Sarayköy’de örnek proje: “Atık İlaçlarla Geleceğimizi Zehirlemeyelim”

Denizli’nin Sarayköy ilçesinde tüm şehirlere örnek olacak bir proje başlatıldı. Kaymakamlık, Belediye ve İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün ortaklaşa gerçekleştirdikleri “Atık İlaçlarla Geleceğimizi Zehirlemeyelim” projesi ile 6 ayda 500 kilo atık ilaç toplandı.

Sarayköy Kaymakamlığı ve Sarayköy Belediyesi’nin girişimleri ile Sarayköy Sağlık İlçe Müdürlüğü örnek bir projeye imza attı. 6 ay önce başlatılan “Atık İlaçlarla Geleceğimizi Zehirlemeyelim” projesi 500 kilo atık ilaç toplandı. Toplanan atık ilaçlar bertaraf edilmek üzere Ankara’ya gönderildi.

Afişler ve Seminerler ile proje duyuruldu

Öncelikle eczanelere, Aile Sağlık Merkezilerine ve sağlık evlerine atık ilaç kutuları bırakıldı. Ardından okullara, hastanelere ve ilçenin dört bir yanına asılan afişlerle vatandaşların evlerinde günü geçmiş, kullanılmayan ilaçlarını eczanelere, Aile Sağlık Merkezilerine ve sağlık evlerine getirmeleri istendi. Titizlikle sürdürülen proje sadece atık ilaç toplamakla da kalmadı. Okullarda düzenlenen seminerlerde öğrencilere atık ilacın çevreye ve geleceğe olan zararları da işlenerek farkındalık yaratıldı. Ayrıca ilçe içerisindeki okullarda atık ilaç ile ilgili resim yarışması düzenlenerek öğrenciler üzerindeki farkındalık etkisi artırıldı. 6 ay sonunda ise Sarayköy’de 500 kilo atık ilaç toplandı.  500 kilo atık ilaç bertaraf edilmek üzere Ankara’daki tesislere gönderildi.

Her şehre örnek olacak bir proje

Sarayköy Kaymakamı Fatih Akkaya, “İlaçlar sağlımız için son derece önem teşkil ediyor. Ancak gereksiz kullanımlar hem sağlığımızı hem de çevremizi olumsuz etkiliyor. İlçemizde 6 ay önce başlatmış olduğumuz projemiz ile vatandaşlarımızı atık ilaç ile ilgili farkındalık yaratmak istedik ve istediğimiz hedefe ulaştığımızı düşünüyorum. 6 ay içinde 500 kilo ilaç vatandaşlarımızın ilgisi ile toplandı. Her şehre örnek olacak olan bu projemizi başarıyla sonuna gelmekten ayrıca onur duydum” diye konuştu.

Çevre ve insan sağlığını koruyacak projelere devam edeceğiz

İlçe halkının atık ilaçlar konusunda farkındalık yaratan bir proje içerisinde yer almaktan mutluluk duyduklarını ifaden eden Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, “Sarayköy Belediyesi olarak proje ortağı olduğumuz “Atık İlaçlarla Geleceğimizi Zehirlemeyin” kampanyası kapsamında ilçemizde toplanan atık ilaçlar bertaraf edilmek üzere Ankara’daki tesislere gönderildi. Çevremizi korumaya, insanımıza sağlıklı bir yaşam sunmaya yönelik çalışmalara tüm gücümüzle destek olmaya devam edeceğiz” dedi.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir