“Adana Sanayide Yeniden Öncü Şehir Olacak”

“Adana Sanayide Yeniden Öncü Şehir Olacak”
Yayınlama: 20.08.2021
A+
A-

Adana Valisi Süleyman Elban, kentte ekonominin geçmişten bugüne ticaret, sanayi ve hizmetler sektörü üzerine kurulu olduğunu belirterek, “Adana’nın sanayide yeniden öncü şehir olmasını istiyoruz. Çalışmalarımızı da bu amaca dönük yürütüyoruz” dedi.

Vali Süleyman Elban, kentte görev yapan basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Vali Elban, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kent ekonomisine dair de açıklamalarda bulunan Elban, “Adana’da ekonomi geçmişten bugüne ticaret, sanayi ve hizmetler sektörü üç saç ayağı üzerine oturmuştur. Adana yıllardan beri bu üçlü saç ayağını çok dolu dolu yaşamış bir şehirdir. Adana’da ilin gelirleri içerisinde tarımın, sanayinin payı çok yüksektir. Bu yıllarca da böyle olmuştur. Son dönemlerde bu yükseliş trendi görece komşu illere göre az görünüyor” diye konuştu.

PROJELER HAYATA GEÇİRİLECEK

‘Adana geriye gitti’ gibi bir algı bulunduğunu, istatistiklere bakıldığında aslında geriye gidişin sözkonusu olmadığını belirten Vali Elban, “Dolayısıyla tarımda geriye gidiş yok ileriye gitme var. Tarımsal gelirde ciddi artışlar var. 160 yıllık sanayi tecrübesi olan Adana’nın sanayide yeniden öncü şehir olmasını istiyoruz. Çalışmalarımızı da bu amaca dönük yürütüyoruz” şeklinde konuştu.

Adana’ya geldiklerinden bu yana kısa süre içerisinde kenti tanıma fırsatı bulduklarını kaydeden Vali Elban, şunları söyledi:

“Adana’da göreve başladığım ilk anda ilimizde yapılması gerekenler, ilimizin sosyal yapısı, potansiyeli, ekonomik değerleri ve kentimizin değişme yönüyle ilgili belli başlı çalışmalarımız oldu. Bu doğrultuda da bazı projeler ve çalışmalar gerçekleştirdik. Bunların bir kısmına başladık, bir kısmına pandemi dolayısıyla başlayamadık. Önümüzdeki dönemde yapmayı düşündüğümüz bazı çalışmalarımız da mevcut. 

Bizler pandemi bahanesine sığınmadan olabildiğince projelerin hazırlanması, bunlarla ilgili ihale süreçleri ve belli şartların yerine getirilebilmesi için bu süreci verimli geçirmeye çalıştık. Bazı projelerimizde de tamamen hazır olduğumuz için süreç hemen başlayacak. Projelerimiz için en azından zaman kaybı yaşanmayacak.”

YANGIN KOORDİNASYONUNDA SIKINTI YAŞANMADI

Vali Süleyman Elban, geçtiğimiz haftalarda kentin bazı noktalarında meydana gelen orman yangınlarının orman ekipleri ve yerel yönetimlerle ciddi bir koordinasyon içinde başarılı şekilde yürütüldüğünü vurguladı.

Elban, yarak, “Adana’da yangın yokmuş gibi hissedildi. Çünkü herkes işiyle meşguldü. Böyle de olması gerekiyordu, afet yönetimi böyledir zaten. Bu süreçte de her konuda katkıyı da eksiksiz verdik. Bu anlamda ben tüm kamu kuruluşlarımıza ve belediyelerimize teşekkür ediyorum. Aradığımızda hiçbir araç tereddüt ve gecikme olmadan alana gönderildi” diye konuştu.

Maç olduğu günler Yeni Adana Stadyumu’nda yaşanan trafik sıkıntısına ilişkin bir soru üzerine Elban, “Bir-iki tane by pas yol çalışması var. O yollar tamamlandığında ulaşımla ilgili ciddi sorun yaşanmayacağını düşünüyorum” dedi.

Vali Elban, şehirde sağlık altyapısı, hastane ve yatak kapasitesi konusunda bir sıkıntı bulunmadığını da sözlerine ekledi.

Kaynak: Haberyum

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.