Ağasarlılar Horonla İstanbul’u Titretti

Ağasarlılar Horonla İstanbul’u Titretti
REKLAM ALANI
20.02.2022
156
A+
A-

Trabzon’un Şalpazarı ilçesinin Aktaş Derneğ’nin 27. kuruluş yıl dönümü Üsküdar’da düzenlenen gece ile kutlandı. Geceye katılan Ağasarlılar, sanatçılar eşliğinde kemençe ve horon ile adeta İstanbul’u titretti.

Trabzon’un Şalpazarı ilçesinin İstanbul’daki 21 derneğinden biri olan Aktaş Yaylası Derneği, 27. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Üsküdar Kirazlıtepe Yaşam Merkezi’nde Eğitime Katkı ve Dayanışma Gecesi düzenledi.

Çok güzel ortamda başlayan gece, Emre Özdemir’in kemençesiyle yöresel sanatçılar Aytekin Kandil. Aktaşlı Ömer, Ağasarlı Zehra ve Sebihan Altunay’ın türküleriyle devam etti.

SALİH CORA’DAN MÜJDE

Trabzon ve Şalpazarı’na sunduğu hizmetler ile tanınan AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora da katılamadığı gece dolayısıyla gönderdiği video mesajında, Aktaş Derneği’ni oluşturan Çamkeriş, Duralıuşak ve Düzköy için yapılması planlanan yatırımların müjdesini verdi. 

Yine video ile geceye kutlama mesajı gönderen Trabzon eski Emniyet Müdürü, halen Sudan’da İçişleri Bakanlığı Müşaviri Metin Alper de selam ve sevgilerini iletti.

Trabzon’dan gelerek geceye iştirak eden Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız da bu gece ve Şalpazarı’nın tanıtımında katkısı bulunan herkese teşekkür etti.

Şalpazarı’ndaki çalışmalara ilişkin bilgi veren Kurukız, halen Karayolları ile davası süren ilçenin çıkışına kadar olan yolun yapımının sürdüğünü, yolun tamamlanması halinde tatil için Ağasar’a gelen gurbetçilerin ilçe içinde trafik sorunu yaşamayacağını belirtti.

Başkan Kurukız, geceyi düzenleyen emeği geçen herkese de teşekkür ederek, yapılan ve planlanan aytırımlarla Şalpazarı’nın her geçen daha iyiye doğru yol alacağını söyledi.

GELENEĞİNİ YAŞATAN AĞASAR’A ÖVGÜ

Ağasarlı Üsküdar Belediye Başkanı Himi Türkmen’in mazereti dolayısıyla katılamadığı geceye Trabzon’un Çarşıbaşı Belediye Başkanı Mümin Nuhoğlu da iştirak etti. Başkan Nuhoğlu gecede yaptığı konuşmada, kendisinin yurt dışında yetiştiğini, birinci kuşak gurbetçilerin sahip olduğu geleneklerini gittiği ortamda koruyabildiğini, ancak ikinci ve üçüncü kuşakların örf-adetlerini özüne göre yaşayamadığını, koruyamadığını anlattı.

Nuhoğlu, ancak Ağasar insanın türkülere da konu olan ‘Ağasar Balı’ gibi tatlı olduğunu, diğer gurbetçilerin aksine gittiği her yerde kültürünü yaşatabilecek karaktere sahip olduğunu, bu yüzden bir Trabzonlu olarak Ağasar insanından gurur duyduğunu söyledi.

YATTARA ŞOV

Geceye renk katan isimlerden biri de Trabzonspor’un Türk vatandaşlığına geçerek İbrahim Üçüncü adını alan eski futbolcularından Yattara oldu.

Trabzonspor’da yıllarca futbol oynayan ve halen yöre ile gönül bağını koparmayan Yattara, müzik eşliğinde Aktaş Derneği’nin gecesine katılanlara sahne performansıyla güzel anlar yaşattı.

Erol Yanık’ın sunuculuğunda büyük ilgi gören eğitime katkı gecesi, kemençe üstadı Umut Ayvaz ve Ağasar’ın özgün sesi Cesi’nin etkin performansı beraberinde horonla son buldu.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.