“Aramızda Öyle Bir Köprü Var Ki Kim Yıkabilir?”

“Aramızda Öyle Bir Köprü Var Ki Kim Yıkabilir?”
REKLAM ALANI
21.08.2021
76
A+
A-

Rize Valisi Kemal Çeber, “Müslüman’ın, Müslüman’ın kardeşi olduğunu biliyorsak, kim bizim aramızdaki köprüyü yıkabilir? Kim bizim kardeşliğimizi sekteye uğratabilir?” diye konuştu.

Genel merkezi Ankara’da bulunan Din Görevlileri Birliği Derneği, merkezi Diyarbakır’da bulunan Medrese Alimleri Vakfı ve merkezi Trabzon’da bulunan Trabzon Kur’an Kursları Dernekleri Federasyonun ortaklaşa düzenlemiş olduğu “Kardeşlik Köprüsü” programı Rize’de gerçekleştirildi.

Kardeşlik Köprüsü programlarıyla, din görevlileri, kanaat önderleri, Kur’an Kursları ve dini eğitim veren müesseselerin tanışmasına, kaynaşmasına, karşılıklı talebe akışını sağlamak ve bölgeler arasında kardeşliği pekiştirmek amaçlanıyor.

Program kapsamında, icazet merasimlerine katılım sağlanarak, din görevlileri, kanaat önderleri, Kur’an Kursları ve dini eğitim veren üniversitelerin tanışması sağlanıyor.

TERÖRÜN AÇTIĞI YARALAR SARILIYOR

Kardeşlik Köprüsü programlarının en önemli amaçlarından bir tanesi de Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu bölgesinde terörün açtığı yaraları milli ve manevi değerlerimiz ve kardeşlik duygularımızla sarmaya çalışmaktır.

Rize’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen programa katılarak bir konuşma yapan Vali Kemal Çeber, “Çok güzel bir program oldu. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Hepimiz dertliyiz. Dünyadaki Müslümanlar’ın çektiği nedir? En son Afganistan da Müslüman kardeşlerimiz öleceğini bile bile uçağın kanadına çıktı. Bunu görüp de dertlenmeyen bir Müslüman olur mu? Bundan önce Suriye’de ve Irak’taki Müslüman kardeşlerimizin çektikleri nedir? Filistinli kardeşlerimizin halen daha çektikleri nedir?” diye konuştu.

“KENDİ PAYIMIZA NEYİ DÜZELTEBİLİRİZ?”

Nerede yanlış yapıldığını insanın kendi kendisine sorması gerektiğini ifade eden Vali Çeber, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz kendi payımıza neleri düzeltebiliriz? İşte bu yüzdendir ki dertlenmekte haklıyız. Bugün burada çok güzel bir tablo var. Bizim aramızda öyle bir köprü var ki kim yıkabilir? Bizim aramızda öyle bir kardeşlik sohbeti var ki kim bunu sekteye uğratabilir? Müslüman’ın, Müslüman’ın kardeşi olduğunu biliyorsak, kim bizim aramızdaki köprüyü yıkabilir? Kim bizim kardeşliğimizi sekteye uğratabilir?  

Müslümanlar olarak hepimiz kardeşiz. Bizler yüzyıllardır bu topraklarda hep kardeşlik duygusu içinde yaşamış, muhabbetle birbirimize bakmışızdır. Geçmişten bugüne oluşturmuş olduğumuz medeniyet tasavvurumuzun da gereği budur. Bugünde millet ve ümmet olarak en çok ihtiyacımız olan şey budur. Birbirimize hoşgörüyle bakmak, muhabbetle yaklaşmak, kardeş olmak ve birlik olmaktır.”

“MÜSLÜMAN TOPLUMLAR KAOS ORTAMINA ÇEKİLİYOR”

Müslüman coğrafyasında oynanan oyunlara bakıldığı zaman din alimlerine ve kendilerine çok önemli görev ve sorumlulukları düştüğünü belirten Vali Çeber, “Mezhepçilik, ideolojik çatışmalar, iktidar çatışmaları gibi pek çok bahaneyle Müslüman toplumlar bir kaos ortamında çekilmeye çalışılmaktadır. Sizler bu toplumu birleştiren, bu toplumu kaynaştıran, doğru bilgilerle kardeşlik hukuku içinde yetiştirecek bilgi ve birikime sahip hocalarsınız. Bizler geleneklerimize, kültürümüze, tarihimize ve geçmişimize ne kadar sahip çıkarsak, millet olarak o kadar güçlü oluruz. Milli ve manevi değerlerimiz bizim yolumuzda ki en önemli yapı taşlarımızdır” dedi.

Programa, Rize Valisi Kemal Çeber’in yanı sıra Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı İbrahim Hilmi Karslı, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Rize İl Müftüsü Naci Çakmakçı, Rize Müftü Yusuf Karali Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Seyit Badır, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin 8 ilinde bulunan 32 Kur’an Kursu temsilcisi ve kanaat önderi ile Rize’de bulunan kanaat önderleri ve sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.