Ankara Kendi Kaynakları İle Otobüsü Elektrikliye Çevirdi

Ankara Kendi Kaynakları İle Otobüsü Elektrikliye Çevirdi
REKLAM ALANI
26.02.2021
108
A+
A-

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, hizmet süreleri dolmuş belediye otobüslerinin dizel motorlarını elektrikliler ile değiştirmeyi başardıklarını açıkladı.

Yüzde yüz elektrikli belediye otobüsünün tanıtım törenine katılan Yavaş, değişim çalışmalarının tamamıyla belediye çalışanları tarafından gerçekleştirildiğini ve işlemin maaliyetinin yeni otobüs fiyatının üçte birine denk geldiğini belirtti.

Testlerin Avrupa standartlarında tamamlandığını ve Sanayi Bakanı ile de görüşerek kendisinden elektrikli otobüs için onay beklediklerini açıklayan ABB Başkanı, ardından seri üretim için yollar arayacaklarını ve üniversitelerle özel sektörden destek almaya çalışacaklarını ifade etti.

“3 saatte tam şarj, 300 kilometre menzil”

Tanıtım töreninde konuşma yapan BELKA AŞ Genel Müdürü Dursun Çiçek de eski bir otobüsü sadece belediye kaynakları ve işgücü sayesinde elektrikli otobüse çevirdiklerini söyledi. “Belediyenin çalışanları ile bu dönüşümü sağladık. 3 saatte tam şarj oluyor ve bu şarj bir günden daha fazla yetebiliyor” ifadelerini kullandı.

Tek şarjda 300 kilometre yol alabildiği belirtilen otobüsün dizel versiyonuna göre yakıt masrafını beşte bir oranında düşürdüğü ifade ediliyor. Başkan Yavaş ayrıca şu anda ellerinde eski model olup, dönüştürülecek 400 otobüs bulunduğunu söyledi.

Mansur YAVAŞ twitter’da elektirikli otobüs için paylaşımı:

Çevreye değer, doğaya saygı en çok ‘Yeşilin Başkenti’ne yakışır dedik.

Türkiye’nin ilk dönüştürülmüş %100 elektrikli otobüsünü ürettik. Çok mutluyuz.

Ömrü dolan otobüslerimizi, sıfır fiyatının üçte bir maliyetine dönüştüren mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.