Aslantepe Höyüğü, 57 Asırlık Tarihe Işık Tutuyor

Aslantepe Höyüğü, 57 Asırlık Tarihe Işık Tutuyor
Yayınlama: 04.09.2021
A+
A-

Birleşmiş Milletler (BM) Unesco Kültür Mirası Kalıcı Listesi’ndeki Aslantepe Höyüğü’nde devam eden kazılarda milattan önce 3700 yılı öncesinden kaldığı tahmin edilen 24 mezar ile 6 ev kalıntısı bulundu.

Malatya Valisi Aydın Baruş, Aslantepe Höyüğü’ni ziyaret ederek, kazı ekibinin başındaki Doç. Dr. Francesca Balossi Restelli, Kültür ve Turizm İl Müdürü Çetin Şişman ile bölge daha önce kazı başkanlığı yapan Prof. Dr. Marcella Frangipane’den çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

İncelemelerinin ardından açıklamada bulunan Vali Baruş, kazı alanındaki çatı projesinin en kısa sürede tamamlanması için çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

ELİT KESİMİN YERLEŞİM YERİ

Kazı heyetinin başındaki Restelli ise kazı çalışmasının 10 Ağustos’ta başladığını hatırlatarak, şu ana kadar 24 mezar ve milattan önce 3600-3700 yılları öncesinden kaldığı tahmin edilen 6 ev kalıntısı bulduklarını anlattı.

Çalışmalar sırasında Geç Kalkolitik’ten Geç Hitit Dönemi’ne kadar geçen tarihsel sürece ait buluntulara rastladıklarını aktaran Doç. Dr. Restelli, yeni bulunan eserlerin Arslantepe Sarayı’ndan çok daha önce yapıldığının tahmin edildiğini, bulunan yerleşim yerinde o dönemin elit kesiminin yaşamış olduğuna dair emarelerin bulunduğunu kaydetti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.