Ana Sayfa » Belediyeler » Van Büyükşehir Belediyesi'den Sağlık Atağı

Van Büyükşehir Belediyesi'den Sağlık Atağı

Van Büyükşehir Belediyesi, sağlık alanında yaptığı çalışmalarla 'Evde bakım hizmeti', 'Mobil Hastane', 'Sağlık Merkezi', 'Beyaz Bayrak Projesi', 'İlaçlama Merkezi', 'Mobil veteriner aracı', 'Hayvan Bakımevi', 'İşyeri denetim' çalışmalarını hayata geçirdi. Van Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı, bu çalışmalarını tüm ilçelerde devam ettiğini belirtti.

 
 
Van Büyükşehir Belediyesi'den Sağlık Atağı

Yapılan açıklamada büyükşehir belediyesinin kent genelinde vatandaşlara sağlık hizmet sunabilmek için tam donanımlı iki ambulans alarak, hastaneye gidemeyenlere dönük ’Evde bakım hizmeti’nin 2016 yılı boyunca sürdürüldüğü, yıl içerisinde 524 hastaya evde bakım hizmeti verilirken, yine belediye ambulansları ile il içi 703, il dışı ise 58 hasta nakli yapıldığı belirtildi.

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye’nin donanım açısından en iyi gezici mobil hastanesi de faaliyete geçti. Gezici mobil hastanede, dijital röntgen, dijital mamografi, ultrasonografi, hemogram, biyokimya ve hormon cihazlarıyla, laboratuar, genel muayene odası, ağız-diş kliniği, jinokolojik muayene ve acil müdahale bölümlerinin yanısıra hasta kayıt işlemlerinin ve bekleme bölümü bulunuyor.

Mobil hastane özellikle kırsal mahallelerde halkın hizmetinde olacak ve köy köy dolaşarak halkın sağlık ihtiyacını karşılayacak.

ÜCRETSİZ HİZMET SUNACAK SAĞLIK MERKEZİ AÇILDI

Büyükşehir Belediyesi yine sağlık alanında Van'da bir ilki gerçekleştirerek ücretsiz hizmet veren Sağlık Merkezini açtı. Sosyal güvencesi olmayanların ve yabancı uyruklu vatandaşların sağlık ihtiyaçlarının giderildiği Sağlık Merkezinde halkın tüm sağlık ihtiyaçları ücretsiz olarak karşılanırken, sağlık merkezinde muayene, müşahede, acil yardım ve küçük cerrahi müdahaleler gibi sağlık hizmetleri ile EKG, tansiyon, enjeksiyon ve pansuman gibi gündelik sağlık hizmetleri de verilecek.

İŞYERLERİNE YÖNELİK 'GIDA KONTROL VE DENETİM'İ DEVAM EDİYOR

Sağlık alanındaki çalışmalarının başka bir alanı olan 'Gıda kontrol ve denetim' alanında da çalışmalar yapan Van Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri ile birlikte oluşturulan gıda koordinasyon ekibi tarafından 2016 yılı Ağustos ayına kadar toplam 1055 gıda iş yeri denetlendi.

Yapılan denetimlerde ortam hijyeni, personel hijyeni, kullanılan alet ekipmanların hijyeni, gıdaların saklama koşulları, haşere ve kemirgenlerle mücadele yöntemleri hakkında bilgilendirmeler de yapıldı. Yapılan denetimlerde kurallara uymayan 114 işyerine ceza uygulanırken, 5 işyeri ise ticaretten men edildi.

'BEYAZ BAYRAK PROJESİ' ÇALIŞMASI DEVAM EDİYOR

Van Büyükşehir Belediyesi'nin ilçe belediyeleri ile halkın sağlıklı ve güvenli gıdaya erişimlerini kolaylaştırmak amacıyla, başlattığı 'Beyaz Bayrak Projesi' kapsamında da çeşitli çalışmalar yapıldı. Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı'nın başlatmış olduğu projeyle, gıda iş yerleri sahipleri, çalışanları ve tüketicileri de içine alan rekabete dayalı alternatif bir denetim sistemi getirdi.

Lokantalar, yemek fabrikaları, ekmek fabrikaları, unlu mamuller, kahvaltı salonları gibi imalat ve satış yerlerinin daha çok hijyen koşullarının incelendiği bu proje ile 10 işyerine beyaz bayrak verildi. Bu projenin önemli bir ayağı olan tanıtım ve eğitim çalışmaları kapsamında ise, toplu tüketim, kahvaltı salonu, ekmek fırınları ve unlu mamuller sektöründe çalışanlara "Beyaz Bayrak Proje Tanıtımı ve Gıda İş Yerlerinde Hijyen’’ konulu eğitim verildi. Eğitimlere toplam 250 gıda iş yeri çalışanı katıldı.

BİR SEZONDA 1191 KADINA SAĞLIK EĞİTİMİ VERİLDİ

Van Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Evde Bakım Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından 2016 yılı içerisinde, merkez ilçeler ve diğer tüm ilçelerde toplamda 34 eğitim çalışmasıyla 1191 kadına, kadın sağlığı, üreme sağlığı, hijyen, meme ve rahim kanserinden korunma yöntemleri konulu eğitim verdi. Kadınlara dönük sağlık eğitimi çalışmaları ise tüm ilçelerde devam ediyor.

İlgili Haberler
left
right
 
 
7 Eylül 2016 Çarşamba 12:22
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Böyle bir Shengen ülkesi var: Lihtenştayn
Başkan Erdoğan: Bizim yapmamamız için hiçbir sebep yok.Trump'ın Venezuela'ya savaş nedeniBu adım diyaloğu engeller niteliktedir.35 kişi daha partilerinden istifa ettiCumhuriyet Savcısı’ndan tacizci kadın doktora görülmemiş ders!
Denizli Vali Yardımcısı İnan, Bursa’ya atandı
Eski CHP'li başkandan partiye ağır eleştiriBakanlık'tan Mavi Balina açıklamasıÖzel öğretim kursları gelecek yıl kapatılıyor.Maduro'ya destek için sokağa çıktılarTrump'tan Meksika duvarı sorununa 'Game of Thrones' göndermesi
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak06:09
  • Güneş07:50
  • Öğlen13:29
  • İkindi16:25
  • Akşam18:48
  • Yatsı20:17
 
Anket
Özlük hakları düzenlemesi
bu yıl içinde yapılır
bir iki yıl içinde belki
kesinlikle yapılmaz
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1864 - CSS H.L. Hunley denizaltısı, bir savaş gemisi batıran ilk denizaltı oldu.
1867 - Süveyş Kanalı'ndan ilk gemi geçti.
1895 - Müziğini Çaykovski'nin bestelediği Kuğu Gölü Balesi ilk gösterisini Saint Petersburg'da (Rusya) yaptı.
1915 - Barbaros Hayreddin ve Turgut Reis muharebe gemileri, savunmaya katılmak üzere Nara'ya geldi.
1916 - Doğu cephesinde Ruslar, Muş'u işgal etti.
1917 - Hicaz Seferi Kuvvetler Komutanlığı'na atanan Mustafa Kemal, bu görevi kabul etmedi.
1920 - Osmanlı Mebuslar Meclisi, kabul ettiği Misak-ı Milli'nin basında yayınlanmasını ve bütün yabancı parlementolara bildirilmesini kararlaştırdı.
1921 - Ankara dışındaki İstiklal Mahkemeleri kaldırıldı.
1923 - İzmir'de, Cumhuriyetin 1. iktisat kongresi olan İzmir İktisat Kongresi düzenlendi.
1923 - Mustafa Kemal ikinci defa Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na seçildi. Meclis'e 7 işçi, 1 çiftçi kadın katıldı. Kapanış konuşmasını Rukiye Hanım yaptı.
1924 - Johnny Weissmuller, 100 yarda (91.4 m) serbest stil yüzmede 52-2/5 saniye ile dünya rekoru kırdı.
1925 - Aşar Vergisi kaldırıldı. Basın, aşarın kaldırılmasını büyük bir devrim olarak sundu.
1926 - Ankara'da Devlet Resim Sergisi açıldı, Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal sergiyi ziyaret etti.
1926 - Medeni Kanun kabul edildi.
1930 - Türk Gazeteciler Birliği kuruldu.
1933 - Newsweek dergisi yayımlanmaya başlandı.
1934 - Avusturya'da sosyal demokratlar gösteri düzenlediler. Güvenlik güçleri göstericilere müdahale etti; birçok gösterici öldürüldü. Hükümet sıkıyönetim ilan etti.
1935 - İstanbul'da kartopu oynanması yasaklandı.
1936 - Kızılmaske Lee Falk tarafından yaratıldı ve ABD'de yayınlanmaya başladı.
1939 - Hatay Meclisi, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını, Hatay kanunları olarak kabul etti.
1949 - Türkiye, Avrupa Kalkınması İcra Konseyi'ne katıldı.
1956 - Çoruh ilinin adı Artvin olarak değiştirildi.
1957 - Missouri'de (ABD) bir yaşlılar evinde çıkan yangında 72 kişi öldü.
1957 - Ordular arası futbol karşılaşmalarında Türk takımı rekor kırdı; Amerikan ordu takımını 19-0 yendi.
1959 - Başbakan Adnan Menderes ve beraberindekileri Londra'ya götüren THY'nin SEV uçağı Gatwick havaalanı yakınlarında düştü; Menderes kurtuldu, aralarında Anadolu Ajansı Genel Müdürü Şerif Arzık'ın da bulunduğu 14 kişi öldü.
1961 - Türk ve Alman İş ve İşçi Bulma Kurumları arasında yapılan anlaşmaya göre; her yıl Almanya'ya çeşitli iş kollarında çalıştırılmak üzere 2-3 bir Türk işçisi gönderilmesi kararlaştırıldı.
1961 - Eski Sağlık Bakanı, İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı Lütfi Kırdar, Yassıada'da ifade verirken kalp krizi geçirdi ve öldü.
1962 - Hamburg'ta çıkan fırtınada 300'den fazla kişi öldü.
1967 - Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS) Genel Başkanı Feyzullah Ertuğrul'u Elazığ'ın bir köyüne atadı.
1967 - Kimi milletvekilleri Meclis'e gelen mini etekli kadınlardan şikâyetçi olduklarını bildirdiler.
1967 - Radyo sanatçılarının yürüyüş ve boykot olaylarından sonra TRT, sanatçı ücretlerine yüzde 150-200 arasında zam yaptı.
1968 - Türkiye İşçi Partisi (TİP) milletvekili Çetin Altan TBMM'de Adalet Partililere "Çoğunluğunuz var, ama ağırlığınız yok" dedi. Bunun üzerine kavga çıktı.
1973 - Petrol Ofisi genel müdürlüğüne bir kadın atandı. Şeyda Okyatmaz Türkiye'de ilk kez bu düzeye yükseltilen kadın yönetici oldu.
1977 - Ankara'da 50. Yıl Lisesi öğrencilerine ateş açıldı, bir kız öğrenci kalp krizi geçirip öldü.
1979 - İstanbul'da stokçulara baskınlar düzenlendi. Yüklü miktarda kahve, ampul, filtreli sigara ve margarin ele geçirildi.
1983 - Dört Filistinli gerilla Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nce yeniden ikişer kez ölüme mahkum edildi. Filistinli gerillalar Mısır'ın Ankara Büyükelçiliği'ni basarak iki güvenlik görevlisini öldürüp içeridekileri 45 saat rehin tutmuşlardı.
1984 - İşyerlerinden işçi çıkarmak, Sıkıyönetim Komutanlığı'nın iznine bağlandı.
1984 - Avusturya'da yapılan Avrupa güzellik yarışmasını Türkiye güzeli Neşe Erberk kazandı.
1986 - Barış Derneği davasından tutuklu 6 kişi tahliye edildi. Tahliye edilenler arasında Reha İsvan ve Gencay Şaylan'ın da yer alıyordu. Ali Sirmen, Erdal Atabek, Ali Taygun, Ergun Elgin, Hüseyin Baş, Orhan Taylan'ın tahliye talebi ise reddedildi.
1986 - İstanbul'da ünlü Bebek Belediye Gazinosu, yeşil saha açılması için yıktırıldı.
1987 - 12 Eylül askeri darbesinden sonra toplatılan 39 ton ağırlığındaki kitap, dergi, günlük ve haftalık gazete SEKA'da imha edildi.
1993 - Dev-Sol ve TİKKO (Türkiye İşçi Köylü Kurtuluş Ordusu) üyesi 18 siyasi tutuklu, kazdıkları 35 metre uzunluğundaki tünelden yararlanarak Nevşehir E Tipi Kapalı Cezaevi'nden firar etti.
1993 - Somali'de görev yapan BM Barış Gücü UNISOM'un komutanlığına Korgeneral Çevik Bir atandı.
1994 - Demokrasi Partisi (DEP) Suruç İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Akpolat kimliği belirsiz kişilerce öldürüldü.
1994 - Özgür Gündem gazetesi bölücü yayın yaptığı gerekçesiyle 1 ay süreyle kapatıldı.
1994 - TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonu Refah Partili Hasan Mezarcı'nın dokunulmazlığının kaldırılmasını kararlaştırdı.
1996 - Cavit Çağlar'a ait Nergis, Yeşim ve Aksoylar Tekstil fabrikalarında çalışan 4 bin 600 işçiyi kapsayan toplu sözleşme imzalandı.
1996 - Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Sabri Ergül, Manisa Emniyet Müdürlüğü'nün kapısına, "Bu işyerinde işkence vardır" yazılı bir tabela astı.
1996 - Dünya satranç şampiyonu Garry Kasparov, Deep Blue adlı bilgisayarı yendi.
1999 - Fransa'nın başkent Paris'in 50 km yakınındaki tarihi kraliyet köşkü Rambouillet'de Belgrad hükümeti ile Kosovalı Arnavutlar arasında barış görüşmeleri yapıldı.
2000 - Microsoft, Windows 2000 işletim sistemini piyasaya sürdü.
2001 - Fischer ve Deppler, G-20 toplantıları çerçevesinde Türkiye'ye geldi".
2008 - Kosova, Sırbistan'dan ayrılarak tek taraflı bağımsızlık ilan etti.
 
Sayısal Loto
16.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu071122303744
 
On Numara
11.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu01050713161725272930373940424562676869747578
 
Süper Loto
14.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu102628323440
 
Şans Topu
13.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu081517253014
 
Gazete Manşetleri
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Kurumsal

İçerik

Taşra

Merkez

Başkent