Barış Pınarı Şehitleri, Tel Abyad’da Yad Edildi

Barış Pınarı Şehitleri, Tel Abyad’da Yad Edildi
REKLAM ALANI
08.10.2021
84
A+
A-

Türkiye’nin güney sınırları boyunca oluşturulmak istenen terör koridorunu ortadan kaldırmak, terör saldırılarına karşı güvenli bir alan oluşturarak Suriyeliler’in ülkelerinde yaşamalarını temin etmek amacıyla 9 Ekim 2019 günü başlatılan Barış Pınarı Harekâtı’nın ikinci yıl dönümünde şehitler için Tel Abyad’da mevlit okutuldu.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, 7. Kolordu Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Oktay Ağbuga, Vali Yardımcısı Oğuzhan Erdi Atak, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Metin Düz, İl Emniyet Müdürü Selçuk Doğuş, İl Müftüsü Ramazan Tolan, Tel Abyad Mahalli Meclis Başkanı Hacı Salih Abdullah’ın katılımıyla Ömer Bin Hattab Camii’nde Cuma namazı sonrası program düzenlendi.

Program kapsamında, Tel Abyad Müftülüğü koordinesinde eğitim verilen Kur’an kurslarında dereceye giren çocuklara başarı belgesi takdim edilirken, bisiklet hediye edildi.

“HALKIN HUZUR İÇİNDE YAŞADIĞI ORTAM VAR”

Program sonunda çocuklarla hatıra fotoğrafı çektiren Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, bölgede terör örgütlerinin işgaline son verilmesi, huzur ve güven ortamının sağlanması için gerçekleştirilen harekâtta şehit düşenlere Allah’tan rahmet, hayatta olanlara da sağlıklı ve uzun ömürler diledi.

Barış Pınarı Harekâtı ile Tel Abyad’ın terör örgütlerinden temizlendiğini, tahrip edilen altyapının onarıldığını, işyerlerinin yeniden açıldığını ve ticari faaliyetlerin başladığını kaydeden Vali Erin, “Tüm okulların faaliyet gösterdiği, tüm çocukların eğitim öğretime devam ettiği, hastanenin onarılarak hizmete sunulduğu bir gündeyiz. Tüm yollar, içme suyu, kanalizasyon, elektrik hizmetlerinin de getirildiği, Tel Abyad halkının huzur ve güven içinde yaşadığı bir

ortam var bugün. Bunun için emeği geçen herkese şükranlarımızı iletiyoruz. Büyük bir fedakârlık ve hizmet anlayışıyla burada görev yapılıyor” diye konuştu.

“ÇOCUKLARIN DİNİNİ ÖĞRENDİĞİ BİR TEL ABYAD VAR ARTIK”

Tel Abyad Müftülüğü koordinesinde Kur’an kurslarına devam ederek Kur’an-ı Kerim’i hatmeden ve hafızlık çalışmalarına başlayan 200 çocuğu da tebrik eden Vali Erin, “İnsanların dininden uzaklaştırılmaya çalışıldığı dönemde, 10 bin kadar çocuk normal eğitim öğretimin yanında bir de camilerde oluşturulan Kur’an halkalarında dinlerini ve Kur’an-ı Kerim’i öğrendiği bir Tel Abyad var şu anda” dedi.

Tel Abyad’da iki yıl önce ile kıyaslanamayacak kadar her alanda önemli mesafe kat edildiğini ve Türkiye’de yaşayan Suriyeliler’in kendi ülkelerine dönmeye cezbeder hale geldiğini belirten Vali Erin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Buradaki kardeşlerimize yardımcı olmaya, yol göstermeye devam edeceğiz. Bir taraftan da Şanlıurfa’da on yıla yakındır misafir ettiğimiz 450 bine yakın Suriyeli kardeşimiz var.

Suriye’deki savaşın, karmaşanın, ölümlerin son bulması, onların da bir an önce evlerine, barklarına, topraklarına selametle dönebileceği bir ortamın oluşması için, bu yıl dönümünde ve Cuma gününde Cenab-ı Allah’a dua ediyoruz.”

BARIŞ PINARI HAREKATI

Hudut güvenliğimizi sağlamak, Suriye’nin kuzeyinde bir terör koridoru oluşturulmasını engellemek, DEAŞ ve PKK/YPG başta olmak üzere milli güvenliğimizi tehdit eden terörist unsurları etkisiz hale getirmek, güvenli bölge tesis ederek bölgedeki istikrarı ve ülkemizdeki Suriyeliler’in evlerine güvenli, gönüllü ve saygın bir şekilde geri dönüşlerini sağlamak maksadıyla, 9 Ekim 2019 günü Fırat’ın doğusunda “Barış Pınarı Harekâtı” başlatıldı.

Harekâtta, 605 meskun mahal, 4 bin 219 kilometrekare alan kontrol altına alındı.

Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşlarıyla koordineli olarak bölgede hayatın normalleşmesine yönelik faaliyetler başarıyla sürdürülüyor.

Bu kapsamda, bugüne kadar Barış Pınarı Harekât alanında, 400 okul, 86 cami ve 7 kilise hizmete açıldı. Hizmete giren devlet hastaneleri ve mobil sağlık birimleri vasıtasıyla 130 binden fazla Suriyeli muayene edilerek, yaklaşık 4 milyon ekmek ile 200 bin yardım kolisi dağıtımı yapıldı.

Bölgede kullanma suyu problemi bulunmazken, içme suyuna yönelik çalışmalar sürüyor. Bölgenin yüzde 55’ine de elektrik veriliyor.

Türkiye’nin gayretleri sayesinde terör örgütü baskısı sebebiyle topraklarını terk etmek zorunda kalan Suriyeliler de tekrar evlerine dönmeyi sürdürüyor.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.