“Anadolu Coğrafyası, Dünyanın En Pahalı Topraklarıdır”

“Anadolu Coğrafyası, Dünyanın En Pahalı Topraklarıdır”
Yayınlama: 29.09.2021
A+
A-

Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu, Kafkas Üniversitesi ve Nahcivan Devlet Üniversitesi tarafından düzenlenen “Kars Antlaşması’nın Tarihteki Önemi” konulu konferans, imzalandığı Kars’ta gerçekleştirildi. Kars Valisi Türker Öksüz, Anadolu coğrafyasının dünyanın en pahalı toprakları olduğuna işaret etti.

Kars Belediyesi tarafından tadilat çalışması yapılarak hizmete sunulan Aynalı Köşk’te düzenlenen konferansa, Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Kapu, Nahcivan Devlet Üniversitesi Rektörü Doç. Dr. Elburs İsayev, Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guliyev, Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, İl Jandarma Komutanı Albay Hıdır Ayçiçek, AK Parti İl Başkanı Adem Çalkın, protokol üyeleri, akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

“DÜNYANIN EN PAHALI TOPRAKLARI”

Vali ve Belediye Başkan Vekili Öksüz, programda yaptığı konuşmada, 2. Karabağ Savaşı’nın birinci yıl dönümü ile 29 Eylül 1855’te Kars Zaferi’nin kazanılması nedeniyle Sultan Abdülmecid tarafından Kars’a Gazilik Madalyası verilişinin 166’ncı yıl dönümünü kutladı.

Kars’ın sahip olduğu tarihi, kültürel ve stratejik önemine değinen Öksüz, “Tarihi sayısız destanlarla bezeli Anadolu coğrafyası, dünyanın en pahalı topraklarıdır. Asya steplerinden yola çıkılarak, Ani’nin fethi ve Malazgirt Zaferi’nden bu yana binlerce yıldır her karışı için ağır bedeller ödenmiş bu topraklar, kan verilerek, can verilerek vatan yapılmıştır” dedi.

DAĞLARINDA ŞEHİTLER UYUYOR

Öksüz, 43 yıl Rus işgalinde kalan Kars’ın 30 Ekim 1920’de düşman işgalinden kurtarıldığını anımsatarak, “Kars’ın kurtuluşu, düşmana karşı topyekun mücadele veren Türk halkına büyük moral olmuştur. Milli Mücadele döneminin ilk zaferlerinden olan Kars’ın düşman işgalinden kurtuluşu, Cumhuriyetimizin temellerinin atılmasındaki en büyük etkenlerden de birisi olmuştur. Kars, Birinci Cihan Harbi’nin Kuzey Kafkas cephesidir ve bu nedenle dağlarında, platolarında, bu kutsal topraklarda on binlerce şehidimiz yatmaktadır” diye konuştu.

1918 -1921 arasında Anadolu topraklarına yeni bir oluşum başladığını ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atılmaya başladığını vurgulayan Öksüz, şunları dile getirdi:

“ERMENİ SORUNU KAPANMIŞTIR”

“Bu geçiş sürecinde birçok devlet TBMM ile anlaşmalar yapmıştır. Bu anlaşmaların bir tanesi Kafkas devletleri ile yapılan Kars Antlaşması’dır. 

1921 Türkiye ile Ermenistan, Azerbaycan ve Gürcistan Arasında Dostluk Antlaşması, başlığını taşıyan ve 13 Ekim 1920’de bugün valilik binası olarak kullandığımız binada imzalanan Kars Antlaşması, özellikle yeni kurulacak olan Türkiye Cumhuriyeti için çevresindeki devletleri birbirine yakınlaştıran ve Türkiye’nin doğu sınırını korunmasında oldukça etkili olan bir antlaşmadır. 

DOĞU SINIRI ÇİZİLDİ

Antlaşmaya göre, Türkiye’nin doğu sınırı çizilmiş, Doğu Cephesi kapanmış, doğu sınırı ile ilgili herhangi bir sıkıntı kalmamıştır. TBMM’yi Doğu Cephesi’nde en çok uğraştıran Ermeni sorunu da ortadan kaldırılmıştır. 

Birbiriyle bağlantılı bir süreç sonunda imzalanan Gümrü, Moskova ve Kars Antlaşmaları’nın, bugün ‘Ermeni Sorunu’ ve bu çerçevede dillendirilen iddialarının cevaplandırması bakımından başvurulması gereken en temel hukuki kaynaklar olduğunu söyleyebiliriz.”

Vali Öksüz ve beraberindekilerin Kars Antlaşması Sergisi’ni gezdiği programda, Nahçıvan Radyo ve Televizyon Kurumu’nun hazırladığı “Kars Antlaşmasının 100. Yılı Belgeseli” izlendi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.