Afyonkarahisar Muazzam İşlerle Çıtayı Yükseltti

Afyonkarahisar Muazzam İşlerle Çıtayı Yükseltti
REKLAM ALANI
28.09.2021
86
A+
A-

Termal turizmiyle öne çıkan Afyonkarahisar’ın İhsaniye ilçesindeki 3 bin yıllık geçmişe sahip Frig Vadisi’ne son yıllarda yapılan yatırımlar, Ayazini Köyü, Göynüş Vadisi ile Emre Gölü gibi tarihi kaya yerleşimlerine, oyma kaya mezarlarına, peribacalarına olan ilgiyi üst düzeye çıkardı.

Son yıllarda farklı ülkelerden turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği Frig Vadisi, kültür turizminde Türkiye’nin öne çıkan yerleri arasına girmeye başladı.

Vali Gökmen Çiçek, Afyonkarahisar’ın uzun yıllardır termal turizmin merkezi olduğunu ifade etti.

İNANILMAZ COĞRAFYA

Valilik, belediye, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların el ele vererek termal turizmi çeşitlendirmek için uğraştıklarını belirten Çiçek, “Afyonkarahisar binlerce yıllık tarihe sahip bir bölge. Friglerin, daha öncesinde Hititlerin, Romalılar ve Selçuklu İmparatorluğu’nun eserlerinin, Türklerin eserlerinin olduğu inanılmaz bir coğrafyadayız. Özellikle Frig eserleri noktasında belki de Türkiye’deki en zengin vilayetiz” dedi.

Misafirlerin hem termal turizmde 32 bin yatak kapasitesinden yararlanmaları hem de ilin tarihi, kültürel değerlerini görmeleri için büyük bir çalışma başlattıklarını aktaran Çiçek, şöyle konuştu:

“ÇOK ŞÜKÜR HAYALİMİZİ GERÇEKLEŞTİRDİK”

“Frigya bölgesinde 50 milyon liraya yakın yatırım yaptık. Bu yatırımlar sonucunda balon uçuşlarını başlattık. Bizim bir hayalimiz vardı; gökyüzünde balonlar olacaktı, gölün üzerinde tekneler, etrafta atlı safari yapılacaktı. Çok şükür bu hayali gerçekleştirdik. Dünyada göl üzerinde balonla uçuş yapılan birinci veya ikinci bölgeyiz. Bu manada da ile çok büyük katkı sağladık.”

Gazlıgöl bölgesindeki otellerde temmuz, ağustos ayında yüzde 90 doluluk yakaladıklarını vurgulayan Vali Çiçek merkezde ise yüzde 80 doluluk olduğunu ifade etti.

“AFYONKARAHİSAR ÇITAYI YÜKSELTTİ”

Bu yıl 2 milyona yakın yerli ve yabancı turist ile gurbette yaşayan Afyonkarahisarlıların kentin turistik mekanlarını gezdiğini vurgulayan Çiçek, şöyle devam etti:

“Ticaret ve Sanayi Odası, bizler, otellerin genel müdürleri, hepimiz aynı konuda kenetlendik. Bu yıl bizim atılım yılımız olacak inşallah. Ziyaretçi sayısında yıl sonuna kadar 2 milyonu bulacağız ama önümüzdeki yıl hedefimiz 4 milyon. Bu ulaşılamayacak bir hedef değil. 

Gelecek yıl tanıtıma çok erken başlayacağız. Artık Afyonkarahisar sokaklarında farklı ülkelerden gelen misafirleri görmekteyiz. Afyonkarahisar’ı dünya pazarına açacağız. Afyonkarahisar’da dünyanın birçok yerinden misafir ağırlayacağız. Frigya’da, Ayazini’de turistleri misafir edeceğiz, balon turuna çıkaracağız, teknelere bindireceğiz. Türkiye’nin en kaliteli termal suyuyla onların buluşmalarını sağlayacağız. Afyonkarahisar çıtayı yükseltti, gidiyor. Muazzam işler yaptık.”

“KÜLTÜREL MİRASI ORTAYA ÇIKARMIŞLAR”

Ayazini’yi gezmeye gelen UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Somut Olmayan Kültürel Miras Komitesi üyesi Evrim Ölçer de Anadolu’nun her yerinde olduğu gibi Afyonkarahisar’da da gizli bir hazine olduğunu dile getirdi.

Ölçer, “Vali Gökmen Çiçek’e ve Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’e teşekkür ediyoruz. Çok çalışmışlar. Bu kültürel mirası ortaya çıkarmışlar. Bölgeye ilk defa geldim. Burası Frig Vadisi olarak çok değerli” diye konuştu.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.