ABD’de Başkan ve Meclisi Müslüman Şehir: Hamtramck

ABD’de Başkan ve Meclisi Müslüman Şehir: Hamtramck
REKLAM ALANI
Yayınlama: 19.11.2021
61
A+
A-

ABD’de Detroit yakınlarındaki Hamtramck’te oyların yüzde 68’ini alan Yemen doğumlu Amer Ghalib, Belediye Başkanı seçildi. Kentin Belediye Meclisi de ikisi Bangladeş asıllı, üçü Yemen asıllı, biri Polonyalı olmak üzere tamamı Müslümanlar’dan oluştu.

ABD’nin orta batı eyaletlerinden Michigan’ın Hamtramck kentinin ana caddesinde yürümek, dünyayı gezmeye yakın bir duygu hissi uyandırıyor. Polonyalı sosis dükkanıyla, Doğu Avrupalı fırının yanında bir Yemen mağazası ve Bangladeşlilere ait bir giyim dükkanı yer alıyor. 

Kenti gezerken kiliselerden çan, camilerden yğkselen ezan seslerine şahit olabilirsiniz.

Beş kilometrelik alanda yaklaşık 30 dil konuşulan 28 bin nüfuslu Hamtramck, bir ilke imza attı. Müslüman bir Belediye Başkanı ve üyelerinin hepsi Müslümanlar’dan oluşan bir Belediye Meclisi seçen kent, ABD’nin tamamen Müslümanlar tarafından yönetilen tek merkezi oldu.

ESKİ ‘KÜÇÜK VARŞOVA’

Bu özelliğiyle medyanın da gündemine giren Detroit yakınlarındaki Hamtramck, bir zamanlar Amerikan otomotiv sanayinin merkezlerinden biriydi. General Motors fabrikası buradaydı. İlk Cadillac Eldorado 1980’lerde burada üretilmişti. 

Alman yerleşimciler tarafından kurulan kent, 20. Yüzyıl’da, Polonyalı işçi akınıyla “Küçük Varşova” olarak anılmaya başladı.

1970’de kent nüfusunun yüzde 90’ı Polonya asıllıydı. Ancak otomobil üretiminin inişe geçmeye başlamasıyla daha genç ve varlıklı olan Polonya asıllılar banliyölere taşınmaya başladı.

Bu değişimle birlikte Hamtramck, Michigan’ın en yoksul kentlerinden biri konumuna gelirken, göçmenlerin yerleşmeye başladığı şehre dönüştü.

Son 30 yılda kente özellikle Yemen ve Bangladeş’ten gelenler yerleşmeye başladı. Bugün, kent nüfusunun yüzde 42’sini yabancı ülkelerden gelenler oluşturuyor.

BAŞKAN GHALİB: “BÜYÜK SORUMLULUK”

Son seçimde oyların yüzde 68’ini kazanan Amer Ghalib, ABD’deki ilk Yemen asıllı Belediye Başkanı olarak yakında göreve başlayacak.

Yemen’de bir köyde doğan ve 17 yaşında ABD’ye giden 41 yaşındaki Ghalib, “Onur ve gurur duydum ama bunun büyük bir sorumluluk olduğunun da farkındayım.” şeklinde seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Ghalib’in Başkan olduğu Belediye Meclisi’nin üyelerinin ikisi Bangladeş asıllı, üçü Yemen asıllı, bir de sonradan Müslüman olan bir Polonyalı’dan oluşuyor.,

Araştırmalara göre, 2020 rakamlarına göre ABD’de yaklaşık 3,85 milyon Müslüman yaşadığı tahmin ediliyor Bu, toplam nüfusun yüzde 1,1’ini oluşturuyor.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.