Ana Sayfa » Mülki İdare » Vali Güvençer Engelliler İle Buluştu

Vali Güvençer Engelliler İle Buluştu

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Manisa Valiliği koordinesi ile Manisa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından kahvaltı düzenlendi.

 
 
Vali Güvençer Engelliler İle Buluştu

Manisa Polisevi'nde düzenlenen kahvaltıya, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Şule Uygur, İl Jandarma Komutanı Albay Özcan Kaplan, Manisa İl Emniyet Müdür Vekili Fethi Vuruşkan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan Manisa Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Nursel Ustamehmetoğlu, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Ergun Aksoy, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşları, engelliler ve engelli aileleri katıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan yaptığı konuşmada, Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında 3 Aralık gününün Dünya Engelliler Günü olarak kabul edildiğini belirterek, "Bu karar ile engellilerin topluma kazandırılması ve haklarının tam ve diğer insanlarla eşit ölçüde sağlanması amacıyla çalışılması gereken bir gün olarak tüm dünyaya duyurulmuştur.

O zamandan beride 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olarak kutlanmaya veya farkındalık oluşturulmaya devam edilmektedir. Engellilik doğuştan veya sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucunda bedenseli, zihinsel, ruhsal, duygusal veya sosyal yetilerini çeşitli derecede kaybetmiş, normal yaşama ve normal yaşam gereklerine uyamama olarak kabul edilmektedir. Engelliliğin bir yazgı olmadığı, geliştirilen sosyal politikalar, her alanda koruyucu, önleyici uygulamalar ile önlenebileceği bir gerçektir.

Bizler Manisa'da Valiliğimiz koordinasyonunda Büyükşehir, Şehzadeler ve Yunusemre Belediyelerimiz, diğer kurum, kuruluş, sivil toplum kuruluşlarımız ve onların üyeleriyle beraber engellilerimizin engelleri aşma noktasında elimizden geldiği kadarıyla çalışmaya gayret ediyoruz. Şuna inanıyoruz ki insanların yüreğinde ve beyninden engeller olmasın, onun dışında tüm engeller kaldırılır" dedi.

Vali Mustafa Hakan Güvençer de Valilik, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve diğer kamu kurumlarının ortak katılımıyla böyle bir organizasyon düşündüklerini ifade ederek, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nü kutladı. Engelliliği bir dünya gerçekliği olarak kabul etmek ve sorunlarına kayıtsız kalmamak gerektiğini ifade eden Vali Güvençer, "Her şeyden önce engelli olan ve engelli olmayan diye bir kavram yok.

Sorunlarımızla, kederlerimizle, acılarımızla, mutluluklarımızla, hayallerimizle, ümidimizle hepimiz insanız. Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak engellilik hususunda son 20 yıl içerisinde tahayyüllerimizi dahi aşacak olumlu adımlar attık. Bu atılan olumlu adımlarda geleceğe de işaret vermek üzere iki önemli husus var. Birisi durumu algılamak, duruma bir bakış çerçevesinden bakıp kavramak, bundan sonuçlar çıkarmak.

İkincisi çıkarılan bu sonuçlar çerçevesinde atılabilecek adımlar hususunda yeterli güce sahip olmak. Her iki konuda da Türkiye Cumhuriyeti Devleti milletini tam anlamıyla temsil eden bir güç olarak, milletinin konulara yaklaşımından aldığı cesaretle bu konuda duyarlılığını daima canlı tutmuştur. Ayrıca, düşünülenlerin, tasavvur edilenlerin hayata geçirilebilmesi için sahip olunması gereken ekonomik, kurumsal, insan kaynağı gücü bu anlamda da son 20 yılda çok önemli mesafeler aldı. Engellilik alanında şu anda yeniden ilk defa atmamız gereken adım sayısı çok azaldı, yok değil, birkaç küçük adım daha atmak durumundayız.

Birkaç alan ile biraz daha özel ilgilenmek durumundayız. Biraz daha Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çerçevesinde kurumsal yapıya ihtiyacımız var. İhtiyacımızın büyük bir bölümü mevcut yasaların sahadaki işleyişini bugüne kadar olduğundan daha kuvvetli bir şekilde işletebilmek, mevcut kurumlarımızın kurumsal yapılarını güçlendirerek etkili hale getirmek, insan kaynaklarımızı artırmak ve daha rasyonel kullanmak, engelli kardeşlerimizin ve ailelerinin eğitim ve iş hayatlarında bugünlerine olduğu kadar, yarınlarına ilişkin endişelerini ve tereddütlerini giderebilecek daha sağlıklı adımlar atabilmek.

Bunlarında yapılacağından hiç kuşkunuz olmasın. Ancak devlet deyince sadece kamu kurumları akla gelmemeli, devlet her şeyden önce milletinin bütün değerleri ve gücü üzerinde yükselen bir organizma. Devletin, kamu kurumları olduğu kadar tabandaki sivil insanların gücünü günlük hayata aktarabilecek çok güçlü sivil toplum kuruluşlarına da ihtiyacı var.

Devletin kamu kurumlarının gerek ilk adım olarak, gerekse atılmış adımları kuvvetlendirmek adına yapması gerekenlerin yanı sıra, sivil toplum örgütlerimizin de bugüne kadar olduğundan çok daha fazla bütün sorunlarımızda olduğu üzere bu alanda da bugüne kadar olduğundan çok daha fazla sorumluluk alması, çok daha fazla kamu kurumlarıyla yardımlaşması, onları yönlendirmesi, kamu kurumları çalışanlarına yardımcı olması gerekiyor.

Nihai hedefimiz, yerel yönetimlerin ve kamu yönetimlerinin desteği ile faaliyet yürüten sivil toplum örgütleri değil, kendi ayakları üzerinde duran, kendi kaynaklarını yaratıp yöneten ve kamuya gerçek anlamda yürüttüğü işlerde destek olan, ilgili olduğu sahanın insanlarının dertlerini değil aynı zamanda sahip olduğu gücü de sahaya yansıtan sivil toplum teşkilatları. Bu konuda ben ümitsiz değilim. İnşallah 10- 15 yıl içerisinde arzulanan yere gelmiş olacağız" dedi.

Manisa'nın diğer gördüğü kentlere nispetle bir adım önde olduğunu ve bunu büyük bir mutlulukla, gururla ifade ettiğini kaydeden Vali Güvençer, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olmak üzere Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile birlikte çalışan bütün temsilcilere ve personele teşekkür ederek şöyle devam etti:"Ne ben nede diğer daire müdürü arkadaşlarım bu mevcutla yetinip ikna olmuş, tatmine ermiş değiller.

Teşekkür edelim ama daha iyisini beklediğinizin de biz farkındayız. Başta Büyükşehir Belediye Başkanlığımız ve kent merkezindeki Yunusemre ve Şehzadeler Belediye Başkanlıklarımız olmak üzere, diğer ilçelerdeki belediye başkanlıklarımızın da bu konudaki duyarlılıklarının, katkılarının, diğer illerden daha az olmadığı gibi bazı seçilmiş alanlarda diğer vilayetlerin yerel yönetimlerinden yine bir adım önde olduğunu görüyorum.

Manisa yaşanması kolay, yaşanabilecek güzel bir şehir, bunun içerisinde engelli engelsiz bütün insanlarımızın mutlaka payı var."

Vali Güvençer, Türkiye'de ilk ve pilot uygulama örneği olarak,engelli bireylerin, özellikle ailelerinin ihtiyaç duyduğu zaman diliminde günde birkaç saatliğine, haftada birkaç günlüğüne belki ayda birkaç haftalığına barındırılacakları ve rehabilitelerinin devam ettirileceği Gündüzlü Yatılı Yaşam Merkezine çok yakın zamanda kavuşulacağını bildirdi.

Vali Güvençer, kahvaltıya katılan engellilere yakın ilgi göstererek çeşitli hediyeler verdi. 

İlgili Haberler
left
right
 
 
4 Aralık 2016 Pazar 16:04
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Vali Ustaoğlu’ndan Milli Sporculara tebrikBöyle bir Shengen ülkesi var: Lihtenştayn
Başkan Erdoğan: Bizim yapmamamız için hiçbir sebep yok.Trump'ın Venezuela'ya savaş nedeniBu adım diyaloğu engeller niteliktedir.35 kişi daha partilerinden istifa ettiCumhuriyet Savcısı’ndan tacizci kadın doktora görülmemiş ders!
Denizli Vali Yardımcısı İnan, Bursa’ya atandı
Eski CHP'li başkandan partiye ağır eleştiriBakanlık'tan Mavi Balina açıklamasıÖzel öğretim kursları gelecek yıl kapatılıyor.Maduro'ya destek için sokağa çıktılar
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:10
  • Güneş06:52
  • Öğlen13:21
  • İkindi16:51
  • Akşam19:30
  • Yatsı21:00
 
Anket
Özlük hakları düzenlemesi
bu yıl içinde yapılır
bir iki yıl içinde belki
kesinlikle yapılmaz
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1655 - Satürn'ün en büyük Ay'ı Titan, Christian Huygens tarafından keşfedildi.
1752 - İngiltere'de yılın ilk günü. İngilizlerde 1 Ocak ile başlayan ilk yıl 1752'dir.
1807 - İngiltere Parlamentosu köle ticaretini yasakladı.
1811 - Percy Bysshe Shelley "Tanrıtanımazlığın Gerekliliği" adlı makalesinden dolayı Oxford Üniversitesi'nden atıldı.
1821 - Yunanistan Osmanlı İmparatorluğu'ndan bağımsızlığını ilan etti.
1912 - Ahmet Ferit Tek, Türk Ocağı'nı kurdu.
1918 - Belarus Halk Cumhuriyeti kuruldu.
1929 - İtalya'da faşist yönetim genel seçimlerde oyların yüzde 99'unu kendilerinin aldıklarını açıkladı.
1935 - Prof. Afet İnan, Türk Tarih Kurumu As Başkanlığı'na seçildi.
1936 - Saatlerin doğru olarak ayarlanabilmesi için İstanbul Rasathanesi'nce hazırlanan iki bildiriyi Bakanlar Kurulu onayladı.
1941 - Yugoslavya, Mihver Devletleri'ne katılma kararı aldı.
1944 - Heykeltraş Zühtü Müritoğlu ve Hadi Bara'nın yaptıkları Barbaros Hayrettin Paşa Anıtı törenle açıldı.
1947 - Illinois'deki bir kömür madeninde meydana gelen patlamada 111 kişi öldü.
1949 - Sovyet hükümetinin kararıyla Litvanya, Estonya ve Letonya'dan 92.000 kişi sürgün edildi.
1950 - Türk Hava Yolları'na ait bir yolcu uçağı Ankara'da düştü, 15 kişi öldü.
1951 - Milli Eğitim Bakanı Tevfik İleri, solcu öğretmenlerin tasfiyesinin sürdüğünü açıkladı.
1951 - İstanbul'da Neve Şalom Sinagogu açıldı.
1957 - Roma'da bir araya gelen Fransa, Almanya, İtalya, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg, Avrupa Ekonomik Topluluğu ve Avrupa Atom Enerjisi Komisyonu'nun kurulmasına ilişkin Roma Antlaşması'nı imzaladı.
1959 - Necip Fazıl Kısakürek, Büyük Doğu dergisinde yayımlanan "Menderes'in Kalesi" başlıklı yazısında Fuad Köprülü'ye yayın yoluyla hakaret ettiği iddiasıyla açılan davada bir yıl hapse mahkum oldu. Büyük Doğu dergisi de bir ay süreyle kapatıldı.
1960 - Güney Afrika Johannesburg'da tüm siyah politik örgütler feshedildi.
1960 - İtalya'da Fernando Tambroni başbakan oldu.
1961 - Adalet Bakanlığı idam cezalarının cezaevi bahçelerinde infaz olunması hakkında karar aldı.
1962 - EOKA'cılar Kıbrıs'ta iki camiye bomba attı.
1968 - Şair Metin Demirtaş Türk Solu dergisinde yayımlanan "Guevara" adlı şiirinde komünizm propagandası yaptğı gerekçesiyle tutuklandı.
1975 - Suudi Arabistan Kralı Faysal, akli dengesi bozuk yeğeni prens Faysal bin Musad tarafından Riyad'da öldürüldü.
1982 - Ankara Sıkıyönetim Savcılığı halkevleri hakkında kapatılma istemiyle dava açtı.
1982 - Tutuklu İsmail Beşikçi, cezaevinden yazdığı bir mektup nedeniyle 10 yıl ceza aldı.
1986 - İşkence yaptığını itiraf eden polis memuru Sedat Caner ile bu itirafları yayımlayan 'Nokta' dergisine dava açıldı.
1986 - 14. Strasbourg Film Festivali'nde Muammer Özer'in "Bir Avuç Cennet" ve Ali Özgentürk'ün "Bekçi" isimli filmleri ikinciliği paylaştı.
1988 - İstanbul'daki Metris Askeri Cezaevi'nden 29 tutuklu ve hükümlü kaçtı.
1990 - New York'un Bronx semtindeki bir kulüpte çıkan yangında 87 kişi öldü.
1992 - Kozmonot Sergei Krikalev, Mir Uzay İstasyonu'nda 10 ay kaldıktan sonra dünyaya döndü.
1994 - Aydın Ortaklar Öğretmen Lisesi'nde evci çıkan dört kız öğrenciden birinin, emniyet yetkilileri tarafından yakalanarak bekaret kontrolüne gönderilmesi kadınlar tarafından protesto edildi.
1996 - Türkiye'de Emek Partisi kuruldu.
1998 - Manisalı Gençler Davasında, Yargıtay'ın bozma kararından sonra beş tutuklu genç tahliye edildi. Davada tutuklu sanık kalmadı.
1999 - Sırbistan, NATO'ya savaş ilan edip BM'ye bildirince, NATO üyesi Türkiye de bu ülkeyle resmen savaşa girmiş oldu.
2009 - Büyük Birlik Partisi'ne ait parti lideri Muhsin Yazıcıoğlu dahil 6 kişinin bulunduğu helikopter, Kahramanmaraş'ta düştü. 3 gün sonra ulaşılan helikopterde, helikopterde bulunan 6 kişinin de hayatını kaybettiği belirtildi.
 
Sayısal Loto
23.03.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu010915184147
 
On Numara
18.03.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu02040607091114161927344146515562656668697577
 
Süper Loto
21.03.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu071947495253
 
Şans Topu
20.03.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu021228323402
 
Gazete Manşetleri
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Kurumsal

İçerik

Taşra

Merkez

Başkent