Dokuz Bin Yıllık Köy Gün Yüzüne Çıkarılıyor

Dokuz Bin Yıllık Köy Gün Yüzüne Çıkarılıyor
REKLAM ALANI
13.07.2021
100
A+
A-

Batı Anadolu’nın yaklaşık 9 bin yıllık ilk köyünün arkeolojik kazılarının ortaya çıkarılması amacıyla 4 ay önce başlatılan kazılar sürüyor.

Bilecik Valisi Bilal Şentürk, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izinleri, Valilik ve Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörlüğü ile Belediye Başkanlığı’nın destekleri ile sürdürülen kazı çalışmalarını inceledi.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi (BŞEÜ) Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkan Fidan, Vali Şentürk ve Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir’e, Bahçelievler Mahallesi’ndeki yerleşkesinde arkeolojik kurtarma kazı çalışmalarının yer aldığı sunum yaptı.

Doç. Dr. Fidan, bilimsel katılımla şehir merkezinde apartmanlar arasındaki boş bir parselde 4 aydır arkeolojik kazıların yapıldığını hatırlatarak, çalışmaların sona yaklaşıldığını söyledi. Kazı çalışmalarında, günümüzden 9 bin yıl öncesine ait Batı Anadolu’nun ilk köyünün gün ışığına çıkarıldığını anlatan Doç. Dr. Fidan, şunları kaydetti:

“Yaklaşık bin yıl boyunca Bilecik’in verimli topraklarında tarım ve hayvancılık yaparak geçindikleri anlaşılan insan topluluğuna ait, kulübe tarzında yapılmış yuvarlak ya da oval şekilli evler yanında pişmiş toprak, kemik ve taştan aletler ve binlerce seramik parçası ele geçirildi. Buluntular arasında kemik bir müzik aleti ve muska, pişmiş topraktan hayvan heykelcikleri ve yün eğirmeye yarayan ağırşak, mermer baltalar ile sadece bu yerleşmede görülen seramik süslemeleri dikkat çekti. Ayrıca evlerin arasındaki boş alanlara gömülmüş dönem insanlarına ait 11 iskelet de gün ışığına çıkarıldı.”

Vali Şentürk de BŞEÜ’den bir grup akademisyen ve öğrencinin alanda Bilecik tarihini 9 bin yıl geriye götüren bulgulara ulaşılmasının anlamlı olduğunu belirterek, kazı çalışmalarının tamamlanmasının ardından öncelikle koruma altına alınacağını ve verilere dayalı olarak alanın açık hava müzesine dönüştürüleceğini kaydetti.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.