16,5 Milyon Anaç Balon Balığı Yakalanacak

16,5 Milyon Anaç Balon Balığı Yakalanacak
REKLAM ALANI
06.07.2021
58
A+
A-

Akdeniz’deki en tehlikeli istilacı türlerden biri olan balon balığı alımı, Antalya’da düzenlenen törenle başladı. Törende konuşan Vali Ersin Yazıcı; “Denizlerimizdeki istilacı balon balığının üç yıl boyunca avlanması desteklenecek” ifadelerini kullandı.

Akdeniz’deki en tehlikeli istilacı türlerden balon balığı alımı, Antalya’da düzenlenen törenle başladı. Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nün Süveyş Kanalı aracılığıyla Akdeniz’e göç eden en tehlikeli tür, içerdiği zehir siyanürden bin 200 kat daha güçlü balon balığı popülasyonunun azaltılması amacıyla başlattığı satın alınma kampanyasına Antalya’dan start verildi.

Konyaaltı Balıkçı Barınağı’nda düzenlenen törene, Vali Ersin Yazıcı, Konyaaltı Kaymakamı Kamil Köten, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Altuğ Atalay, Balıkçılık Daire Başkanı Doç. Dr. Mahir Kanyılmaz, Tarım ve Orman İl Müdürü Gökhan Karaca, Akdeniz Su Ürünleri Eğitim ve Araştırma Enstitüsü Müdürü Serkan Erkan ve balıkçılar katıldı.

Tanıtımı yapılan ve 3 yıl süreceği belirtilen proje kapsamında denizlerimizden 16.5 milyon anaç balon balığı yakalanacak. Proje ile balon balığı avcılığının desteklenirken, aslan balığının tüketime kazandırılması da hedefleniyor.

BALON BALIĞI POPÜLASYONA ZARAR VERİYOR

Balon balığının denizlerimizdeki popülasyona zarar verdiğini belirten Vali Yazıcı; “Denizlerimizdeki biyolojik çeşitliliğe zarar veren istilacı balon balığı türünün önümüzdeki üç yıl boyunca avlanmasını destekleme tanıtımını ve balon balığı alım törenini gerçekleştirdik. Balıkçılarımıza çeklerini takdim edeceğiz. Yavru levrek ve çipuralarımızı da denize bırakacağız. Projenin Antalya’mıza ve denizlerimize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Denizin herkesin hizmetinde olduğunu belirten Vali Yazıcı; “Bu tür projelerle ilk hedefimiz denizlerimizi bu istilacı türden kurtarmak. Bunların sayısını azaltmak. Projeyle orada yaşayan canlıların insanlığa faydalı olmasını istiyoruz. Balon balığından ‘Nasıl faydalanabilir?’ sorusuna cevap arıyoruz. Bu konuyla ilgili her türlü araştırma yapılarak gerekli bilgiler toplanacak. Denizlerimizde yaşayan canlı türlerinin bizim istediğimiz şekilde bize hizmet etmesini istiyoruz. Her canlı türünün belirli oranda yaşamına devam etmesi gerekir. Bu şekilde düzenlenecek kampanyayla daha doğru şekilde yönetilir hale gelmesi gerekir. Balıkçılarımızın yeterince balon balığını denizlerimizden temizleyip diğer canlılar için yaşanır hale getireceğine inanıyorum” dedi.

YILLIK 5,5 MİLYON ALINACAK

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Altuğ Atalay da balon balığının özellikle son zamanlarda Süveyş Kanalı’nın açılmasıyla istilacı bir şekilde ülkemiz sularında, özellikle Akdeniz’e giren ve bu bölgeleri artık vatanı gören bir balık türü olduğunu belirterek, “Birkaç türü varken, artık 8 türe çıktı. Bu sene hem bütçesini hem alım miktarını artırarak, geçen sene tek tür aldığımız balon balıkları, bu sene bütün türlerini kapsıyor ve bir yılda yaklaşık 5- 5.5 milyon lira destek vermiş olacağız. Ayrıca balon balığı derisi farklı sanayi ürünleri olarak kullanılabiliyor. Üç yıllık programda bir senede 5.5 milyon balık alımı yapacağız” diye konuştu.

Bu yılki projenin üç yılı kapsayacak şekilde genişletildiğini anlatan Dr. Altuğ Atalay, “Benekli balon balığını getiren ruhsatlı balıkçılarımıza 5 TL, diğer balon balık türlerini getirenlere de 50 kuruş destekleme yapacağız. Geçen sene balon balığının sadece kuyruğunu istemiştik, bu sefer tamamını istiyoruz. Çünkü çok sayıda balon balığı imha edileceği için çevre kirliliği oluşturulmamasını istiyoruz” dedi.

Balon balığının yenmediği takdirde insana zarar vermeyeceğine dikkat çeken Dr. Atalay, “Normalde insana saldırdığı da çok enderdir. İstisnalar olabilir ama kaide değildir. Derisi ve zehri sanayide farklı alanlarda kullanılabiliyor. Çanta, cüzdan, kemer, ayakkabı yapılabiliyor. Derisi esnek bir yapıya sahip olduğu için bu tür eşyaların yapımına uygun. Çeşitli kimyasal süreçlerden geçtiğinde zehrinin de ağrı kesici ilaç yapımında kullanımı için çalışmalar yurtdışındaki bir firma tarafından sürdürülüyor” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.