2022 Kaymakamlar Kararnamesi Hakkında

2022 Kaymakamlar Kararnamesi Hakkında
Yayınlama: 17.07.2022
840
A+
A-

2022 yılı Mülki İdare Amirleri Kararnamesinin bir sancıya dönüştüğünü en baştan yazmış olalım.

Aslına bakarsak MİA camiası bu kadar büyük bir beklenti içinde değildi. Ankara’yı Mayıs – Haziran ayında ziyaret edenler görev yerlerine döndüklerinde iddia edilen “Bakanlık bu sene erken çıkaracakmış” “Bakanlık küçük yerleri tamamlamış kısa zamanda bakan beye sunum yapılacakmış” gibi sözler nedeniyle beklenti bir anda büyüdü. Hatta büyümekle kalmadı dalga dalga 922 ilçeyi sarıp sarmaladı.

Temmuz ayının ilk haftasında çıkacağı yönünde öylesine büyük bir algı oluştu ki kolileri hazırlayanlar bile oldu. İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu afet bölgesine gittiğinde ve kararname ekibini oraya toplantıya çağırdığı iddiası 1-2 gün içinde çıkacağı düşüncesini olgunlaştırdı.

Ciddi sağlık sorunu nedeniyle bir an evvel kararnameyi bekleyenler,

Çocuklarının okul kaydı için merakla bekleyenler,

Eş durumu nedeniyle sabırsızlıkla Resmi Gazeteyi kontrol edenler..

Bu sırlama uzayıp gidebilir.

Ankara belki “Vakti gelince kararname çıkacaktır” diyebilir. Lakin bu sene “erken yayınlanacağı” yönündeki algı yayılmamış olsaydı bu sıkıntılar bu dereceye ulaşmış olmazdı. Ve nitekim her makam geçicidir.

Taşrada sıkıntının ciddi boyutta olduğunu yazarken şunu da eklemekte fayda var; Ankara’da kararnameyi bir an evvel çıkartıp hem taşranın hem siyaseten gelen referans baskılarından kurtulmak için sabırsızlanıyorlardır.

Siz Bakanlıkta olsanız kararnameyi bir an evvel çıkartıp rahatlamak istemez miydiniz?

Son söz olarak; sağlık ve ailevi nedenlerden dolayı cidden mağduriyet yaşayanlar hatırdan çıkarılmamalı.

Cumhurbaşkanımızın yarın kabine toplantısı sonrası 18-19 Temmuz İran ve sonrasında 25-29 Temmuz Meksika, Venezuela, Arjantin’i kapsayan ziyaretleri var.

  • Dün tutuklanan kaymakamın yaşadıkları üzüntü verici. Ayıplanacak değil aksine ibret alınacak bir durum.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.