Ana Sayfa » Belediyeler » Terörün laneti şehrin üzerinden kalktı

Terörün laneti şehrin üzerinden kalktı

Uzun yıllar terör olaylarının kanlı kokusu üzerine sinen, ihanetin sis perdesinin kapladığı Diyarbakır, üzerindeki kara bulutları kaldırdı. Diyarbakır Belediyelere atanan kayyumlarla birlikte yerini bahar iklimine bıraktı.

 
 
Terörün laneti şehrin üzerinden kalktı

Uzun yıllar boyunca yaşanan terör olaylarının kanlı kokusuyla birlikte üzeri adeta ihanetin sis perdesiyle kaplı olan Diyarbakır'ın üzerindeki kara bulutlar dağıldıkça sokakların tarih kokan mistik havasını soluyan insanlar, kentin büyülü havasına kendilerini kaptırıyor.

 Diyarbakır uzun yıllar kışı yaşayan Diyarbakır Belediyelere atanan kayyumlarla birlikte yerini bahar iklimine bıraktı, Diyarbakır artık terörle değil, değişen ve dönüşen özüyle anılıyor. Diyarbakır sokaklarında çiçekler açıyor, direkler gelinlik giymiş genç kızlar gibi görücüye çıkıyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine kayyum atanmasının üzerinden kısa bir süre geçmesine rağmen yapılan çalışmaların sayısı azımsanamayacak oranda. Kentin tüm noktaları 20 yıldan bu yana asfaltlama çalışması görmemişken şimdilerde asfaltta doydu.

Referandum öncesi ‘seçim yatırımı yapılıyor' söylemlerine inat referandum sonrası çalışmalarına daha fazla ağırlık veren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi söylemlere nispet şu sıralar standartların çok üzerinde bir çalışma yaparak kentin genelini asfaltlanmaya başladı. 6 Dil bilen zabıtaların görev yaptığı Diyarbakır'da ağaçlar örgülerle süsleniyor, çocuklar için oyun sokakları inşa ediliyor, uzun yıllar yaşayanlarına değer verilmeyen kentte artık mezarlıklar dahi muhteşem hizmetler görüyor.

İşte Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin gerçekleştirdiği çalışmalardan bir kaçı:

Yollar asfalt'a doyuyor

Diyarbakır'ın caddeleri asfalta doyuyor. Uzun yıllar boyunca yamalarla geçiştirilen Diyarbakır'ın Cadde ve sokakları bu yıl 500 Bin Ton Asfalt yol ile buluşacak. Diyarbakır'a bağlı ilçeler ve bağlı köyleri için de Bin 100  Kilometre sati kaplama  çalışması startını alıyor. İlk çalışmaların startı ise Yenişehir semtinde Bulunan Kışla caddesinden verildi.

‘Ağaçlar örgülerle süslendi'

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir ilçesi Gevran Caddesi orta refüjünde bulunan 42 çınar ağacını farklı motiflerdeki örgülerle süsledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kentin daha estetik bir görünüme kavuşması için park, bahçe, yeşil alan, orta refüj ve kavşaklarda çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Yenişehir ilçesi Gevran Caddesi orta refüjünde bulunan 42 çınar ağacını 5 bayanın tasarlayarak yaptıkları farklı motiflerdeki örgüler giydirilerek süslendi.

‘

Şehir çiçek bahçesine döndü'

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kent girişlerinin daha estetik bir görünüm kazanması için Urfa, Mardin, Elazığ ve Silvan yollarının kavşak ve orta refüjlerinde peyzaj çalışması başlattı. 80 kişilik ekiple sürdürülen çalışmalar kapsamında ilk olarak orta refüj ve kavşaklarda biriken çöpler temizlendi. Kentin daha estetik bir görünüm alması amacıyla yeşil alanlar, park, refüj, kavşak ve meydanlarda peyzaj çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi, Kasım ayından itibaren birçok noktaya mor, kırmızı, beyaz, sarı ve benekli 610 bin menekşe; mor, sarı ve kırmızı 100 bin çuha; mor ve beyaz 120 bin süs lahanası; kırmızı, sarı ve turuncu 130 bin lale; çeşitli türlerinde 4 bin 500 gül olmak üzere toplam 964 bin 500 çiçek dikerek kenti çiçek bahçesine çevirdi.

‘Süper Zabıtalar'

Kısa bir süre önce çalışmaları tamamlanan ve ziyarete açılan Hazreti Süleyman cami ve çevresinde gerçekleştirilen düzenlemenin ardından bölge ziyaretçi akınına uğradı. Çok sayıda vatandaşın yeniden soluk alınabilir bir atmosferde manevi hava ile ruhunu da dinlendirdiği alanda Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından oldukça yetenekli zabıtalar ve tanıtım personelleri göreve başladı. Görev yapan zabıtalar arasında Arkeologlar da yer alırken aynı zamanda 6 dilde hizmet sunarak tercümanlık görevi de yapıyorlar.

‘Çocuklar için oyun sokağı oluşturdu'

Çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimlerine yönelik oyun alanlarını artırmak için çalışmalarını sürdüren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Bağlar ilçesi Batıkent mevkiindeki atıl alanı çocuk oyun sokağına dönüştürdü. Çocuklar, bisiklet parkuru, mini futbol ve basketbol sahaları dışında çeşitli oyun alanlarının bulunduğu sokakta gönüllerince eğleniyor.

‘Mahalle mezarlıkları koruma altında'

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Merkez Sur, Yenişehir, Bağlar ve Kayapınar ilçelerine bağlı 31 mahalle mezarlığını, tel çekerek koruma altına aldı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Merkez Kayapınar, Sur, Bağlar ve Yenişehir ilçelerinin kırsal mahallelerine yönelik yeni bir uygulama başlattı. Kırsal mahalle mezarlıklarının, hayvanların otlatılması, çöp moloz gibi malzemelerin dökülmesi ile çocukların oyun alanı olarak kullanmasının önüne geçmek için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, yaptığı çalışmalarla 16 mahalle mezarlığını koruma altına aldı. 15 mahallede ise ekiplerin çalışmaları devam ediyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, daha temiz bir kent için okullarda öğrencilere hijyen eğitimi vermeye devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir ilçesi Kooperatifler Mahallesi'ndeki Mehmet Sabri Güzel İlkokulu'nda öğrencilere yönelik başlattığı Gıda ve Kişisel Hijyen Öz Bakım Eğitimi, Lise Caddesi'ndeki Yenişehir İlkokulu'nda sürdürüyor. Birinci sınıf öğrencilerine verilen eğitim öncesi WC'lere el yıkama şeması asıldı.

‘Çocuklara uçurtma şenliği'

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, bahar aylarıyla birlikte dezavantajlı çocuklara yönelik bir dizi etkinlikler organize ediyor. 

Etkinlikler kapsamında Sur ilçesi Kırklar Dağı'nda uçurtma şenliği düzenlendi. Şenliğe, 8-14 yaş arası dezavantajlı 70 çocuk katıldı. Eğitmenler eşliğinde servis araçlarıyla Sur ilçesi Kırklar Dağı'na gelen çocuklar, ilk etapta gruplara ayrılarak eğitmenlerin rehberliğinde kendi uçurtmalarını hazırladı. Rengârenk uçurtmaların hazırlanmasının ardından çocuklar, doğada gönüllerince uçurtma uçurdular. 

‘Ücretsiz hasta yatağı'

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, evde sağlık hizmeti alan yatalak hastaların bakımlarının daha iyi yapılması amacıyla tam donanımlı ücretsiz hasta yatakları dağıtmaya başladı. Şimdiye kadar 45 aileye hasta yatağı dağıtan Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi tüm ailelere yatak dağıtılması için de çalışma yapıyor.

‘Lice'de Organik Tarım'

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin, organik tarımın yaygınlaşması amacıyla Lice ilçesinde başlattığı “Organik Tarımın Geliştirilmesi Projesi”nin ikinci etabı başladı. Toplam 519 bin TL'ye mal olacak olan projeye, Karacadağ Kalkınma Ajansı ve Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) İdaresi, 338 bin TL hibe desteği verirken, geriye kalan 181 bin TL ise Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanıyor.

‘46 spor sahası inşa ediliyor'

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla'nın talimatıyla, kent genelinde vatandaşların hem spora teşvik edilmesi hem de daha rahat bir ortamda spor yapmalarını sağlamak amacıyla birçok mahalle ve okulda spor sahaları yapılacak. Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin yürüttüğü çalışmalar sonucu 10 basketbol-voleybol sahası, 6 açık halı saha, 1 açık tenis kortu, 4 kapalı tenis kortu, 3 kapalı halı saha olmak üzere toplam 24 spor sahasının projesi tamamlandı. Büyükşehir Belediyesi ayrıca 22 okulda da basketbol, voleybol, halı saha ve tenis kortları inşa edecek. Projeleri tamamlanan spor sahaları, bu ay içinde yapılacak ihalelerin ardından inşa edilmeye başlanacak.

‘Mezarlıklara ücretsiz ulaşım'

Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların mezarlıklara daha rahat bir şekilde ulaşmasını sağlamak amacıyla kent merkezinde hayata geçirilen ücretsiz toplu taşıma hizmetini dış ilçelerde de uygulamaya başladı.

Perşembe günleri kent merkezinde uygulanan ücretsiz toplu ulaşım hizmeti, dış ilçelerde de hayata geçirildi. Büyükşehir Belediyesi, Bismil, Çermik, Çınar, Çüngüş, Dicle, Ergani, Eğil, Hani, Kocaköy ve Silvan ilçelerinde perşembe günleri mezarlık güzergâhlarında ücretsiz toplu taşıma hizmeti vermeye başladı.

‘Giysi Bankası kuruldu'

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, geliştirdiği sosyal projelerle ekonomik durumu iyi olmayan vatandaşlara destek vermeye devam ediyor. Yenişehir ilçesindeki Sümer park Ortak Yaşam Alanı'nda yer alan Giysi Bankası'na son üç ayda gelir düzeyi düşük 191 kişi başvurdu. Başvuruların ardından 191 kişiye randevu sistemiyle ihtiyaç duyulan, mont, iç çamaşır, pantolon, gömlek, tişört, kazak, çorap, ayakkabı ve eşofman paketlenerek dağıtıldı.

‘DİSKİ'de mesai mefhumu yok'

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürlüğü, kente su  iletimini sağlayan İçme Suyu Ana İsale Hattı'nda zaman, zaman meydana gelen olası arızaların oluşmasını engellemek ve su kesintilerinin önüne geçebilmek için bakım-onarım seferberliği başlattı. Öte yandan alt yapı sıkıntılarını çözmek için de kolları sıvayan DİSKİ, günün 24 saati hizmet sunan hazır ekipleri de hazır tutuyor.

‘Milletimizin emrindeyiz'

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, uzun yallırdan bu yana hasreti çekilen ikili ilişkiler noktasında da sürekli esnaflarla iç içe.

Her fırsatta esnaflarla bir araya gelen Başkan Atilla, Sur Kaymakamı ve Belediye Başkanı Bilal Özkan ile birlikte Sur ilçesi Gazi Caddesi üzerinde bulunan esnafları ziyaret etti. Ziyaret sırasında yoğun ilgi gören Başkan Atilla, esnaflarla sohbet etti, sorun ve taleplerini dinledi. Cadde boyunca karşılaştığı vatandaşlarla da sohbet ediyor. Kentin değişen ve dönüşen yüzünü vatandaşlara soran Cumali Atilla, vatandaşların da görüş ve önerilerini alarak daha verimli çalışmaları ortaklaşa yapmayı hedeflediklerini kaydediyor.

Vatandaşlarla birlik içerisinde hareket ettiklerini belirten Cumali Atilla, “Halkımızın hizmetkarıyız. Milletimizin emrindeyiz. Diyarbakır'ın ihtiyaçlarını vatandaşlarımızla birlikte tespit ediyoruz. Hizmetlerimizle halkımızın sorunlarını çözüyoruz” dedi.

İlgili Haberler
left
right
 
 
2 Mayıs 2017 Salı 23:47
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
İftar çadırında Ramazan bereketiÇevreye duyarlı gençler ödüllerini Başkan Sözlü’den aldılar
Bir daha kazandıklarımızı, kaybetmemize müsaade etmeyinOyun karavanı kimsesiz ve engelli çocuklar için yola çıktı
Türkiye’nin ilk 'Alerjik Çocuk Kreşi' açıldı
Esenyurt’ta Kudüs’e destek mitingi
İsrail uluslararası yargı önünde hesap vermeliVali Güzeloğlu, şehit aileleri ve gazilerle bir araya geldiCumhurbaşkanı Erdoğan: Sen bu asrın Nene HatunusunVali Kaymak: Önce ben varım diyen bir nesil istiyoruzHadsiz komedyenin Erdoğan'a yönelik hakaret dolu şiirine yasak!Sömürgeci Fransa'ya tepki:İstemeseniz de güçleneceğiz
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak03:25
  • Güneş05:34
  • Öğlen13:12
  • İkindi17:10
  • Akşam20:29
  • Yatsı22:21
 
Anket
Özlük hakları düzenlemesi
bu yıl içinde yapılır
bir iki yıl içinde belki
kesinlikle yapılmaz
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1481 - II. Beyazıt, Osmanlı padişahı oldu.
1622 - Osmanlı İmparatorluğu'nda isyancılar, ordu ve yönetimde yenilik taraftarı Padişah II. Osman'ı tahttan indirip öldürdü. Öldürülen ilk padişah olan Genç Osman'ın yerine I. Mustafa, ikinci kez tahta çıkarıldı.
1795 - Fransa'da kadın kulüpleri kurulması yasaklandı.
1861 - Amerikan İç Savaşı: Kentucky eyaleti iç savaşta tarafsız olduğunu ilan etti. Bu tarafsızlığı 3 Eylülde Güney orduları eyalete girince sona erecektir ve Kentucky Kuzey'e katılacaktır.
1873 - ABD'de Levi Strauss ve Jacob Davis, bakır perçinlerin kullanıldığı ilk blue jean'in patentini aldılar.
1878 - II. Abdülhamit'i devirmek, Çırağan Sarayı'nda tutulan V. Murat'ı tahta çıkarmak amacıyla Çırağan baskınını düzenleyen gazeteci Ali Suavi öldürüldü.
1883 - Endonezya'daki Krakatoa yanardağı faaliyete geçti. Volkanın son ve en büyük püskürmesi 26 Ağustos'ta gerçekleşecektir.
1891 - Sinema tarihi: Thomas Edison'un kinetoscope adlı film gösterme cihazının bir prototipinin tanıtımı yapıldı.
1896 - Paris Operası'nın (Palais Garnier) 6 ton ağırlığındaki avizesi seyirci kalabalığının üzerinde düştü, bir kişi öldü. Yazar Gaston Leroux ünlü gotik romanı Operadaki Hayalet'i 1909 yılında bu olaydan esinlenerek yazdı.
1902 - Küba, ABD'den bağımsızlığını kazandı, Tomás Estrada Palma ülkenin ilk başkanı oldu.
1928 - Türkiye'de uluslararası rakamlar kabul edildi.
1932 - Amelia Earhart, Atlantik Okyanusu'nu uçakla tek başına ve hiç durmadan geçeceği yolculuğuna Newfoundland'dan başladı. Ertesi gün İrlanda'ya iniş yaptığında bunu başaran ilk kadın pilot ünvanını almış oldu.
1941 - 2. Dünya Savaşı: Alman paraşütçüleri Girit adasını işgal etti.
1948 - Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Grubu, Milli Eğitim Bakanlığı denetiminde imam hatip kursları açılmasına karar verdi.
1955 - Karadeniz Teknik Üniversitesi, 6594 sayılı kanunla Trabzon'da kuruldu. KTÜ, Türkiye'nin İstanbul ve Ankara illeri dışında kurulan ilk üniversitesidir.
1956 - ABD, uçaktan atılarak yapılan ilk hidrojen bombası denemesini Pasifik Okyanusu'nda bulunan Bikini Atolünde yaptı.
1963 - Bazı ordu birlikleri, Ankara'da Talat Aydemir'in yönetiminde yeniden ayaklandı. Olayların ardından üç büyük ilde sıkıyönetim ilan edildi.
1964 - İstanbul Teknik Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi dışında, üniversite ve yüksek okullara girişte merkezi sınav sistemi getirildi.
1971 - Kısa adı TÜSİAD olan Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği kuruldu.
1974 - THKP-C davasından yargılanan ve iki yıldır tutuklu olan sinema sanatçısı Yılmaz Güney genel aftan yararlanarak tahliye oldu.
1980 - Quebec'te yapılan halk oylamasında, halkın %60'ı eyaletin Kanada'dan ayrılması ve bağımsız kalması yönünde meclise verilen teklifi reddetti.
1983 - AIDS'e yol açan HIV Virüsünün keşfedilmesiyle ilgili ilk makaleler Science dergisinde Luc Montagnier ve Robert Gallo tarafından ayrı ayrı yayımlandı.
1983 - Necdet Calp başkanlığında sosyal demokratlar Halkçı Parti'yi kurdular.
1990 - Milli Savunma Bakanı Safa Giray, Hava Kuvvetleri'nden, 17'si subay, 97'si astsubay olmak üzere 114 kişinin irticai örgütlerle ilişkileri olduğu için ordudan atıldığını açıkladı.
2000 - Trabzon'un Beşikdüzü ilçesinde geleneksel mayıs şenlikleri dolayısıyla denize açılan iki teknenin alabora olması sonucu 38 kişi boğuldu, 15 kişi yaralandı.
325 - Roma imparatoru Konstantin, ilk Ekümenik Konsilin İznik'te düzenlenmesini sağladı.
 
On Numara
14.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu05071214202328324243454647485059606566717277
 
Süper Loto
17.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu071227304953
 
Şans Topu
16.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu050914263112
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Sayısal Loto
19.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030405212434
 
 
Kurumsal

İçerik

Taşra

Merkez

Başkent