Başkan Erdoğan’dan Suriye mesajı: Rusya ile atacağımız adımlar büyük önem arz ediyor

Başkan Erdoğan’dan Suriye mesajı: Rusya ile atacağımız adımlar büyük önem arz ediyor
Yayınlama: 08.04.2019
A+
A-

Başkan Erdoğan, Rusya’dan önemli mesajlar verdi. Türkiye-Rusya ilişkilerinde bölgedeki terör eylemlerine karşı birlikte hareket etmenin önemli olduğunun altını çizen Erdoğan, “Suriye’de atacağımız adımlar büyük önem arz ediyor” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin Sekizinci Toplantısı için Kremlin Sarayı’nda bir araya geldi. Türkiye-Rusya ilişkilerinin önemine dikkat çeken Başkan Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret ilişkileri ve yapılacak anlaşmalara ilişkin bilgi verdi.

Görüşmenin başında kısa bir konuşma yapan Erdoğan, Türkiye-Rusya Üst Düzey İş Birliği Konseyi Sekizinci Toplantısı’nda siyasi, askeri, ticari ve kültürel alanlarda stratejik görüşmelerin olacağını söyledi.

Gerek ikili görüşmelerde gerek bölgesel sorunlar noktasında bugün yoğun bir görüşme trafiği olacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 anlaşma imzalanacağını ve bu anlaşmalarla geleceğe yönelik adımlar atılacağını bildirdi.

Türk Akım’da deniz kısmı bitti

Rusya ile ticaret hacminde yüzde 15’lik bir artış olduğunu anımsatan Erdoğan, “Hedefimiz, daha önce belirlediğimiz 100 milyar dolarlık hedefe doğru yürümek. Doğal gaz akımı ile alakalı Türk Akım’da deniz kısmı bitmiş durumda. Aradaki adımlar da planlandığı gibi yürümekte. Hedefimiz aynı takvim içerisinde bitirmek.” dedi.

Erdoğan, Türkiye-Rusya ilişkilerinde, bölgedeki terör eylemlerine karşı birlikte atılan adımların çok önemli olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

Suriye’de atacağımız adımlar önemli

“Bir diğer çok önemli adım da şu anda bölgedeki terör eylemlerine karşı birlikte dayanışma halinde attığımız adımlardır. Özellikle Suriye’de attığımız, atacağımız adımlar büyük önem arz ediyor. Bugünkü Üst Düzey İş Birliği Konseyi Sekizinci Toplantımızın bu bakımdan da büyük önem arz ettiğine inanıyorum. Bakanlarımızın da birbirleriyle yapacağı görüşmeler önem ifade ediyor. Bunları da ayrıca değerlendirmek suretiyle Üst Düzey İş Birliği Konseyi Sekizinci Toplantısı’nı tamamlamış olacağız.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.