Ağrı-İran Sınırında Düzensiz Göç Büyük Oranda Önlendi

Ağrı-İran Sınırında Düzensiz Göç Büyük Oranda Önlendi
REKLAM ALANI
07.09.2021
75
A+
A-

Ağrı Valisi Osman Varol, İran sınırındaki setlerin dışında güvenlik birimlerinin hassas çalışmalarıyla düzensiz göç sayısında cidii oranda düşüş olduğunu bildirdi.

Vali Varol, Öğretmenevi’nde düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, düzensiz göçmen konusunun son aylarda ülke gündeminde olduğunu hatırlattı.

Sınırdaki güvenlik önlemlerine ilişkin bilgi veren Varol, şöyle konuştu:

“İran-Ağrı sınırımız, geçtiğimiz kasım ayının sonunda, aralık ayında duvar inşaatı tamamlanarak tamamen güvenli duruma alınmış vaziyette. Sınır duvarı aslında Entegre Sınır Yönetimi Sistemi Projesi’nin önemli bir parçasıdır. Sınır duvarının üstünde yaklaşık 1,5 metrelik tel tedbiri var. Sınır duvarının iç tarafında o bölgede görevli olan güvenlik güçlerimizin rahatlıkla devriye gezebilmesi için bir yol var. Sınır duvarının iç bölgesinde aydınlatmayı sağlayacak aparatlar var. O bölgede kamera sistemleri var, bu entegre bir sınır yönetimi.”

“GÖÇMEN AKININA MÜSADE EDİLMEYECEK”

Varol, sınırlarındaki 81,3 kilometrelik duvarın geçtiğimiz yıl tamamlandığını anımsatarak, bu sınır duvarının çok önemli etkilerini sahada gördüklerini dile getirdi.

Sınırdaki üst düzey önlemlere değinen Varol, şunları kaydetti:

“Sınır duvarının yüksekliği, telin yüksekliği göz önüne alındığında, bunu aşmak kolay değil. Bunun üzerine güvenlik birimlerimizin hassas çalışmasını da eklediğimizde, gerçekten geçtiğimiz yıllara göre hem düzensiz göç sayılarında hem de içeriye giriş denemelerinde çok ciddi azalmalar var. 

Somut bir biçimde rakamlarla bu ortada. Sınır güvenlik sistemimiz tamamlandığında çok somut, etkili biçimde bizi göçmen akınından koruyabildiği, göçmen akınına müsaade etmeyecek bir ortam yarattığını biz Ağrı’da deneyimlemiş vaziyetteyiz.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.