Öğrencilerin Vali Ayhan’a Yazdığı Tweet ve Hikayesi

Sivas Valisi Salih Ayhan’ın şahsi Twitter hesabından yazdığı “Güle güle kullanınız kızlar…” tweeti dikkatimizi çekti.

Tweetin öncesinde yaşanan olayı takip ettiğimizde muhteşem bir tarihi seyahat ortaya çıktı. İşte bahsi geçen tweetin hikayesi.

Dünya’daki Mars’a Gezi

Sivas Kongresi’nin 100. Yılı Etkinlikleri kapsamında Sivas’ın gözde kayalık ve kanyonlarından oluşan Eğribucak yöresine yürüyüş ve foto safari düzenlendi. Vali Salih Ayhan’ın da katıldığı gezide bölgenin eşsiz manzarası geziye katılanları büyüledi.

Sivas’a 23 km mesafede bulunan ‘Dünya’daki Mars’ olarak da adlandırılan ve yüzey şekli ile Mars gezegenine benzeyen 1420 m. yükseltideki bölgenin tanıtımı için gezi düzenlediklerini belirten Vali Salih Ayhan, “Bu bölge araştırmacıların ve turistlerin yoğun ilgisini çekiyor. Yukarı Kızılırmak Jeoparkı içindeki 8 yürüyüş rotasından biri olan kayalıkların turizme kazandırılması için çalışma gerçekleştiriyoruz. 23 milyon yıl geçmişi olan doğa harikası bölgede farkındalık oluşturup, tanıtıma daha fazla yer vereceğiz” diye konuştu.

Mars’ı andıran kayalıkların jeosit olarak korunması ve turizme kazandırılmasına yönelik 2013 yılından bu yana bilimsel çalışmalar yürütüldüğünü de hatırlatan Vali Salih Ayhan, “Sivas’ta bulunan 300’e yakın jeositten biri de Eğribucak Kayalıklarıdır. 20 Km²’lik alanda farklı görünüm sunan, kırmızı çamur taşları ve kum taşlarından oluşan bölge, akarsu ve tektonizmanın etkisi ile yeniden şekillenmiştir. Bu bölgenin Türkiye’nin ikinci bir Kapadokya’sı olmasını hedefliyoruz.” dedi.

ÖĞRENCİLERE VALİ AYHAN’DAN AYAKKABI SÖZÜ

Geziye katılan öğrencilerin ayakkabılarının ‘battığını’ gören Sivas Valisi Salih Ayhan burada öğrencilere ayakkabı sözü verir.

Sonrasında yaşananları öğrenciler sosyal medyadan anlattı:

Eğribucak yürüyüşünde ayakkabılarımızın battığını görüp bize Ayakkabı sözü verip ve Ertesi gün Sözünde Duran Sayın Valimiz @valisalihayhan ‘a bu güzel jestinden dolayı Teşekkür ediyoruz.

ÖZET:

Sivas Valisi Ayhan’ın “’Dünya’daki Mars” a düzenlenen gezide katılımcı olan öğrencilerimizin ayakkabılarını görmesi ve küçük görünen bu duruma el atması gönül almanın en yakın örneği.

Not: Öğrencilerimizin yazdığı tweette işledikleri imla katliamı gözümüzden kaçmadı 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir