7 Yıldır Kapalı Miting Alanı Üzerinden “Mağdur” Edebiyatı

7 Yıldır Kapalı Miting Alanı Üzerinden “Mağdur” Edebiyatı
Yayınlama: 27.11.2021
A+
A-

CHP Mersin İl Başkanlığı. 4 Aralık’ta Mersin Cumhuriyet Meydanı’nda miting yapmak istedi. Valilik, 2014 yılından beri siyasi partilere yasaklanan Cumhuriyet Meydanı yerine başka miting alanı gösterdi ve izin verdi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, önce ‘izin verilmedi, sonra başka yer gösterildi’ iddiasıyla mitingi yapacaklarını bunu Erdoğan’ın da Vali’nin de göreceğini açıklarken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Siyaset kurnazlıkla değil asaletle yürür” değerlendirmesinde bulundu.

Sosyal medyanın yeni gündemi Mersin’de CHP’nin yapmak istediği miting oldu. Mersin Cumhuriyet Meydanı’nı kullanmak isteyen ancak siyasi partilere 2014’ten beri kapalı olan alanın neden CHP’ye açılmadığı eleştiriliyor. İddialara cevap veren Mersin Valiliği, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu’na göre CHP’ye miting için yer gösterildiğini, bu konuda yapılan spekülasyonların gerçek dışı olduğuna işaret ediyor.

VALİLİK AÇIKLAMASI: CHP İL DE BİLİYOR

Mersin Valiliği, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanlığı’nca 4 Aralık 2021 Cumartesi düzenlenmek istenen mitinge izin verilmediği yönündeki açıklamalar ve haberlerin tamamen asılsız olduğunu belirtti.

Valilik, “İl ve ilçelerde toplantı ve gösteri yürüyüşü yer ve güzergahı, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu’nun 6. maddesine istinaden Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) grubu bulunan siyasi partilerin il ve ilçe temsilcilerinin görüşleri alınarak mahallin en büyük mülki amiri tarafından belirlenmektedir. Bu kapsamda ilimizde toplantı ve gösteri yürüyüşü güzergahları Mersin CHP İl Başkanlığı’nın da görüşü alınarak belirlenmiş ve mutat vasıtalarla ilan edilmiştir. Bu nedenle ‘Kent Merkezi Akdeniz İlçesi Cumhuriyet Meydanı’ miting alanı olarak belirlenmediğinden, bu alanda siyasi parti mitingi gerçekleştirmek hukuken mümkün değildir” görüşünü paylaştı. 

CHP İl Başkanlığı’nca Valiliğe verilen 25 Kasım tarihli dilekçe ile “Eski Tevfik Sırrı Gür Stadyumu Yanı Miting Alanı”nda yapılmak istenilen mitingin uygun görüldüğü yazılı olarak bildirildiği anlatılan Valilik duyurusunda, yapılan açıklamaların gerçekle bağdaşmadığına vurgu yapıldı. 

7 YIL ÖNCE KONULAN YASAĞI ELEŞTİRDİ

Sosyal medyada bu konuda dönen tartışmaları CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı çalıştayın ardından gazetecilerin Mersin mitingine ilişkin değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu, “Mitingimizden niye rahatsızlık duyuyorlar anlamakta zorluk çekiyorum. Demek ki bir kusurları var. Sayın Vali Cumhuriyet Meydanı’nı yasaklıyor. Başka bir yer göstermiş. Mitingimizi yapacağız, Vali de görecek. Erdoğan da görecek herkes görecek. Önümüze engeller koyabilirler, engeller çıkarabilirler ama bilmeleri gerekiyor biz bütün engelleri aşmasını bilen bir partinin mensubuyuz, bu gelenekten geliyoruz. Hiç kimse meraklanmasın, Erdoğan da çok iyi öğrensin geliyor gelmekte olan” ifadeleriyle bu konudaki düşüncelerini dile getirdi.

“ACİZLİĞE YALANA BAŞVURU SİYASİ AHLAKLA BAĞDAŞMAZ”

Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları ve sosyal medyadaki tepkiler üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da bir paylaşım yaptı. Bakan Soylu, “Siyaset, kurnazlıkla değil asaletle yürür. Mersin Cumhuriyet Meydanı, 2014 yılından bu yana siyasi partilere miting alanı olarak verilmemiştir. Acizliğe ve yalana başvurulması ve siyasi mağduriyet üretme çabası, siyasi ahlakla bağdaşmaz” ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu, sosyal medya paylaşımına, kendisinin de imzası bulunduğu İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasını da ekledi.

“KASTEN YALAN VE SİYASİ MAĞDURİYET” ÇABASI

Süleyman Soylu imzalı İçişleri Bakanlığı’nın duyurusunda da, “Mersin’de Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu çerçevesinde önceden belirlenen ve izin verilen alan Eski Tevfik Gür Stadyumu’nun yanıdır. 2014 yılından bugüne siyasi partilerin mitingleri de bu alanda yapılmıştır” denildi.

Bakanlık açıklamasında, “Mersin Cumhuriyet Meydanı siyasi partilere miting alanı olarak verilmemiştir” bilgisi verilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Tüm bunlar bilinmesine rağmen, önce mitinge izin verilmediği, sonra ‘Cumhuriyet Meydanı kasten verilmedi’ gibi acizliğe ve kasten yalana başvurulması, buradan siyasi mağduriyet çabası siyasi ahlakla bağdaşmaz. 

Tüm siyasi partilerin ve CHP’nin de yaptığı gibi Mersin Tevfik Gür Stadı yanında miting yapılmasına izin verilmiştir.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.