Avrupa Birliği’nin ‘Afganlar Gelmesin’ Planı

Avrupa Birliği’nin ‘Afganlar Gelmesin’ Planı
REKLAM ALANI
24.08.2021
65
A+
A-

Kıtaya Afganistan vatandaşlarının göçünün önüne geçmek isteyen Avrupa Birliği (AB), inşa edilen çelik duvarların yanı sıra Afganlara insani yardımın miktarını artırma kararı aldı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, AB’nin Afganlar için “ülke içinde ve dışında” yaptığı insani yardımın miktarının 50 milyondan 200 milyon avroya çıkarılacağını açıkladı.

AB Komisyonu sözcülerinden Balazs Ujvari de günlük basın toplantısında bu meblağın Taliban’ın eline geçmemesinin nasıl temin edileceğine ilişkin bir soruya, “İnsani yardım, hükümetler ya da silahlı gruplar üzerinden yapılmıyor. Kar amacı gütmeyen organizasyonlar, uluslararası kuruluşlar ve açıkça BM üzerinden gidiyor” yanıtını verdi.

“NASIL KULLANILDIĞINI TAKİP EDİYORUZ”

Sözcü, “Elbette uluslararası ortaklarımızla sözleşmeye dayalı bir ilişkimiz var. Bu çok sağlam bir ilişki. Paranın somut olarak nasıl kullanıldığını çok yakından takip ediyoruz” ifadelerini kullandı.

AB’nin Afganistan’a insani yardım için yalnızca bu sene içinde 57 milyon avro hibe ettiğini, Pakistan ve İran gibi komşu ülkelerdeki Afgan mülteciler için de 22 milyon avro harcadığını söyleyen Ujvari, insani yardımdan sorumlu çalışanların Afganistan’da kalmaya devam ettiğini, dolayısıyla bu çalışmanın kesintiye uğramadığını belirtti.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.