İngiltere’ye ‘esnek erteleme’ teklifi

İngiltere’nin hazır hissettiğinde Avrupa Birliği’nden ayrılabileceğinin altını çizen AB Konseyi Başkanı Tusk, Londra’nın uzun süreli ertelemeyi değerlendirmesi önerisinde bulunarak bir yıldan fazla sürmemek kaydıyla bir erteleme seçeneği sunulabileceğini belirtti.

Brexit için “esnek” erteleme teklifinde bulunan Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, Brüksel’de yarın gerçekleşecek Brexit Zirvesi öncesinde AB üyesi ülkelerin liderlerine mektup gönderdi.

İngiltere Başbakanı Theresa May’in 30 Haziran’a kadar erteleme talep ettiğini hatırlatan ve AB’nin anlaşmasız ayrılık senaryosunu engellemek için azami gayret göstermeye hazır olduğunu ifade eden Tusk, liderlere May’in erteleme talebini değerlendirme çağrısında bulundu.

BİR YILI GEÇMEYECEK ESNEK ERTELEME SEÇENEĞİ

Diğer yandan Tusk, İngiliz parlamentosunda “derin ayrılıklar” bulunduğuna dikkati çekerek, ayrılık anlaşmasının haziran sonuna kadar onaylanmasının zor olduğuna, kısa ertelemelerin ise daha fazla belirsizliğe yol açacağına işaret etti.

Tusk, “Bu nedenle uzun ertelemeyi bir seçenek olarak değerlendirmemiz gerekiyor. İngiltere’ye bir yıldan fazla sürmeyecek esnek bir erteleme seçeneği sunabiliriz.” ifadelerini kullandı.

İngiliz parlamentosunun ayrılık anlaşmasını onaylamasıyla erteleme sürecinin otomatik olarak sonlanabileceğini belirten Tusk, “İngiltere bu süre içinde ne zaman hazır olursa AB’den ayrılabilir ve 27 ülke de sürekli olarak Brexit zirvelerinde bir araya gelmek zorunda kalmaz.” açıklamasında bulundu.

Tusk, İngiltere’nin bu süre zarfında da Brexit stratejisini gözden geçirme imkanı bulabileceğini kaydederek, Brexit’in iptalinin de mümkün olduğunu ifade etti.

BREXİT SÜRECİNDE NELER YAŞANDI?

İngiltere 23 Haziran 2016’da yapılan referandumla AB’den ayrılma kararı almıştı.

Ülke, Lizbon Anlaşması’nın üyelerin Birlik’ten ayrılma sürecini düzenleyen 50. maddesini 29 Mart 2017’de işleterek 2 yıl sürecek müzakere sürecini başlatmıştı.

İngiltere’nin AB ile vardığı Brexit anlaşması, İngiliz Parlamentosunda üç kez reddedilmişti.

Milletvekillerinin girişimiyle yapılan oylamalarda parlamento hiçbir Brexit senaryosuna çoğunluk desteği vermemişti.

May hükümeti Brexit anlaşmasını parlamentoda geçirebilmek için İşçi Partisi ile geçen hafta görüşmelere başlamıştı. Tarafların kalıcı bir Gümrük Birliği’ni içeren bir formül üzerinde anlaşabileceği belirtiliyor.

İngiltere’nin AB ile vardığı uzlaşmaya göre normalde 29 Mart’ta gerçekleşmesi gereken Brexit, 12 Nisan’a ertelenmişti.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir