Vali Süleyman Elban Kimdir?

Vali Süleyman Elban Kimdir?
Yayınlama: 26.01.2022
A+
A-

6 Haziran 1969 tarihinde Kırşehir’de doğan Süleyman Elban, 1992 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu.

Abant İzzet Baysal Üniversitesinde araştırma görevlisi, Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı Uzman Yardımcılığı görevlerinde bulunduktan sonra 1994 yılında Eskişehir Kaymakam adayı olarak mülki idare amirliği mesleğine başladı.

1995-1996 yıllarında sekiz ay süre ile dil ve kamu yönetimi eğitimi için İngiltere’de bulundu. Edirne-Havsa Kaymakam Vekilliği, Samsun-Yakakent ve Elazığ-Karakoçan Kaymakamlığı görevlerinin ardından 2003 yılında Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Şube Müdürlüğü’ne atandı.

Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nde Daire Başkanlığı ve Genel Müdür Yardımcılığı görevi yapan Elban, ilki 2003 Yılında Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Mahalli İdareler alanında, diğeri de 2008 Yılında Portsmouth Üniversitesi’nde (İngiltere) Kamu Yönetimi ve Avrupa Birliği alanında PPP konulu olmak üzere iki adet yüksek lisans yaptı.

Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nde görev yaptığı 13 yıl boyunca mahalli idareler reformu kapsamında hazırlanan kanunlar ile diğer ikincil ve alt düzenlemelerin çalışmalarında yer aldı. Mahalli idareler alanında düzenlenen birçok eğitim faaliyetinde eğitimci olarak görev alan Elban’ın bu alanda yayımlanmış çeşitli makaleleri bulunmaktadır.

İyi derecede İngilizce bilen Elban, Bilecik ve Ağrı Valisi olarak görevlerinin ardından 2020 yılındaki kararnameyle Adana Valiliği’ne atandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.