5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’na İstinaden Ceza Var

5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’na İstinaden Ceza Var
Yayınlama: 19.04.2024
A+
A-

Aydın Kuşadası Kaymakamlığı, turizm kenti Kuşadası’nda, Hanutçuluğu engellemek ve kente gelen yerli ve yabancı turistlerin, rahat ve huzurlu bir şekilde tatillerini yapabilmesi konularının ele alındığı bir toplantı gerçekleştirdi.

Kuşadası Kaymakamlığı, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’na istinaden, Kuşadası Kruvaziyer Turizmi’nin sorunlarından biri olan” Hanutçuluğun Önlenmesi” amaçlı, mal ve hizmet satmak için yerli ve yabancı turistleri rahatsız ederek işyerlerinin satış yapmalarını engellemek ve denetlemek üzere Kuşadası Öğretmenevinde, İlçe Danışma Kurulu toplantısı gerçekleştirdi.

Mal ve hizmet satmak için başkalarını rahatsız ederek hanutçuluk yapmaya çalışan iş yerleri için 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun, “Rahatsız Etme” başlıklı 37. maddesine yer alan “Mal veya hizmet satmak için başkalarını rahatsız eden kişi ,…. idarî para cezası ile cezalandırılır. (2024 yılı güncel idari para cezası). Bu kabahat dolayısıyla, idarî para cezası vermeye kolluk veya belediye zabıta görevlileri yetkilidir.” hükmü gereğince, Kanuna istinaden yasaklanan işleri yapanların ilk seferde 3 gün, 2. seferde 15 gün, 3. seferde tekrarlanması durumunda ise 30 gün süre ile işyerlerinin kapatılmasına ya da faaliyetten men edilmesine, Polis Vazife ve Salahiyet Kanununun 8. maddesinin F bendinin 3. fıkrasında yer alan; “ Bu maddede yazılı fiiller sebebiyle bir yıl içinde üç defa faaliyetten men edilen işyerlerinde, bu fiiller tekrar işlendiği takdirde, işyeri açma ve çalışma ruhsatları, mahallin en büyük mülki idare amirinin bildirimi üzerine, belediye veya il özel idaresi tarafından beş iş günü içinde iptal edilir.”

hükmünün uygulanmasına yönelik İlçe Emniyet Müdürlüğü, Zabıta Amirliği, Ticaret ve Esnaf Odaları’nın katılımı ile oluşturulan denetim ekipleri tarafından en kısa zamanda çalışmalar başlatılacaktır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.