Adıyaman’a “Tarım Mükemmeliyet Merkezi” Kuruluyor

Adıyaman’a “Tarım Mükemmeliyet Merkezi” Kuruluyor
REKLAM ALANI
01.09.2021
49
A+
A-

Ekonomisinin büyük bir bölümü tarıma dayanan Adıyaman’da kurulacak Tarım Mükemmeliyet Merkezi’nin ortaklık protokolü imzalandı.

Tarım Mükemmeliyet Merkezi ortaklık protokolü, Valilik Makamında Vali Mahmut Çuhadar, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz ve Belediye Başkanı Süleyman Kılınç arasında imzalandı.

Adıyaman’da kurulacak Tarım Mükemmeliyet Merkezi ile bölge için önem arz eden tarımsal ürünlerin katma değerinin artırılması, markalaşması, pazarlama faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi ve istihdam olanaklarının sağlanması hedefleniyor. 

Yine proje kapsamında, tarımsal ürünlerin katma değerini artıracak üretim tesislerin kurulması, (badem işleme ve sebze meyve kurutma tesisi) tarımsal ürünlerin ömrünü uzatacak şekilde soğuk hava deposunun temin edilmesi ve yerli fide üretiminin geliştirilmesi planlanıyor.

YILDA 500 BİN TON BADEM İŞLENECEK

Vali Mahmut Çuhadar, protokolün imza töreninde yaptığı konuşmada, Adıyaman’ın tarım kenti olmasına ilişkin bilgi verdi.

Çuhadar, “Bilindiği gibi Adıyaman bir tarım kentidir. Adıyaman Türkiye genelinde badem üretiminde birinci sırada, nar üretiminde 9. sırada, Antep fıstığı üretiminde 4. sırada ve Trabzon hurması üretiminde 4. sırada yer almaktadır. Bu ürünlerin hepsi artı değer üretebilecek ürünler” diye konuştu.

Tarım Kredi Kooperatifi’nin Kahta’da işleme tesisi bulunduğunu hatırlatan Vali Çuhadar, şunları kaydetti:

“Onun devamı niteliğinde Adıyaman’a kazandırdığımız Tarım Mükemmeliyet Merkezi projemiz bulunmaktadır. Tarım Mükemmeliyet Merkezi Projesi kapsamında yıllık 500 bin ton kapasiteli badem işleme tesisi, 1 ton kapasiteli soğuk hava deposu, yıllık 135 ton kapasiteli meyve ve sebze kurutma tesisi ve 5 milyon fide ve fidan üretebilecek bir sera olacak. Gelecek yıl inşallah hizmete geçecek diye umut ediyorum.” 

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.