Antik Dünyanın İlkler Kenti Aizanoi, Yeniden Doğuyor

Antik Dünyanın İlkler Kenti Aizanoi, Yeniden Doğuyor
REKLAM ALANI
24.09.2021
75
A+
A-

Kütahya Valisi Ali Çelik, gerçekleştirilecek projelerle Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti’nin gelecek nesillere sağlıklı şekilde aktarılacağını söyledi.

Vali Çelik, Zeus Tapınağı alanında “Antik dünyanın ilkler kenti Aizanoi yeniden doğuyor” adlı projenin tanıtım etkinliğinde yaptığı konuşmada, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne 2012 yılında dahil edilen antik kentin Türkiye’nin önemli kültürel değerleri arasında olduğunu belirtti.

KÜLTÜR BİRİKİMLERİNİ BARINDIRIYOR

Antik kentin insanlığın kültürel mirası olarak tanımlanabileceğini vurgulayan Çelik, “Bulunduğumuz alanın en temel dinamiği antik kent tanımlamasının ötesinde, bir kültürel mirasa dönüşmüş birikimleri de kendi üzerinde barındırıyor olmasıdır. Aizanoi, insanlığın kültürel mirası şeklinde tanımlanabilir bir yaşam alanı” dedi.

Çelik, antik kentte Roma, Bizans, Çavdar Tatarları, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminin izlerinin tamamını bir arada görme şansının bulunduğunu aktardı. 

Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz da ajansın desteğiyle hayata geçilecek projeyi tanıttı. Etkinlik kapsamında Zeus Tapınağı, 15 bin kişi kapasiteli amfi tiyatro, tiyatroya bitişik nizamda yapılmış 13 bin 500 kişilik stadyum, ticaret borsası yapısı ve sütunlu cadde gezildi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.