çekilmeyi ancak kabul etmiş olabilir.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.