Ana Sayfa » Belediyeler » Terörün laneti şehrin üzerinden kalktı

Terörün laneti şehrin üzerinden kalktı

Uzun yıllar terör olaylarının kanlı kokusu üzerine sinen, ihanetin sis perdesinin kapladığı Diyarbakır, üzerindeki kara bulutları kaldırdı. Diyarbakır Belediyelere atanan kayyumlarla birlikte yerini bahar iklimine bıraktı.

 
 
Terörün laneti şehrin üzerinden kalktı

Uzun yıllar boyunca yaşanan terör olaylarının kanlı kokusuyla birlikte üzeri adeta ihanetin sis perdesiyle kaplı olan Diyarbakır'ın üzerindeki kara bulutlar dağıldıkça sokakların tarih kokan mistik havasını soluyan insanlar, kentin büyülü havasına kendilerini kaptırıyor.

 Diyarbakır uzun yıllar kışı yaşayan Diyarbakır Belediyelere atanan kayyumlarla birlikte yerini bahar iklimine bıraktı, Diyarbakır artık terörle değil, değişen ve dönüşen özüyle anılıyor. Diyarbakır sokaklarında çiçekler açıyor, direkler gelinlik giymiş genç kızlar gibi görücüye çıkıyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine kayyum atanmasının üzerinden kısa bir süre geçmesine rağmen yapılan çalışmaların sayısı azımsanamayacak oranda. Kentin tüm noktaları 20 yıldan bu yana asfaltlama çalışması görmemişken şimdilerde asfaltta doydu.

Referandum öncesi ‘seçim yatırımı yapılıyor' söylemlerine inat referandum sonrası çalışmalarına daha fazla ağırlık veren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi söylemlere nispet şu sıralar standartların çok üzerinde bir çalışma yaparak kentin genelini asfaltlanmaya başladı. 6 Dil bilen zabıtaların görev yaptığı Diyarbakır'da ağaçlar örgülerle süsleniyor, çocuklar için oyun sokakları inşa ediliyor, uzun yıllar yaşayanlarına değer verilmeyen kentte artık mezarlıklar dahi muhteşem hizmetler görüyor.

İşte Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin gerçekleştirdiği çalışmalardan bir kaçı:

Yollar asfalt'a doyuyor

Diyarbakır'ın caddeleri asfalta doyuyor. Uzun yıllar boyunca yamalarla geçiştirilen Diyarbakır'ın Cadde ve sokakları bu yıl 500 Bin Ton Asfalt yol ile buluşacak. Diyarbakır'a bağlı ilçeler ve bağlı köyleri için de Bin 100  Kilometre sati kaplama  çalışması startını alıyor. İlk çalışmaların startı ise Yenişehir semtinde Bulunan Kışla caddesinden verildi.

‘Ağaçlar örgülerle süslendi'

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir ilçesi Gevran Caddesi orta refüjünde bulunan 42 çınar ağacını farklı motiflerdeki örgülerle süsledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kentin daha estetik bir görünüme kavuşması için park, bahçe, yeşil alan, orta refüj ve kavşaklarda çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Yenişehir ilçesi Gevran Caddesi orta refüjünde bulunan 42 çınar ağacını 5 bayanın tasarlayarak yaptıkları farklı motiflerdeki örgüler giydirilerek süslendi.

‘

Şehir çiçek bahçesine döndü'

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kent girişlerinin daha estetik bir görünüm kazanması için Urfa, Mardin, Elazığ ve Silvan yollarının kavşak ve orta refüjlerinde peyzaj çalışması başlattı. 80 kişilik ekiple sürdürülen çalışmalar kapsamında ilk olarak orta refüj ve kavşaklarda biriken çöpler temizlendi. Kentin daha estetik bir görünüm alması amacıyla yeşil alanlar, park, refüj, kavşak ve meydanlarda peyzaj çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi, Kasım ayından itibaren birçok noktaya mor, kırmızı, beyaz, sarı ve benekli 610 bin menekşe; mor, sarı ve kırmızı 100 bin çuha; mor ve beyaz 120 bin süs lahanası; kırmızı, sarı ve turuncu 130 bin lale; çeşitli türlerinde 4 bin 500 gül olmak üzere toplam 964 bin 500 çiçek dikerek kenti çiçek bahçesine çevirdi.

‘Süper Zabıtalar'

Kısa bir süre önce çalışmaları tamamlanan ve ziyarete açılan Hazreti Süleyman cami ve çevresinde gerçekleştirilen düzenlemenin ardından bölge ziyaretçi akınına uğradı. Çok sayıda vatandaşın yeniden soluk alınabilir bir atmosferde manevi hava ile ruhunu da dinlendirdiği alanda Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından oldukça yetenekli zabıtalar ve tanıtım personelleri göreve başladı. Görev yapan zabıtalar arasında Arkeologlar da yer alırken aynı zamanda 6 dilde hizmet sunarak tercümanlık görevi de yapıyorlar.

‘Çocuklar için oyun sokağı oluşturdu'

Çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimlerine yönelik oyun alanlarını artırmak için çalışmalarını sürdüren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Bağlar ilçesi Batıkent mevkiindeki atıl alanı çocuk oyun sokağına dönüştürdü. Çocuklar, bisiklet parkuru, mini futbol ve basketbol sahaları dışında çeşitli oyun alanlarının bulunduğu sokakta gönüllerince eğleniyor.

‘Mahalle mezarlıkları koruma altında'

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Merkez Sur, Yenişehir, Bağlar ve Kayapınar ilçelerine bağlı 31 mahalle mezarlığını, tel çekerek koruma altına aldı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Merkez Kayapınar, Sur, Bağlar ve Yenişehir ilçelerinin kırsal mahallelerine yönelik yeni bir uygulama başlattı. Kırsal mahalle mezarlıklarının, hayvanların otlatılması, çöp moloz gibi malzemelerin dökülmesi ile çocukların oyun alanı olarak kullanmasının önüne geçmek için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, yaptığı çalışmalarla 16 mahalle mezarlığını koruma altına aldı. 15 mahallede ise ekiplerin çalışmaları devam ediyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, daha temiz bir kent için okullarda öğrencilere hijyen eğitimi vermeye devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir ilçesi Kooperatifler Mahallesi'ndeki Mehmet Sabri Güzel İlkokulu'nda öğrencilere yönelik başlattığı Gıda ve Kişisel Hijyen Öz Bakım Eğitimi, Lise Caddesi'ndeki Yenişehir İlkokulu'nda sürdürüyor. Birinci sınıf öğrencilerine verilen eğitim öncesi WC'lere el yıkama şeması asıldı.

‘Çocuklara uçurtma şenliği'

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, bahar aylarıyla birlikte dezavantajlı çocuklara yönelik bir dizi etkinlikler organize ediyor. 

Etkinlikler kapsamında Sur ilçesi Kırklar Dağı'nda uçurtma şenliği düzenlendi. Şenliğe, 8-14 yaş arası dezavantajlı 70 çocuk katıldı. Eğitmenler eşliğinde servis araçlarıyla Sur ilçesi Kırklar Dağı'na gelen çocuklar, ilk etapta gruplara ayrılarak eğitmenlerin rehberliğinde kendi uçurtmalarını hazırladı. Rengârenk uçurtmaların hazırlanmasının ardından çocuklar, doğada gönüllerince uçurtma uçurdular. 

‘Ücretsiz hasta yatağı'

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, evde sağlık hizmeti alan yatalak hastaların bakımlarının daha iyi yapılması amacıyla tam donanımlı ücretsiz hasta yatakları dağıtmaya başladı. Şimdiye kadar 45 aileye hasta yatağı dağıtan Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi tüm ailelere yatak dağıtılması için de çalışma yapıyor.

‘Lice'de Organik Tarım'

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin, organik tarımın yaygınlaşması amacıyla Lice ilçesinde başlattığı “Organik Tarımın Geliştirilmesi Projesi”nin ikinci etabı başladı. Toplam 519 bin TL'ye mal olacak olan projeye, Karacadağ Kalkınma Ajansı ve Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) İdaresi, 338 bin TL hibe desteği verirken, geriye kalan 181 bin TL ise Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanıyor.

‘46 spor sahası inşa ediliyor'

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla'nın talimatıyla, kent genelinde vatandaşların hem spora teşvik edilmesi hem de daha rahat bir ortamda spor yapmalarını sağlamak amacıyla birçok mahalle ve okulda spor sahaları yapılacak. Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin yürüttüğü çalışmalar sonucu 10 basketbol-voleybol sahası, 6 açık halı saha, 1 açık tenis kortu, 4 kapalı tenis kortu, 3 kapalı halı saha olmak üzere toplam 24 spor sahasının projesi tamamlandı. Büyükşehir Belediyesi ayrıca 22 okulda da basketbol, voleybol, halı saha ve tenis kortları inşa edecek. Projeleri tamamlanan spor sahaları, bu ay içinde yapılacak ihalelerin ardından inşa edilmeye başlanacak.

‘Mezarlıklara ücretsiz ulaşım'

Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların mezarlıklara daha rahat bir şekilde ulaşmasını sağlamak amacıyla kent merkezinde hayata geçirilen ücretsiz toplu taşıma hizmetini dış ilçelerde de uygulamaya başladı.

Perşembe günleri kent merkezinde uygulanan ücretsiz toplu ulaşım hizmeti, dış ilçelerde de hayata geçirildi. Büyükşehir Belediyesi, Bismil, Çermik, Çınar, Çüngüş, Dicle, Ergani, Eğil, Hani, Kocaköy ve Silvan ilçelerinde perşembe günleri mezarlık güzergâhlarında ücretsiz toplu taşıma hizmeti vermeye başladı.

‘Giysi Bankası kuruldu'

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, geliştirdiği sosyal projelerle ekonomik durumu iyi olmayan vatandaşlara destek vermeye devam ediyor. Yenişehir ilçesindeki Sümer park Ortak Yaşam Alanı'nda yer alan Giysi Bankası'na son üç ayda gelir düzeyi düşük 191 kişi başvurdu. Başvuruların ardından 191 kişiye randevu sistemiyle ihtiyaç duyulan, mont, iç çamaşır, pantolon, gömlek, tişört, kazak, çorap, ayakkabı ve eşofman paketlenerek dağıtıldı.

‘DİSKİ'de mesai mefhumu yok'

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürlüğü, kente su  iletimini sağlayan İçme Suyu Ana İsale Hattı'nda zaman, zaman meydana gelen olası arızaların oluşmasını engellemek ve su kesintilerinin önüne geçebilmek için bakım-onarım seferberliği başlattı. Öte yandan alt yapı sıkıntılarını çözmek için de kolları sıvayan DİSKİ, günün 24 saati hizmet sunan hazır ekipleri de hazır tutuyor.

‘Milletimizin emrindeyiz'

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, uzun yallırdan bu yana hasreti çekilen ikili ilişkiler noktasında da sürekli esnaflarla iç içe.

Her fırsatta esnaflarla bir araya gelen Başkan Atilla, Sur Kaymakamı ve Belediye Başkanı Bilal Özkan ile birlikte Sur ilçesi Gazi Caddesi üzerinde bulunan esnafları ziyaret etti. Ziyaret sırasında yoğun ilgi gören Başkan Atilla, esnaflarla sohbet etti, sorun ve taleplerini dinledi. Cadde boyunca karşılaştığı vatandaşlarla da sohbet ediyor. Kentin değişen ve dönüşen yüzünü vatandaşlara soran Cumali Atilla, vatandaşların da görüş ve önerilerini alarak daha verimli çalışmaları ortaklaşa yapmayı hedeflediklerini kaydediyor.

Vatandaşlarla birlik içerisinde hareket ettiklerini belirten Cumali Atilla, “Halkımızın hizmetkarıyız. Milletimizin emrindeyiz. Diyarbakır'ın ihtiyaçlarını vatandaşlarımızla birlikte tespit ediyoruz. Hizmetlerimizle halkımızın sorunlarını çözüyoruz” dedi.

İlgili Haberler
left
right
 
 
2 Mayıs 2017 Salı 23:47
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Böyle bir Shengen ülkesi var: Lihtenştayn
Başkan Erdoğan: Bizim yapmamamız için hiçbir sebep yok.Trump'ın Venezuela'ya savaş nedeniBu adım diyaloğu engeller niteliktedir.35 kişi daha partilerinden istifa ettiCumhuriyet Savcısı’ndan tacizci kadın doktora görülmemiş ders!
Denizli Vali Yardımcısı İnan, Bursa’ya atandı
Eski CHP'li başkandan partiye ağır eleştiriBakanlık'tan Mavi Balina açıklamasıÖzel öğretim kursları gelecek yıl kapatılıyor.Maduro'ya destek için sokağa çıktılarTrump'tan Meksika duvarı sorununa 'Game of Thrones' göndermesi
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak06:09
  • Güneş07:50
  • Öğlen13:29
  • İkindi16:25
  • Akşam18:48
  • Yatsı20:17
 
Anket
Özlük hakları düzenlemesi
bu yıl içinde yapılır
bir iki yıl içinde belki
kesinlikle yapılmaz
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1864 - CSS H.L. Hunley denizaltısı, bir savaş gemisi batıran ilk denizaltı oldu.
1867 - Süveyş Kanalı'ndan ilk gemi geçti.
1895 - Müziğini Çaykovski'nin bestelediği Kuğu Gölü Balesi ilk gösterisini Saint Petersburg'da (Rusya) yaptı.
1915 - Barbaros Hayreddin ve Turgut Reis muharebe gemileri, savunmaya katılmak üzere Nara'ya geldi.
1916 - Doğu cephesinde Ruslar, Muş'u işgal etti.
1917 - Hicaz Seferi Kuvvetler Komutanlığı'na atanan Mustafa Kemal, bu görevi kabul etmedi.
1920 - Osmanlı Mebuslar Meclisi, kabul ettiği Misak-ı Milli'nin basında yayınlanmasını ve bütün yabancı parlementolara bildirilmesini kararlaştırdı.
1921 - Ankara dışındaki İstiklal Mahkemeleri kaldırıldı.
1923 - İzmir'de, Cumhuriyetin 1. iktisat kongresi olan İzmir İktisat Kongresi düzenlendi.
1923 - Mustafa Kemal ikinci defa Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na seçildi. Meclis'e 7 işçi, 1 çiftçi kadın katıldı. Kapanış konuşmasını Rukiye Hanım yaptı.
1924 - Johnny Weissmuller, 100 yarda (91.4 m) serbest stil yüzmede 52-2/5 saniye ile dünya rekoru kırdı.
1925 - Aşar Vergisi kaldırıldı. Basın, aşarın kaldırılmasını büyük bir devrim olarak sundu.
1926 - Ankara'da Devlet Resim Sergisi açıldı, Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal sergiyi ziyaret etti.
1926 - Medeni Kanun kabul edildi.
1930 - Türk Gazeteciler Birliği kuruldu.
1933 - Newsweek dergisi yayımlanmaya başlandı.
1934 - Avusturya'da sosyal demokratlar gösteri düzenlediler. Güvenlik güçleri göstericilere müdahale etti; birçok gösterici öldürüldü. Hükümet sıkıyönetim ilan etti.
1935 - İstanbul'da kartopu oynanması yasaklandı.
1936 - Kızılmaske Lee Falk tarafından yaratıldı ve ABD'de yayınlanmaya başladı.
1939 - Hatay Meclisi, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını, Hatay kanunları olarak kabul etti.
1949 - Türkiye, Avrupa Kalkınması İcra Konseyi'ne katıldı.
1956 - Çoruh ilinin adı Artvin olarak değiştirildi.
1957 - Missouri'de (ABD) bir yaşlılar evinde çıkan yangında 72 kişi öldü.
1957 - Ordular arası futbol karşılaşmalarında Türk takımı rekor kırdı; Amerikan ordu takımını 19-0 yendi.
1959 - Başbakan Adnan Menderes ve beraberindekileri Londra'ya götüren THY'nin SEV uçağı Gatwick havaalanı yakınlarında düştü; Menderes kurtuldu, aralarında Anadolu Ajansı Genel Müdürü Şerif Arzık'ın da bulunduğu 14 kişi öldü.
1961 - Türk ve Alman İş ve İşçi Bulma Kurumları arasında yapılan anlaşmaya göre; her yıl Almanya'ya çeşitli iş kollarında çalıştırılmak üzere 2-3 bir Türk işçisi gönderilmesi kararlaştırıldı.
1961 - Eski Sağlık Bakanı, İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı Lütfi Kırdar, Yassıada'da ifade verirken kalp krizi geçirdi ve öldü.
1962 - Hamburg'ta çıkan fırtınada 300'den fazla kişi öldü.
1967 - Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS) Genel Başkanı Feyzullah Ertuğrul'u Elazığ'ın bir köyüne atadı.
1967 - Kimi milletvekilleri Meclis'e gelen mini etekli kadınlardan şikâyetçi olduklarını bildirdiler.
1967 - Radyo sanatçılarının yürüyüş ve boykot olaylarından sonra TRT, sanatçı ücretlerine yüzde 150-200 arasında zam yaptı.
1968 - Türkiye İşçi Partisi (TİP) milletvekili Çetin Altan TBMM'de Adalet Partililere "Çoğunluğunuz var, ama ağırlığınız yok" dedi. Bunun üzerine kavga çıktı.
1973 - Petrol Ofisi genel müdürlüğüne bir kadın atandı. Şeyda Okyatmaz Türkiye'de ilk kez bu düzeye yükseltilen kadın yönetici oldu.
1977 - Ankara'da 50. Yıl Lisesi öğrencilerine ateş açıldı, bir kız öğrenci kalp krizi geçirip öldü.
1979 - İstanbul'da stokçulara baskınlar düzenlendi. Yüklü miktarda kahve, ampul, filtreli sigara ve margarin ele geçirildi.
1983 - Dört Filistinli gerilla Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nce yeniden ikişer kez ölüme mahkum edildi. Filistinli gerillalar Mısır'ın Ankara Büyükelçiliği'ni basarak iki güvenlik görevlisini öldürüp içeridekileri 45 saat rehin tutmuşlardı.
1984 - İşyerlerinden işçi çıkarmak, Sıkıyönetim Komutanlığı'nın iznine bağlandı.
1984 - Avusturya'da yapılan Avrupa güzellik yarışmasını Türkiye güzeli Neşe Erberk kazandı.
1986 - Barış Derneği davasından tutuklu 6 kişi tahliye edildi. Tahliye edilenler arasında Reha İsvan ve Gencay Şaylan'ın da yer alıyordu. Ali Sirmen, Erdal Atabek, Ali Taygun, Ergun Elgin, Hüseyin Baş, Orhan Taylan'ın tahliye talebi ise reddedildi.
1986 - İstanbul'da ünlü Bebek Belediye Gazinosu, yeşil saha açılması için yıktırıldı.
1987 - 12 Eylül askeri darbesinden sonra toplatılan 39 ton ağırlığındaki kitap, dergi, günlük ve haftalık gazete SEKA'da imha edildi.
1993 - Dev-Sol ve TİKKO (Türkiye İşçi Köylü Kurtuluş Ordusu) üyesi 18 siyasi tutuklu, kazdıkları 35 metre uzunluğundaki tünelden yararlanarak Nevşehir E Tipi Kapalı Cezaevi'nden firar etti.
1993 - Somali'de görev yapan BM Barış Gücü UNISOM'un komutanlığına Korgeneral Çevik Bir atandı.
1994 - Demokrasi Partisi (DEP) Suruç İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Akpolat kimliği belirsiz kişilerce öldürüldü.
1994 - Özgür Gündem gazetesi bölücü yayın yaptığı gerekçesiyle 1 ay süreyle kapatıldı.
1994 - TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonu Refah Partili Hasan Mezarcı'nın dokunulmazlığının kaldırılmasını kararlaştırdı.
1996 - Cavit Çağlar'a ait Nergis, Yeşim ve Aksoylar Tekstil fabrikalarında çalışan 4 bin 600 işçiyi kapsayan toplu sözleşme imzalandı.
1996 - Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Sabri Ergül, Manisa Emniyet Müdürlüğü'nün kapısına, "Bu işyerinde işkence vardır" yazılı bir tabela astı.
1996 - Dünya satranç şampiyonu Garry Kasparov, Deep Blue adlı bilgisayarı yendi.
1999 - Fransa'nın başkent Paris'in 50 km yakınındaki tarihi kraliyet köşkü Rambouillet'de Belgrad hükümeti ile Kosovalı Arnavutlar arasında barış görüşmeleri yapıldı.
2000 - Microsoft, Windows 2000 işletim sistemini piyasaya sürdü.
2001 - Fischer ve Deppler, G-20 toplantıları çerçevesinde Türkiye'ye geldi".
2008 - Kosova, Sırbistan'dan ayrılarak tek taraflı bağımsızlık ilan etti.
 
Sayısal Loto
16.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu071122303744
 
On Numara
11.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu01050713161725272930373940424562676869747578
 
Süper Loto
14.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu102628323440
 
Şans Topu
13.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu081517253014
 
Gazete Manşetleri
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Kurumsal

İçerik

Taşra

Merkez

Başkent