78 Test 78’i de Pozitif, 14 Aydır Karantinada

78 Test 78’i de Pozitif, 14 Aydır Karantinada
REKLAM ALANI
Yayınlama: 05.02.2022
40
A+
A-

İstanbul Sarıyer’de yaşayan Muzaffer Kayasan, 2020 yılında koronavirüse yakalandı. O günden bugüne tam 14 ay boyunca yaptırdığı 78 test de pozitif çıktığı için karantinadan çıkamayan ve tek başına yaşamak zorunda kalan Kayasan, yetkililerden yardım istedi.

Lösemi hastası Muzaffer Kayasan, 2020 yılının Kasım ayında Kovid-19 virüsü kaptı. Hastanede uzun süre iki kez tedavi gördükten sonra taburcu edilen Kayasan, her karantina sonrası yeniden test yaptırdı. Ancak Kayasan’ın testi bir türlü negatife dönmedi.

14 ayda 78 kez test yaptıran Kayasan, yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Üç yıl önce kemik iliği transferi oldum. Başarılı bir transfer oldu. Daha sonra Kovid-19 virüsü kaptım. 2020 yılının Kasım ayından beri Kovid-19 ile yaşıyorum. Yaptırdığım toplamda 78 testin hepsi aralıksız olarak pozitif çıktı. 

Bilim adamlarımıza, doktorlarımıza sorduğumuz zaman lösemi olduğum için bağışıklık sistemimin düşük olduğunu söyleyip ona göre verdikleri ilaçlarla 14 aydır beni yaşatıyorlar. Çok zor bir süreç. Hastanedekiler için de zor bir süreç, bizim için de. 14 aydır karantinadayım. Şu ana kadar eşim kaldı yanımda bir on gün ama negatif çıktı. İki sefer test oldu hastanede negatif çıktı. Oğlum kaldı yanımda, o da negatif çıktı. Acaba taşıyıcı konumuna mı düştüm dedim ama evde de kimseye bulaşmadı. Ben kimseye bir şey bulaştırmıyorum ama sıkıntı bende. Dışarıdan kedi geçse bana bir şey bulaştırabiliyor. Bilim adamlarının dediği şu; ‘Kovid-19 kalıntıları hala vücudunuzda. Semptomları yok ama Kovid-19 olarak görünüyorsunuz.’ Anlatamıyorum.” 

“İŞİMİN BİTTİĞİNİ BİLE DÜŞÜNDÜM”

Lösemi hastası olduğu için çok dikkat etmesine rağmen hastaneye gidip-geldiği dönemde koronovirüse yakalandığını belirten Kayasan, “İlk yakalandığımda çok ağır enfeksiyon geçirdim. Artık bu işin bittiğini bile düşünürken iyi bir hastanede doktorlar tarafından müdahale edildi. İlk olarak 9 ay kaldım hastanede. Sonra on gün bir izin verdiler. Sonra tekrar fenalaştım. Nefes darlığı ve diğer semptomlarla birlikte tekrar hastaneye yattım. Hastaneye tekrar yattığımda Kovid-19’un devam ettiğini söylediler. Tekrar tekrar test olmaya başladım. Beş ayda öyle yattım. Bugüne kadar toplam 14 ay Kovid-19 ile birlikte geçti. Kovid-19 ile beraber yaşıyorum. Benim ailemde küçük çocuk yok. Ama torunum var mesela. Geliyor, camın arkasından görüşüyoruz. Bazen internetten görüşüyoruz, görüntülü olarak. İnanır mısınız yani insan dokunmak istiyor. Benim tek sıkıntım sevdiklerime dokunamamak. Anlatması çok zor bir şey. O kadar rahatsızlık verici bir şey ki Kovid-19 aşısı olamıyorum, aileme sarılamıyorum, kimseyle görüşemiyorum. Sosyal hayatım, aile hayatım diye hiçbir şey kalmadı” şeklinde konuştu.

Aşı olmayanlara da çağrıda bulunan Muzaffer Kayasan, “Ben hastaneye gelen ve ölenlerin çoğunun aşısız olduğuna tanık oldum. Başkalarını öldürmeye hakkınız yok. Bu ahlaksızlık, vicdansızlık. Bana bir şey olmaz diyorlar. Benim fırsatım olsa ben gidip bugün aşı olacağım. Zaten gönüllüyüm. Ben başka bir aşı da olmayacağım, Turkovac aşısı olacağım. Ama sistem beni kabul etmiyor. Ben ne yapacağım şimdi bana bir çare gösterin. Ben yine şunu söylüyorum; ‘Aşı ol, hayatta kal.’ Hastaneye gidip perişan olmaktansa, ayakların yürürken hastaneye git aşını ol. Evine bile geliyorlar. Devlet sana her imkanı tanımış, yaşamak isteyen aşı olsun” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.