Adıyaman Besni’de Geleneksel Bağ Bozumu Başladı

Adıyaman Besni’de Geleneksel Bağ Bozumu Başladı
Yayınlama: 14.08.2021
A+
A-

Lezzeti ve kalitesiyle Peygamber üzümü merkezi konumundaki Adıyaman’ın Besni ilçesine bağlı Çorak Köyü’nde geleneksel bağ bozumu başladı.

Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, beraberinde Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, Besni Kaymakamı Nazlı Demir ve diğer yetkililerle birlikte Besni ilçesine bağlı Çorak Köyü’ne giderek bağ bozumu etkinliklerine katıldı.

Vali Mahmut Çuhadar ve beraberindeki heyet, Çorak Köyü’nde köy halkı tarafından kurban kesilerek büyük bir coşkuyla karşılandı.

Çorak Köyü’nde vatandaşlarla birlikte üzüm bağlarını gezerek üzüm toplayan Vali Mahmut Çuhadar, kurutmalık hale getirilerek satışa sunulacak olan üzümlerin kalitesi hakkında çiftçilerden bilgi aldı.

“BOL VE BEREKETLİ KAZANCINIZ OLSUN”

Bağbozumu ile birlikte asmalardan kesilen Peygamber üzümü salkımları tanelenerek hem salkımından hem de çürüğünden ayrılıyor. Sağlam olan üzümler, potasyum ve zeytinyağı karışımıyla yağlanarak daha önce hazırlanan sergi alanlarında üreticiler tarafından güneş altında kurumaya bırakılıyor. 

Köylü vatandaşlarla birlikte asmalardan üzüm salkımlarını kesen Vali Mahmut Çuhadar, Besni’nin tarımsal üretiminde önemli bir yere sahip olan Peygamber üzümü hasadında çiftçilere bol ve bereketli kazançlar diledi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.