Kurduğu Santral Vatandaşı Bedava Suya Kavuşturdu

Kurduğu Santral Vatandaşı Bedava Suya Kavuşturdu
REKLAM ALANI
12.07.2022
18
A+
A-

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, içme suyu hattı üzerindeki santralden elde edilen yaklaşık 3 milyon TL’lik gelirle su bedelini amorti edip şehre bayramlarda ücretsiz olmak üzere tonu bir liradan Türkiye’nin en ucuz suyunu verdiklerini belirtti.

Başkan Mehmet Sarı, içme suyunun ucuz ve bedava verilmesine yönelik sorulara açıklık getirdi. Başkan Sarı, “Matematiği ve tüccarlığı iyi bilirim. Bu suyun bize eskiden maliyeti vardı, elektrik ücreti vardı. Sadece kuyulardan suyun çıkarılması için aylık 2,5 milyon lira elektrik ücreti ödüyorduk. Şimdi ödemiyoruz. Suyumuz kaynağından geliyor. Ayrıca hidroelektrik santralimizden aylık 2,5 – 3 milyon lira kazanıyoruz. Oradan kazandığımız parayla Amasya’nın suyunu amorti ediyoruz” dedi.

Türkiye’de belediye tarafından kurulması dolayısıyla ilk olma özelliği taşıyan HES’te 2,5 megavatlık elektrik üretimin gerçekleştiğini anlatan Mehmet Sarı, “Amasya’mızdaki hanelerin üçte birinden fazlasının elektriğini karşılayabiliyoruz” diye konuştu.

Akdağ’ın yenilenebilir enerji üssüne dönüşmesi için aynı alana güneş enerji santrali (GES) ve rüzgar enerji santrali (RES) oluşturmak için de düğmeye bastıklarına değinen Sarı, “Burada hem üretimi yükselteceğiz hem de Cenab-ı Hakk’ın nimetlerinden, güneşinden ve rüzgarından faydalanacağız” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.