Ankara’nın Başkent Oluşunun 98. Yıldönümü

Ankara’nın Başkent Oluşunun 98. Yıldönümü
Yayınlama: 12.10.2021
A+
A-

Ankara Valisi Vasip Şahin, Ankara’nın başkent oluşunun 98. yıldönümünü yayımladığı mesajla kutladı.

Vali Şahin mesajında, Milli Mücadele’nin sevk ve idare merkezi olarak üstlendiği fiili başkentlik vasfını ve sorumluluğunu büyük bir onurla taşıyan Ankara’nın, resmen başkent ilan edilişinin 98. yıl dönümünün idrak edildiğini hatırlattı.

MİLLİ MÜCADELE’NİN KARARGAHI

Ankara’nın başkent oluşunun, Samsun’dan başlatılan direniş sürecinin bir parçası olduğunu vurgulayan Şahin, mesajında şunları kaydetti:

“Gazi Mustafa Kemal, Heyet-i Temsiliye ile birlikte 27 Aralık 1919’da Ankara’ya gelerek jeopolitik durumu ve coğrafi konumu sebebiyle burayı Milli Mücadele’nin karargahı yapmış, milletimizin mukadderatını belirleyen stratejik kararlar burada alınmıştır.

Ankara, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verilen yasa önerisinin kabulüyle 13 Ekim 1923’te yeni kurulacak devletin başkenti olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin kalbi olma onur ve övüncünü taşıyan Ankara’nın başkent oluşunun yıldönümünü en içten duygularımla kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bugüne kadar Ankara’nın imarına hizmet etmiş devlet adamlarımızı minnet, rahmet, şükranla anıyorum.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.