Ana Sayfa » Mülki İdare » Vali Güvençer Engelliler İle Buluştu

Vali Güvençer Engelliler İle Buluştu

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Manisa Valiliği koordinesi ile Manisa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından kahvaltı düzenlendi.

 
 
Vali Güvençer Engelliler İle Buluştu

Manisa Polisevi'nde düzenlenen kahvaltıya, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Şule Uygur, İl Jandarma Komutanı Albay Özcan Kaplan, Manisa İl Emniyet Müdür Vekili Fethi Vuruşkan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan Manisa Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Nursel Ustamehmetoğlu, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Ergun Aksoy, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşları, engelliler ve engelli aileleri katıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan yaptığı konuşmada, Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında 3 Aralık gününün Dünya Engelliler Günü olarak kabul edildiğini belirterek, "Bu karar ile engellilerin topluma kazandırılması ve haklarının tam ve diğer insanlarla eşit ölçüde sağlanması amacıyla çalışılması gereken bir gün olarak tüm dünyaya duyurulmuştur.

O zamandan beride 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olarak kutlanmaya veya farkındalık oluşturulmaya devam edilmektedir. Engellilik doğuştan veya sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucunda bedenseli, zihinsel, ruhsal, duygusal veya sosyal yetilerini çeşitli derecede kaybetmiş, normal yaşama ve normal yaşam gereklerine uyamama olarak kabul edilmektedir. Engelliliğin bir yazgı olmadığı, geliştirilen sosyal politikalar, her alanda koruyucu, önleyici uygulamalar ile önlenebileceği bir gerçektir.

Bizler Manisa'da Valiliğimiz koordinasyonunda Büyükşehir, Şehzadeler ve Yunusemre Belediyelerimiz, diğer kurum, kuruluş, sivil toplum kuruluşlarımız ve onların üyeleriyle beraber engellilerimizin engelleri aşma noktasında elimizden geldiği kadarıyla çalışmaya gayret ediyoruz. Şuna inanıyoruz ki insanların yüreğinde ve beyninden engeller olmasın, onun dışında tüm engeller kaldırılır" dedi.

Vali Mustafa Hakan Güvençer de Valilik, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve diğer kamu kurumlarının ortak katılımıyla böyle bir organizasyon düşündüklerini ifade ederek, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nü kutladı. Engelliliği bir dünya gerçekliği olarak kabul etmek ve sorunlarına kayıtsız kalmamak gerektiğini ifade eden Vali Güvençer, "Her şeyden önce engelli olan ve engelli olmayan diye bir kavram yok.

Sorunlarımızla, kederlerimizle, acılarımızla, mutluluklarımızla, hayallerimizle, ümidimizle hepimiz insanız. Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak engellilik hususunda son 20 yıl içerisinde tahayyüllerimizi dahi aşacak olumlu adımlar attık. Bu atılan olumlu adımlarda geleceğe de işaret vermek üzere iki önemli husus var. Birisi durumu algılamak, duruma bir bakış çerçevesinden bakıp kavramak, bundan sonuçlar çıkarmak.

İkincisi çıkarılan bu sonuçlar çerçevesinde atılabilecek adımlar hususunda yeterli güce sahip olmak. Her iki konuda da Türkiye Cumhuriyeti Devleti milletini tam anlamıyla temsil eden bir güç olarak, milletinin konulara yaklaşımından aldığı cesaretle bu konuda duyarlılığını daima canlı tutmuştur. Ayrıca, düşünülenlerin, tasavvur edilenlerin hayata geçirilebilmesi için sahip olunması gereken ekonomik, kurumsal, insan kaynağı gücü bu anlamda da son 20 yılda çok önemli mesafeler aldı. Engellilik alanında şu anda yeniden ilk defa atmamız gereken adım sayısı çok azaldı, yok değil, birkaç küçük adım daha atmak durumundayız.

Birkaç alan ile biraz daha özel ilgilenmek durumundayız. Biraz daha Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çerçevesinde kurumsal yapıya ihtiyacımız var. İhtiyacımızın büyük bir bölümü mevcut yasaların sahadaki işleyişini bugüne kadar olduğundan daha kuvvetli bir şekilde işletebilmek, mevcut kurumlarımızın kurumsal yapılarını güçlendirerek etkili hale getirmek, insan kaynaklarımızı artırmak ve daha rasyonel kullanmak, engelli kardeşlerimizin ve ailelerinin eğitim ve iş hayatlarında bugünlerine olduğu kadar, yarınlarına ilişkin endişelerini ve tereddütlerini giderebilecek daha sağlıklı adımlar atabilmek.

Bunlarında yapılacağından hiç kuşkunuz olmasın. Ancak devlet deyince sadece kamu kurumları akla gelmemeli, devlet her şeyden önce milletinin bütün değerleri ve gücü üzerinde yükselen bir organizma. Devletin, kamu kurumları olduğu kadar tabandaki sivil insanların gücünü günlük hayata aktarabilecek çok güçlü sivil toplum kuruluşlarına da ihtiyacı var.

Devletin kamu kurumlarının gerek ilk adım olarak, gerekse atılmış adımları kuvvetlendirmek adına yapması gerekenlerin yanı sıra, sivil toplum örgütlerimizin de bugüne kadar olduğundan çok daha fazla bütün sorunlarımızda olduğu üzere bu alanda da bugüne kadar olduğundan çok daha fazla sorumluluk alması, çok daha fazla kamu kurumlarıyla yardımlaşması, onları yönlendirmesi, kamu kurumları çalışanlarına yardımcı olması gerekiyor.

Nihai hedefimiz, yerel yönetimlerin ve kamu yönetimlerinin desteği ile faaliyet yürüten sivil toplum örgütleri değil, kendi ayakları üzerinde duran, kendi kaynaklarını yaratıp yöneten ve kamuya gerçek anlamda yürüttüğü işlerde destek olan, ilgili olduğu sahanın insanlarının dertlerini değil aynı zamanda sahip olduğu gücü de sahaya yansıtan sivil toplum teşkilatları. Bu konuda ben ümitsiz değilim. İnşallah 10- 15 yıl içerisinde arzulanan yere gelmiş olacağız" dedi.

Manisa'nın diğer gördüğü kentlere nispetle bir adım önde olduğunu ve bunu büyük bir mutlulukla, gururla ifade ettiğini kaydeden Vali Güvençer, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olmak üzere Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile birlikte çalışan bütün temsilcilere ve personele teşekkür ederek şöyle devam etti:"Ne ben nede diğer daire müdürü arkadaşlarım bu mevcutla yetinip ikna olmuş, tatmine ermiş değiller.

Teşekkür edelim ama daha iyisini beklediğinizin de biz farkındayız. Başta Büyükşehir Belediye Başkanlığımız ve kent merkezindeki Yunusemre ve Şehzadeler Belediye Başkanlıklarımız olmak üzere, diğer ilçelerdeki belediye başkanlıklarımızın da bu konudaki duyarlılıklarının, katkılarının, diğer illerden daha az olmadığı gibi bazı seçilmiş alanlarda diğer vilayetlerin yerel yönetimlerinden yine bir adım önde olduğunu görüyorum.

Manisa yaşanması kolay, yaşanabilecek güzel bir şehir, bunun içerisinde engelli engelsiz bütün insanlarımızın mutlaka payı var."

Vali Güvençer, Türkiye'de ilk ve pilot uygulama örneği olarak,engelli bireylerin, özellikle ailelerinin ihtiyaç duyduğu zaman diliminde günde birkaç saatliğine, haftada birkaç günlüğüne belki ayda birkaç haftalığına barındırılacakları ve rehabilitelerinin devam ettirileceği Gündüzlü Yatılı Yaşam Merkezine çok yakın zamanda kavuşulacağını bildirdi.

Vali Güvençer, kahvaltıya katılan engellilere yakın ilgi göstererek çeşitli hediyeler verdi. 

İlgili Haberler
left
right
 
 
4 Aralık 2016 Pazar 16:04
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Vali Kaymak'tan özeleştiriİstanbul Yeni Havalimanı’nda büyük provaTSK'dan ÖSO'ya İdlib talimatı: Hazır olun!Alman firmadan ABD'de düz vitese son verme kararı!.Vali Kaymak'tan veda yemeğiErdoğan’a balığa çıkma teklifiABD'ye bir vergi tokadı da Çin'den
JÖPER 20 Metreden Vurdu'Cumhurbaşkanı Erdoğan Kato Dağı’ndaki Askerlere Seslendi''Türkiye ve İran savunma sanayisinde iş birliği yapabilir.'Erzincan'da müftülüğe silahlı saldırı: 5 ölü
Türkiye'de Seyahat Edenler Arttı
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:01
  • Güneş06:42
  • Öğlen13:08
  • İkindi16:35
  • Akşam19:12
  • Yatsı20:41
 
Anket
Özlük hakları düzenlemesi
bu yıl içinde yapılır
bir iki yıl içinde belki
kesinlikle yapılmaz
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1187 - Selahaddin Eyyubi, Kudüs'ü kuşattı.
1519 - Portekizli kaşif Ferdinand Magellan, 270 kişi ve 5 gemiyle İspanya'dan yola çıktı.
1633 - Galileo Galilei, İspanyol engizisyon mahkemesinde, dünyanın güneşin etrafında döndüğünü söylediği için yargılandı.
1922 - Fransız ve İtalyan kuvvetleri Çanakkale'den çekildi.
1928 - İtalya'da "Yüksek Faşist Konsey" en yüksek yasama organı oldu.
1933 - Başbakan İsmet İnönü ve Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras'ın, Sofya'yı ziyaretinde, 1929 Tarafsızlık Antlaşması'nın süresi uzatıldı.
1937 - İkinci Türk Tarih Kurultayı, Dolmabahçe Sarayı'nda toplandı.
1937 - Dolmabahçe Sarayı Veliaht Dairesi'nde, Atatürk'ün de isteğiyle, Türkiye'nin ilk resim ve heykel müzesi açıldı.
1942 - Ukrayna'nın Letiçiv kentinde, Alman SS birlikleri, iki gün çinde yaklaşık 3 bin yahudiyi öldürdüler.
1946 - Fransa'da Cannes Film Festivali başladı.
1946 - Basın Yasası TBMM'de kabul edildi.
1951 - Türkiye'nin NATO'ya katılması kabul edildi.
1969 - John Lennon, The Beatles'dan ayrıldı.
1974 - Honduras'da kasırga: 10 bin kişi öldü.
1977 - Kuzey Vietnam, Birleşmiş Milletler'e kabul edildi.
1980 - Başbakanlığa emekli Amiral Bülent Ulusu atandı.
1981 - İran 149 solcu militanı idam ettiğini açıkladı.
1984 - Beyrut'ta ABD elçiliğine patlayıcı yüklü kamyonla intihar saldırısı yapıldı; 22 kişi öldü.
1988 - Naim Süleymanoğlu, Seul Olimpiyat Oyunlarında halter dalında 6 dünya rekoru kırdı.
1990 - Güney Osetya, Gürcistan'dan bağımsızlığını ilan etti.
1994 - Bakü'de petrol anlaşması imzalandı. İngiliz BP, Amerikan Amaco, Penzol, Rus Lukoil ve TPAO, bir konsorsiyum oluşturdu.
1995 - Deniz Baykal, Necdet Menzir'in görevden alınma isteğini reddeden Başbakan Tansu Çiller'le yürüttüğü DYP-CHP koalisyon hükümetini bozdu. Tansu Çiller hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e verdi.
2002 - İsrail askerleri, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın karargahındaki üç binayı havaya uçurdu.
622 - Muhammed ile Ebu Bekir, Medine'ye ulaştı.
 
On Numara
17.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu02031113181926293438434451535459606465697279
 
Süper Loto
20.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu131735364146
 
Şans Topu
19.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu020306203001
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Sayısal Loto
19.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu103233374348
 
 
Kurumsal

İçerik

Taşra

Merkez

Başkent