Basında MİA hakkında çıkan iddialar için…

Basında MİA hakkında çıkan iddialar için…
Yayınlama: 23.07.2020
A+
A-

Hüseyin Akkaş
Konu aslında malum; bazı basın yayın organlarında çıkan iddia. Maksatları üzüm yemek olmayıp bağcıya saldırmak olanlar dolaylı bir yol izlemeyi tercih etmişler.

Bugün bazı basın kuruluşlarında Mülki İdare Amirlerine yönelik iddialar gündeme getirildi. Aslında onlar için mesele “nedamet” nedeniyle göreve getirilmiş MİA var iddiası değil, Ak Partili milletvekilini haklı göstermek değil. Tüm amaç yeni sistem Cumhurbaşkanlığı/Başkanlık sistemi kabine üyesi olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu yıpratmak.

Eğer amaç birini yıpratmaksa o zaman onlar için her yol mübah. Doğruymuş, yalanmış, ailesi ve şerefi varmış hiç fark etmez. Bu değerler onlarda bulunmadığı için anlamalarını beklemek doğru bir beklenti olmaz.

Şimdi konumuza dönecek olursak,

İçişleri Bakanlığı resmi açıklamasını web sitesi üzerinden yaptı. Ama bakanlığın bu açıklamasına kadar haberi okuyan ben, biz, siz neler düşündük o önemli.

İddialar için ne dedik acaba?

Hayret edip;

“Aaaa bu da mı böyleymiş,

Ben zaten tahmin ediyordum,

Zaten belliydi öyle olduğu”

Gibi cümleleri kurmak uzak dursun kalbimizden geçirdik mi?

Yoksa bu iddiaları okuyup duyduğumuzda;

“Alakası yok, doğru olması mümkün değil, bu arkadaşları ben tanıyorum iddialar yalan..” mı dedik veya kalbimizden böyle mi geçirdik.

Bu iki seçeneğin ne farkı olduğunu anlatmak devlet terbiyesi almış olan siz mülki idare amirlerimize anlatmak had aşmaktır. Dumanın tamamen henüz dağılmadığı günümüz ortamından geçerken yarın başka iftira ve iddiaların kimlere yapılacağı, çamur atılacağı belli olmadığı için kalbimizi ve zihnimizi temiz tutmak bizlere ferdi görevdir diye düşünüyoruz.

Bazı durumlarda en sağlam sığınak Allah’tır. 18 Temmuz’da açığa alınan bir mülki idare amirimize ” ne düşünüyorsun ne yapmayı planlıyorsun?” diye sorduğumda hayatta rehber edilecek bir cümle kurmuştu.

Allah vekilimdir, Rabbimi vekil tayin ettim

Bazı durumlarda kararsız kaldığımızda İmamı Şafi’ye isnad edilen cümle bizim rehberimiz olmuştur.

İmam-ı Şafi’ye sormuşlar;

Fitne zamanı hakkı tutanları nasıl anlarız?

Demiş ki: “Düşman okunu takip ediniz, o sizi hak ehline götürür.”

Haberin kapağında kullandığımız görselde olduğu gibi “En Güzel Direniş Kalbi Temiz Tutmaktır

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN AÇIKLAMASI

Bugün bazı basın yayın organlarında yer alan “FETÖ itirafçısı  olan 3 vali yardımcısı, 2 kaymakam görevlerine iade edildi” başlıklı haberde yer alan bilgiler tamamen asılsızdır. Söz konusu asılsız habere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur;Bazı kesimler tarafından Bakanlığımız kurumlarına  yönelik yapılan tezviratlar karşılıksız çıkınca, şimdi de mülki idare amirlerimize yönelik tezvirata geçildiği açıktır. FETÖ ile mücadele Bakanlığımızca titizlikle, kararlılıkla devam ettirilmekte ve milli beka meselesi olarak görülmektedir.
15 Temmuz 2016 sonrası FETÖ’ye yönelik olarak, 96 bin 66 operasyon gerçekleştirilmiştir. 282 bin 790 şahıs gözaltına alınmış, bunların 94 bin 975’i tutuklanmış, toplam 597 bin 783 kişiye işlem yapılmıştır. FETÖ ile mücadele kapsamında bugün itibarıyla Bakanlığımızda toplam  39 bin 850 kişi ihraç edilmiş, 5 bin 642 kişi açığa alınmıştır. Bu konudaki bütün iddialar, gerek adli makamlarca gerekse Mülkiye Teftiş Kurulunca titizlikle araştırılmakta ve soruşturulmaktadır. 15 Temmuz’dan bugüne kadar 1875 mülki idare amirinden 563’ü ile ilgili soruşturma açılmış, bunlardan 470’i (yüzde 25’i) ihraç edilmiş, 93 mülki idare amiri de görevinden uzaklaştırılmıştır. Bunların 24’ü halen açıkta olup, 69’u adli ve idari soruşturma sonucunda iddialar sübut etmeyince, kurum kanaati de oluşturularak iade edilmiştir.  Haberde adı geçen 4 mülki idare amirinin, yapılan adli soruşturmaları sona ermiş, haklarında “beraat”, “kovuşturmaya yer olmadığı” ve “ceza verilmesine yer olmadığına” dair kararlar verilmiş, idari olarak ise soruşturmaları sona ermiştir. 
Haberde adı geçen bir mülki idare amiri ile ilgili adli makamlarca tarafımıza iletilmiş herhangi bir karar bulunmamakla birlikte idari soruşturması ise devam etmektedir. 
Bugüne kadar hiçbir itirafçı, görevine iade edilmemiştir.
Kamuda tüm süreçlerde aynı yöntem izlenmektedir. FETÖ ile mücadele sadece FETÖ ile değil, bununla birlikte bu mücadeleyi sulandırmaya çalışan “iftiralarla” da devam etmektedir.  Aziz Milletimiz müsterih olsun; FETÖ ile mücadele, tarafımızca milli beka meselesi olarak görülmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.