6 yaşındaki kızımızın sözleri

6 yaşındaki kızımızın sözleri
Yayınlama: 19.04.2018
A+
A-

Tohum saç, bitmezse toprak utansın!
Hedefe varmayan mızrak utansın!

Hey gidi küheylan, koşmana bak sen!
Çatlarsan, doğuran kısrak utansın!

Hepimizce malumdur bu sözler, merhum Necip Fazıl Kısakürek’e ait.

Geçen sene Güneydoğu Anadolu Bölgemizde bulunan bir ilimizde Beni Affet Anne adlı madde bağımlılığını anlatan tiyatro oyunu sahnelenmiş sonrasında Özel Harekât Birliği’ni ziyaret ettiğimizde ilk orada kullanmıştım tam anlamıyla bu sözleri.

Orada bulunan komutanımız “Hüseyin Bey Bursa, Adana, İstanbul, İzmir gibi deniz gören yerler dururken neden buraya geldiniz?” diye sorduğunda kendisiyle aramızda şu diyalog geçmişti.

  • Komutanım burada ne yapıyorsunuz?
  • Terörle mücadele ediyorum.
  • Evet, haklısınız ama şu an dağda ve şehirde olan teröristleri kandırmalarının bir yolu madde bağımlılığı doğru mu?
  • (Biraz düşündükten sonra) yani, sebeplerden birisi diyebiliriz.
  • İşte bundan 10 sene sonra terörle mücadelede daha az zaman ayıralım, gençlerimizi bu illetin pençesine düşürmeyelim diye buraya geldik ve burada 7 oyun sahneledik.

Benim sözlerim sonrasında komutanımız pehlivan vücuduyla kucaklayıp “Haklısın kardeş” demişti.

Şimdi bu sözleri yazmamın nedenine gelince, aynı bölgede bulunan ili ziyaretimizde vali beyle birlikte sokakta yürürken yaklaşık 5-6 yaşında bir kız çocuğumuzun dudaklarından şu cümleler döküldü…

“Bu vali amcayı ben çok seviyorum, çok iyi bir insan!”

Minnetle önce vali beye sonra yavrumuza baktım.

Ne güzel bir cümleydi,

Geleceğe umutla baktıran kelimelerdi.

Bu yaşta olan bir evladımızın zihnine devlet tohumu saçılmıştı. Artık yaşı ilerledikçe rol model alacağı bir vali amcası vardı.

Zaman geçtikçe, yaş ilerledikçe elbette ara ara belki bulunduğu çevre nedeniyle hatalı sözler söyleyip, yanlış tavırlar takınabilir ama bir şekilde hayatının köşesinde unutmayacağı vali amcası vardı.

İşte o nedenle “Tohum saç, bitmezse toprak utansın!

***

Çalışmayan kayyım kime hizmet ediyor?

Doğu Anadolu Bölgemizde orta ölçekli bir ilimiz. Belediye şu an kayyımda. İl valisini/kayyımı sadece medyadan tanıyorum. Oturup sohbet etmişliğim, çay içip tanışmışlığım yok. Lehte veya aleyhte bir duyumum olmadı.

Bu seferki seyahatimde bu ilimize yolum düştü. İlde hükümetin seçim kaybetmesi için başka bir şey yapmasına gerek yok! Kayyımı seçime kadar bu ilde tutsun yeter!

Çay ocaklarında çay içerken, marketten bakkaldan alışveriş yaparken, bulunduğum ortamlarda sohbet ederken yaptığım yoklamalar yanında izlenimlerim de oldu.

Çöpler gündüz de gece de sokakta. Yollardan çukurlardan bahsetmeyeyim bile.

Çöpler konusunda “Vatandaş çöp saatleri dışında çıkarmış olabilir” diye bir tez aklınıza gelebilir ama geçersiz bir tez. Çünkü kayyım olan bazı ilçelerde bile mobil çöp aracı hizmete sunulmuş durumda. Belediye WhatsApp hattı kurmuş, fotoğrafını çekip konumu bildiriyorsunuz mobil çöp aracı gelip alıyor.

İlçede bile durum böyleyken ildeki 2 günlük gözlemim içler acısıydı.

Belki aklınıza “Vali beyle tanıştınız mı sonra?” diye bir soru gelebilir. Cevabını vermiş olayım hayır tanışmadık henüz.

Seçime kadar çay içecek olursak eğer, bu okuduklarınızı kendisine de aktarırım kısmetse.

Haftaya cennet vatanın bir başka köşesinden buluşmak üzere…

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.