“Benim Yolum Türk’ün Yoludur”

“Benim Yolum Türk’ün Yoludur”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 28.10.2021
183
A+
A-

Gaziantep’te konferans veren KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’taki muhalefetin kendisini “Türkiye’nin adamısın” şeklinde suçladığını belirterek, “Benim yolum Türk’ün yoludur. Benim yolum Türkiye ile birlikte yürüme yoludur. Çünkü doğrusu budur” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Gaziantep’te Hasan Kalyoncu Üniversitesi 2021-2022 Akademik Yılı Açılış ve Ödül Töreni’ne katılarak, “Geçmişten Günümüze Kıbrıs Türkleri’nin Ada’da Varoluş Mücadelesi” konulu konferans verdi.

Programda KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’a, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Senatosu kararı ile ‘Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında Fahri Bilim Doktoru’ unvanı tevcih edildi.

“VARLIĞIMIZIN TEMİNATI TÜRKİYE’DİR”

Konferansta konuşan Tatar, Kıbrıs’taki Türk halkının varlığının ancak Türkiye Cumhuriyeti’nin desteği ile kalıcı olabileceğini söyledi. Karşısında acımasız bir muhalefet olduğunu ve kendisini Türkiye’nin adamı olmakla suçladıklarını anlatan Tatar, çok haksız ve yersiz ithamlara maruz kaldığını söyledi.

Kıbrıs Türk halkının varlığını ancak Türkiye’nin desteğiyle sürdürebileceğine işaret eden Tatar, şunları kaydetti:

“Çünkü bu büyük coğrafyada, Avrupa Birliği içerisinde Rum-Yunan ikilisi hala daha bu yayılmacı ve çatışmacı kültürdeler. Kıbrıs’ta maalesef hala daha bazı muhalifler, ‘biz Rum halkı ile çok iyi iç içe yaşayabiliriz iyi bir anlaşma olabilir’ safsatası ile bizi itham ediyorlar. Bu durumu buradan üzüntü ile paylaşıyorum. Bu Kıbrıs’ta devam eden bir gerçektir. Karşımda acımasız bir muhalefet vardır. Bana zaman zaman ‘sen Türkiye’nin adamısın’ diyorlar. ‘Türkiye’nin menfaatlerini savunuyorsun’ diyorlar. ‘Türkiye’nin papağanısın’ diyorlar. Çok haksız ve yersiz ithamlar yapan muhalefet vardır. Netice itibariyle benim yolum doğru yoldur. Benim yolum Türk’ün yoludur. Benim yolum Türkiye ile birlikte yürüme yoludur. Çünkü doğrusu budur.”

“ALTERNATİF YOK”

Rumların şımartıldığını ve kendilerini tüm Kıbrıs’ın temsilcisi olarak gördüklerini belirten Tatar, “Eğer mantıklı bir anlaşma olabilecekse her iki tarafın bu anlaşmada bir motivasyonu olabilmesi lazım. Şimdi Rumlar kendi başlarına tanınmış bir devlet, Kıbrıs Türk halkı tanınmamış ve dolayısıyla bu dengesizlik içerisinde adil ve kalıcı bir anlaşma yapabilmek çok zor oluyor. Onun için direniyoruz. Ben hep söylüyorum, benim alternatifim yoktur. Alternatif gidip Rum’a yama olmak, yok olmaktır ve Türkiye ile bağlarımızın kopartılmasıdır. O şekilde bir haysiyetsizlik alternatif değildir, alternatif olamaz. Dolayısıyla 60 yıldır iki devlet vardır. 60 yıldır Kıbrıs Türk halkı bağımsız, özgür yaşayabiliyor” diye konuştu.

DOĞU AKDENİZ VE KIBRIS’IN ÖNEMİ

Tatar, tüm devletlerin Doğu Akdeniz üzerinde etkili olmaya çalıştığını hatırlatarak, Türkiye’nin KKTC’nin desteğiyle Doğu Akdeniz’de daha var olacağını belirtti.  Cumhurbaşkanı Tatar, “Ne Kıbrıs eski Kıbrıs’tır, ne Doğu Akdeniz eski Doğu Akdeniz’dir. Türkiye artık daha güçlüdür. Suriye’ye bakınız, Rusya gelmiş Suriye’ye yerleşmiş. Yani Doğu Akdeniz o kadar önemlidir ki İngiltere üsleri Kıbrıs’tadır. Amerika her türlü yaptığı anlaşmalarla buralarda olmaya çalışıyor. Rusya Suriye’ye yerleşti Akdeniz’e yerleşmeye çalışıyor. Biz tarihimize bakınca elbette Türkiye’nin Akdeniz’deki varlığı daha fazla olmalıdır diyoruz. Bu da KKTC güçlü olması ile olacaktır düşüncesindeyim” değerlendirmesinde bulundu.

Daha sonra Gaziantep’te Ticaret Odası Meclis Toplantı’sına katılarak burada da bir konuşma yapan Tatar, Kıbrıs’ın turizm, yüksek öğretim ve tanıtım faaliyetlerinde büyük atılımlar yaptığını ve verilecek ekonomik destekler, yapılacak ticari anlaşmalarla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin daha da ilerleyeceğini dile getirdi. 

Tatar, bu kapsamda Gaziantep’in 10 milyar dolarlık ihracat başarısını tebrik ederek yatırımcılarla işbirliğinin ilerletilmesi gerektiğini söyledi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.