Beyinlerinizdeki Engelleri Rafa Kaldırın

Beyinlerinizdeki Engelleri Rafa Kaldırın
REKLAM ALANI
31.12.2022
53
A+
A-

Bursa’da bir camide görev yapan imam, oğlunu namaza getiren ancak arka saflarda bırakan babaya engelli çocuğunu ön saflara getirmesini söyleyerek, adeta beyinlerdeki engellerin kaldırılması mesajı verdi. 

Masum bir engeli bulunmak, ne ibadete giden birine ne de topluma karışmaya engel olmamalı. Engelli de olsa evlatlar, şükrünü Rabbmize gönül rahatlığıyla iletebilmeli. 

 Bursa’nın Osmangazi ilçesi Ebu İshak Mahallesi’ndeki Kanberler Camisi’ne 7 Aralık’ta gelen baba, akşam vaktinde engelli oğlunu gerideki saflarda bırakarak imamın arkasında cemaat arasına karıştı.

İMAMDAN DUYARLI DAVRANIŞ

İmam Osman Civelek’in sebebini sorduğu baba, oğlunun engelli olduğunu, kimsenin rahatsız olmasını istemediğini belirterek, çocuğun ön saflara getirilmesini istedi. 

Bunun üzerine baba, çocuğunu ön safa getirdikten sonra imam, cemaate namaz kıldırdı. Namazın ardından cami imamı, engelli çocukla sohbet etti.

Caminin güvenlik kamerasına yansıyan olayın görüntüleri sosyal medyada defalarca paylaşıldı. Cami imamı Osman Civelek, babası arka safa bıraktığında çocuğun yanına birilerinin geleceğini zannettiğini ancak kimsenin gelmediğini söyledi.

ARAMIZDAKİ TEK GÜNAHSIZ…

Bu sırada babanın oğluna el salladığını gördüğünü aktaran Civelek, şöyle devam etti:

“Çocuğun hüzünlü bir ifadesi vardı. Babasına ‘Çocuğu ön safa getirir misin’ dedim. ‘Engelli, hocam’ dedi. ‘Ne fark eder. Bizim yanımızda kalmasına engel değil, lütfen yanımıza getirir misin?’ dedim. Sağ olsun bizi kırmadı babası getirdi. Onu getirirken cemaate döndüm, ‘Aramızdaki tek günahsız bir insan varsa o da bu çocuk. Aramızda yer alması güzel olur. İnşallah onun hürmetine bu namazımız kabul olur’ dedim. Namaza durduktan sonra arkadan sesler geliyordu. Namazımızı eda ettik, sonra çocuğumuzla ilgilendik. Babasıyla sohbet ettik. Akabinde merak ettik yani, o sesler neydi diye. Kamera kayıtlarına baktık ki çocuğumuz meğerse alkış yapıyormuş sevincinden, mutluluğundan. Çok sevindik yani onun o alkışları paha biçilemez. Mutlu olduk.”

Civelek, sosyal medyada paylaşılan görüntülerle ilgili olumlu dönüşler aldıklarını dile getirdi.

Engelli bireylerin toplumda olduğu gibi kabul görmesinin önemine dikkati çeken Civelek, Diyanet İşleri Başkanlığı personeli olarak gerek cami içinde gerek dışında güzel ahlakı halka anlatarak değil yaşayarak sunmaya gayret ettiklerini sözlerine ekledi.

DÜNYANIN EN ÖZELLERİ

Türkiye nüfusunun neredeyse 16’da bir herhangi bir engel ile yaşamını sürdürüyor. Bu özel insanların diğerlerinden çokta bir farkı yok, hatta kişisel olarak motivasyon ve eğitimle normal insanlardan daha üretken ve başarılı oldukları da görüldü. 

Engelli diye bazı kesimlerce dışlanan vatandaşlarımızın, gerek spor müsabakaları, gerek sanat, gerek ekonomi anlamında kendilerini geliştirmeleriyle normal bir insanın veremeyeceği katkıları imza attıklarına şahit olduk.

Bursa Osmangazi’de yaşanan olay, asıl engelin evlatlarda, engellilerde olmadığını, bazı aileler ve sağlıklı bireylerin düşüncelerinde de olduğunun bir örneği olarak karşımıza çıktı. 

Ancak cami imamının engelin bireylerde olmadığını, normal insanların beyinlerinde olduğunu gösteren davranışı, sosyal medyaya damga vurdu. İmam Civelek’in davranışı takdir toplarken, herhangi bir engeli bulunan çocuk veya erişkinlerin toplum içerisinde ayrıma tabi tutulmaması noktasında çok güzel bir mesaj verdi.

Bu mesaj, sadece engelli çocuğun babasına değildi elbette. Bu mesaj, engellileri toplum dışına iten zihniyeti beyninde yer ettirmiş tüm insanlaraydı. Okunmalı, herkese ders olmalı, hem aile, hem diyanet, hem topluma. Senden Allah razı olsun imam Osman Civelek….

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.