“Anavarza Antik Kenti Efes’ten Daha Büyük”

“Anavarza Antik Kenti Efes’ten Daha Büyük”
REKLAM ALANI
10.05.2022
24
A+
A-

Adana Valisi Dr. Süleyman Elban, Anavarza Antik Kenti’nin Anadolu’nun bilinen en büyük antik kenti olan Efes’ten çok daha büyük olduğuna dikkati çekerek, “Sorumluluğumuz da çok büyük” dedi.

Vali Elban, Çukurova Kalkınma Ajansı’nın güdümlü proje desteği ile hazırlanan ve Adana Valiliği’nce 21 milyon TL bedelle ihale edilen “Anavarza Yeniden Doğuyor” projesi kapsamında, Kozan ilçesindeki Anavarza Antik Kenti’nde yapılan restorasyon ve kazı çalışmalarını yerinde inceledi.

Yetkililerden bilgiler alan Vali Elban, Anavarza Antik Kenti’nin önemli bir tarihi değer olduğunu, restorasyon çalışmalarının bir an evvel tamamlanması için herkesin titizlikle çalışması gerektiğine vurgu yaptı.

Dünya Geçici Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Anavarza Antik Kenti’nin önemine işaret eden Elban, “Kentimizin binlerce yıllık tarihi geçmişine ışık tutan Kozan Anavarza Antik Kenti’nde yapılan çalışmaları adım adım takip ediyoruz. İlimizin tarihi eserlerini ve kültürel varlıklarını gelecek nesillere miras bırakmak amacıyla azami gayret gösteriyoruz” dedi.

Dünyanın ilk planlanmış duble yolunun Anavarza’da yer aldığını da belirten Vali Elban, “Anavarza Antik Kenti, Anadolu’nun bilinen en büyük antik kenti olan Efes’ten çok daha büyük bir antik kent. Burası Anadolu’nun yalnızca bilim ve kültürüne değil aynı zamanda tarihine de ışık tutacak. Onun için sorumluluğumuz çok büyük” diye konuştu. 

Anadolu’da ve Anavarza’da yaşayan Dioscorides ile ilgili yapılan çalışmalara ilişkin bilgi veren Elban, “Dioscorides, bu verimli topraklarda yaşamış, zengin kültürel mirasımızın dünyaya bir armağanıdır. Bizler de bu mirası yaşatmak için bazı çalışmalar yapıyoruz. Bu bağlamda bu topraklarda yaşamış Dioscorides’in evinde çalışmalar yapılacak, onunla ilgili vitrinler ve bilgi panoları oluşturulacak; ayrıca Dioscorides’in çalışmalarını anlatan belgesel niteliğinde animasyon filmleri hazırlanacak” ifadelerini kullandı.

Vali Elban’ın inceleme gezisine, Vali Yardımcısı Muzaffer Şahiner, Adana Rölöve ve Anıtlar Müdürü Betül Kiminsu ile ilgili yetkililer katıldı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.