Almanya’dan Siyonist İsrail’e ‘Batı Şeria’ çağrısı

Almanya’dan Siyonist İsrail’e ‘Batı Şeria’ çağrısı
Yayınlama: 08.04.2019
A+
A-

Ülkesindeki seçimleri kazanması durumunda Batı Şeria’ya yerleştirilen Yahudilerin yaşadığı bölgeyi ilhak edeceğini vaadeden Siyonist Netanyahu’ya tepki gösteren Alman Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Adebahr, iki devletli çözümü zorlaştıran adımlar atılmasından kaçınılması gerektiğinin önemini vurguladı.

Siyonist İsrail yönetiminin Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Batı Şeria’da yerleştirilen Yahudilerin yaşadığı bölgeleri yeniden ‘Başbakan’ seçilmesi durumunda işgal edeceğini vaadetmesine tepki gösteren Almanya’dan bir açıklama geldi. Alman Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Adebahr, konuya ilişkin sorulan soruyu Adebahr, Berlin’de düzenlenen basın toplantısında yanıtladı.

İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM İÇİN EN BÜYÜK ENGEL

Alman hükümetinin, İsrail makamlarının geçen hafta Batı Şeria’daki yerleşim yerlerinde binlerce yeni evin inşasını ve ihalesini onaylamasına ilişkin haberlerden endişe duyduğunu belirten Adebahr, “Alman hükümetinin ve Avrupa Birliği’ndeki (AB) partnerlerin, Filistin bölgelerindeki bu yerleşim birimlerini uluslararası hukuka aykırı ve İsrail ile Filistinliler arasında müzakere edilecek iki devletli çözüm için en büyük engellerden biri olarak gördüğünü” kaydetti.

İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM VURGUSU

Bu haberlerin doğrulanması durumunda bunun yıllarca devam eden ihtilafta bir çözümün bulunmasını zayıflatacağını ifade eden Adebahr, “İsrail makamlarını iki devletli bir çözümü zorlaştıran veya imkansız kılan adımlardan kaçınmaya çağırıyoruz.” dedi.

Almanya’nın uluslararası ilişkiler çerçevesinde müzakere edişmiş barışçıl bir çözümden yana olduğu vurgulayan Adebahr, “Batı Şeria’nın bazı kısımlarının tek taraflı olarak ilhak edilmesine ilişkin yakın zamanda yapılan açıklamalar bununla çelişiyor.” ifadesini kullandı.

SİYONİST NETANYAHU İŞGAL EDECEĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

İsrail Başbakanı Netanyahu, cumartesi günü yaptığı açıklamada, yeniden başbakanlık koltuğuna oturması halinde işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini “İsrail’e ilhak” etmeyi planladığını söylemişti. Ülkede yarın yapılacak erken seçimin kaderini belirleyecek sağ seçmene yönelik mesajlar veren Netanyahu, “Bağımsız bir Filistin devleti İsrail’in varlığı için bir tehdittir. Kudüs’ü bölmeyeceğim, Yahudi yerleşim birimlerini de boşaltmayacağım.” demişti.

İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmeleri, İsrail’in “1967 sınırlarını, zorunlu göçe maruz bırakılan Filistinlilerin geri dönüş hakkını ve yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri inşasına son vermeyi kabul etmemesi” nedeniyle Nisan 2014’te durmuş ve bütün çabalara rağmen yeniden başlatılamamıştı.

İsrail’in 1967’deki savaşın ardından işgal ettiği Batı Şeria’da yaklaşık 250 yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerleşim birimlerinde 400 binden fazla Yahudi yerleşimci yaşıyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.