Osman Bey’in Uç Beyi Beratı Konya’dan Söğüt’e Yola Çıktı

Osman Bey’in Uç Beyi Beratı Konya’dan Söğüt’e Yola Çıktı
REKLAM ALANI
07.09.2021
61
A+
A-

Konya Valiliği ve Konya Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen törenle, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’e Selçuklu Sultanı tarafından gönderilen Uç Beyi Beratı temsili olarak Söğüt’e yola çıktı.

Çeşitli ziyaretler kapsamında Konya’da bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Konya Valisi Vahdettin Özkan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, MHP Konya Milletvekili Esin Kara, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı’nın katılımıyla Alaaddin Camii avlusunda gerçekleştirilen program öncesi, Sultanlar Türbesi’nde nöbet değişimi gerçekleştirildi.

İl Müftüsü Ali Öge’nin Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam eden programda Necmettin Erbakan Üniversitesi Prof. Dr. Mehmet Ali Hacı Gökmen, Türkiye Selçuklu Devleti ile Osmanlı Beyliği arasındaki ilişkiyi anlatan bir konuşma yaptı.

CUMHURBAŞKANI TATAR’A BERAT

Programda KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a da günün anısına berat takdim edildi. 

Cumhurbaşkanı Tatar, “Biz, 1571 yılında Kıbrıs’ı fetheden Osmanlı’nın torunlarıyız. Biz, aynı milletin aynı soyundan gelen insanlarıyız. Verilen bu çok anlamlı hediyeyi Kuzey Kıbrıs halkı adına alıyorum. Türk milleti devletler kurmuş, devletler yönetmiş. Osmanlı’dan sonra Türkiye Cumhuriyeti kurulmuş. Doğu Akdeniz’de de bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bulunuyor. Bunun değerini bilen, bunun anlamını bilen biri olarak hakkımızı, hukukumuzu korumak bilinciyle buradayım. Tabi ki bu görevi yürütürken de ana vatanımız Türkiye ile tamamen uyum içinde ve ulusal menfaatlerimizin, milli çıkarlarımızın doğrultusunda en iyi şekilde geleceğe hazırlanma anlayışı içindeyiz” diye konuştu.

Konya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncuları tarafından berat gönderme programının icra edilmesinin ardından Konya’dan yola çıkan berat, Bilecik’in Söğüt ilçesinde düzenlenecek Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri’nde törenle teslim alınacak.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.