Antalya’da Eğitim AHENK ile Nitelik Kazanacak

Antalya’da Eğitim AHENK ile Nitelik Kazanacak
REKLAM ALANI
25.10.2021
70
A+
A-

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, eğitim-öğretim faaliyetlerinin daha kaliteli ve nitelikli hale getirilmesi amacıyla düzenlenen AHENK projesi tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, “Proje ile eğitimimizde aksayan ve geride kalan yerleri düzelterek, gençlerimize okuma ve iyi insan olma bilincini aşılamak istiyoruz” dedi.

Antalya Valiliği himayesinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde düzenlenen AHENK (Antalya Hedeflenen Eğitime Nitelik Kazandırma) Projesi Tanıtımı ve İşbirliği Protokolü İmza Töreni Vali Ersin Yazıcı ve ilgili kurum/kuruluş temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti. 

Antalya’da ilkokul, ortaokul ve liselerde yürütülecek eğitim öğretim faaliyetlerini planlamak ve bu kapsamda eğitimde nitelik ve kaliteyi arttırmak amacıyla başlatılan projenin tanıtımında konuşan Vali Yazıcı, projenin en önemli noktası öğretmenler olduğuna ve onlara sonsuz güvendiğine vurgu yaptı.

“ÖĞRETMENLERİMİZE SONSUZ GÜVENİYORUM”

Bu konu üzerine bir çalıştay gerçekleştirdiklerini, ilgili tüm kurumlardan katılımcılarla detaylı şekilde tartıştıklarını anlatan Yazıcı, şunları söyledi:

“Orada şunu ifade ettik. Bir iş yapmak için, herhangi bir işi gerçekleştirebilmek için öncelikle hukuksal bir yetkiye ihtiyaç var. Kanunların, yasaların bize yetki veriyor olması gerekli. Çalıştaya başlarken dedik ki tüm önerileriniz; Antalya Valiliği’nin, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, kaymakamlığın ve okul müdürünün yetkileri arasında olsun. Önce hukuksal anlamda bizim yetkimizde olan işlerden yola çıktık. İkinci olarak bir iş yapmak için bütçe lazım. Çalıştaya katılan 150’yi gecik arkadaşımıza önerilerinin kamu imkânları, yani bizim bütçelerimiz ölçüsünde olmasını istedik. 

“HERKES KALİFİYE ELEMAN BEKLİYOR”

Son olarak da en önemlisi bir iş yapabilmek için tabi ki insan kaynağına ihtiyacımız var. Ondan yana hiçbir tereddütümüz yok. Ben öğretmenime güveniyorum. Tüm öğretmenlerimize sonsuz güveniyorum. Bu projeyi öğretmenlerimizle birlikte başarıya ulaştıracağız.” 

AHENK Projesi kapsamında bilinen fakat uygulama noktasında sorun yaşanan konularla ilgili farkındalığı arttırmayı amaçladıklarını dile getiren Vali Yazıcı, AHENK projesi ile bu süreci başlatacaklarını kaydetti.

Tüm kurum ilgilelerini bu farkındalığı artırmak için buraya davet ettiklerini ifade eden Yazıcı, “Okullarımızı harekete geçirmek için bugün bu projemizi başlatıyoruz. Üretme noktasında bizler için çok önemli olan meslek liselerimizdeki ölü toprağı kaldırmak için buradayız. Şu an yanımda iki oda başkanım var. Herkes iyi ve kalifiyeli insan bekliyor. Meslek liselerine eski ilgiyi ve önemi bıraktık. Bu olmamalı. Meslek liselerine, orada okuyan gençlere ülkemizin ihtiyacı var. Üretmek, üreterek büyümek zorundayız. Hedeflerimiz çok büyük. Ama üretmeden bu hedeflere ulaşmamız çok zor. Bu yüzden bu konuya hassasiyet göstermemiz gerekiyor. Meslek liselerimizi tekrardan ayağa kaldırmamız gerekiyor” dedi.

“BU İŞİ HEP BERABER ÖZÜMSEMELİYİZ”

AHENK projesinin şehrin tüm paydaşlarını bir arada toplayarak eğitimde nitelik ve kalitenin artması yönünde önemli olduğunu söyleyen Vali Yazıcı, “Şuna inanıyorum ki bizler bu okullarımıza, gençlerimize dokundukça güzel işler ortaya çıkacak. Gençlerimize hep beraber dokunursak bu işi hep beraber özümsersek eğitimin niteliğini ve kalitesini arttırmış olacağız” ifadelerini kullandı.

Akademik başarının yanında değerler eğitimini de gençlerimize en iyi şekilde vermemiz gerektiğini vurgu yapan Vali Yazıcı, “Herkes başta kendi çoluk çocuğu olmak üzere tüm insanların iyi bir insan olmasını istiyor. Bu nedenle iyi insan yetiştirmek için çocuklarımıza dokunacağız. Gençlerimizi ve çocuklarımızı olmazsa olmazımız insani değerlerle donatacağız. Değerler eğitimi sürekli devam etmesi gereken bir eğitimdir. Dolayısıyla eğitimin aksayan ve geride kalan yerleri bu proje ile önceliğimiz olacak. Okullarımızı yeniden canlandırarak gençlerimizin başarıya ulaşması noktasında katkı sunacağız” şeklinde konuştu.

“FARKLI OKULDA FARKLI SONUÇ ÇIKAMAZ”

Eğitimdeki fırsat eşitliğini sağlamanın gerekliliğini belirten Vali Yazıcı, “Hepimiz öğretmen olarak aynı fakültelerden mezun olduk. Lakin Muratpaşa’da ‘A’ ortaokulunda çalışırken farklı Kepez’de çalışırken farklı sonuçlar ortaya çıkıyor. Ben böyle bir durumu kabul etmiyorum. Milli Eğitim Bakanımızda bunu sık sık vurguluyor. Fırsat eşitliğini yaratacağız arkadaşlar. İmkan eşitsizliğini ortadan kaldırmak için hep beraber gayret edeceğiz” görüşlerini dile getirdi.

Yazıcı, “Proje ile inşallah çocuklarımıza okuma alışkanlığını aşılıyor olacağız. Okuyan ve iyi insanların olduğu bir toplum olmalıyız. Hep birlikte insan kalitesini eğitimde kaliteyi ve niteliği hep birlikte arttıracağız” diye konuştu.

Konuşmasının ardından Vali Yazıcı, proje kapsamında Antalya’daki öğrencilerin sosyo kültürel yapısına uygun milli, manevi ve evrensel değerlerle bağdaşır nitelikte, yeniliğe ve öğrenmeye açık topluma yararlı bireyler olarak yetiştirilebilmesi için Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektör Yardımcısı Özgür Kasım Aydemir, İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Er, Antalya Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Davut Çetin, Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Adlıhan Dere ile birlikte protokol imzaladı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.