Ana Sayfa » Mülki İdare » Merkez Valisi İsa Küçük, 3’ncü Kitabını Yayınladı

Merkez Valisi İsa Küçük, 3’ncü Kitabını Yayınladı

Merkez Valisi İsa Küçük 3. kitabını yayınladı. Duayen gazeteci Muzaffer Cellek kitabın içeriğini ve amacını kaleme aldı.

 
 
Merkez Valisi İsa Küçük, 3’ncü Kitabını Yayınladı

Muzaffer Cellek

O bir bürokrat  ama, kalemi var, “mavi mavi” tüten. O’nun nefesi bile  “mavi” kokar. O’nun, rüyaları da hülyaları da mavidir. Onda, Halikarnas  Balıkçısının maviliği tüter her dem. O, masmavi dünyaların adamıdır. O, maviliklerin has insanıdır. O; mavi kokar, mavi tüter, mavi mavi, diye diye.

O, maviliğin illetini, Marmarislerde, Bodrumlarda kaptı. İyileşir diye, daha maviliklere saldılar onu. Çivi çiviyi söker diye. Gittiği Bartınlarda, Amasra’larda, Güzelcehisar’larda, maviliklere tekrar bulandı, bizim  Balıkçı nasıl ki: “Ver maviliğini, serinleyeyim biraz” diye Sakar tepelerinden haykırdıysa, bizim yazarımız o İsa Küçük de, geri kalmadı bundan:

 “Amasra’ya inince, / Özgürlük çıkar yoluma / Mavi bir ata binerim.” Deyiverdi

O şimdi merkez valisi Başkentte. Ama. O’nun edebiyat macerası,  Marmarislerden başlar, Osmaniyelerden geçerek Bartın’da noktalanırken, şimdi de kalemi bırakmayarak sesini Ankara’lardan duyuran yazarımız İsa Küçük’ten bahsetmek

Kitap, valimizin son eseri  “Atlas ve Barış.”  Gita Yayınlarından. 72 sayfa. Kitap geliri, kız çocuklarının eğitim ve barınması  sağlamağa yönelik bir atılım: “ İnci Bankoğlunun ismiyle anılan Kültür ve Eğitim Vakfı İBEV”

İsa Bey, Halet Abla belgesel eseriyle tanındı.  Pek çok yerlerde sahne aldı ve oynandı, alkışlar aldı,  Halet Ablanın faziletleri bir bir ortaya çıkarıldı.Bir mimar, ancak böylesi teşvik edilirdi.

Toros’ların içinde kuş uçmaz kervan geçmez bir dağ başında Karatepe'ye gönül, Aslantaş'a ömür vermiş yol kesip köy basmamış bir kadın yaşayıp yaptıklarını taşa toprağa suya ateşe yazmış bir kadın bir arkeolog.

 Halet Abla Destanı, Çukurova'nın doğusunda, Torosların içinde İki bin Sekiz Yüz yıllık insan hayatının yalnızlığı, hüznü, acısı mutluluğu ve umudunu bugün de sürdüren bir ömrün öyküsüdür. Bir kadın, çevresindeki olaylar ve ona inanmış insanların öyküsü... 

Marmaris Akyaka beldesini, mimar olmadığı halde dünyaya tanıtan Nail Çakırhan’ın eşi Halet Çambel Osmaniye’deki kazılarda bulup yeryüzüne çıkaran İsa Küçük, büyük bir kıymeti, eserleriyle  tanıtmada  öncülük ettiği için, ayrıca övgüye değer bulunmaktadır.

Eşi Halet Hanım, daha Osmaniye’de iken bir kazı uzmanı ve arkeologdur. Zamanın valisi İsa Küçük,,  Karatepe önlerinde çalışan bu arkeologu ziyaret eder. Bir plaket verir. Daha sonraları aynı Halet Hanım şöyle diyecektir. “ Bir Vali bana, 55 yıl sonra bir plaket verdi” Görüyor musunuz, onu keşfeden  insanı” işaret ediyor.

Ve de aynı Valinin, bana  plaket verirken söylediği gib: “ Bu şehir, 60 yıl önce kaybettiği çocuğunu buldu” diyerek beni işaret ettiği gibi. Aynı vali, beni, Milliyet Blog camiası içinden  cımbızlayıp,  koskoca salondakilere böyle takdim etmişti. Beni onore etmişti. Demek ki unutulmuyor. Şimdiki yaptığım iş de, o valimizden aldığım hızla, o bayrağı elimde tutuyor ve düşürmemeğe  gayret sarf ediyorum.

Yazarımız İsa Küçük’ün diğer kitabı,  düşündüren felsefi şiir kitabı olan “Bütün Hürriyetler  Serbest Bu Akşam” da, mana yüklü dizeler var.

 Balıklar geçer sürü sürü, bölük bölük / Balıklar mavileşir / Bartın Çayı’nı içince Karadeniz / Demlenir. / Mor menevişler açar kuytularında / Sonra Maviş Ana’nın sesi  duyulur: / Sen bir saz olaydın / Bütün türküleri çalaydın / Benim sesim duyunca / Alev alev yanaydın / Bartın Çayı’nı içince Karadeniz, dinlenir."

Sevginin başı, mutluluktur. Ne diyor İsa Küçük: “Mutluluk, insan olmanın telif hakkıdır. Hep, geç kalınır! ”En başta tanıdığımız kadarı ile mutlu bir insandı İsa Küçük. Bunu, resmi görevinde herkese yansıtırdı. Bu gün hala daha sevilmesinin, aranmasının sebebi  de bu olmalı.

Ne diyor yeni kitabında? Şöyle sesleniyor okuyucularına: “"Beş bin yıldır dolaşırım" dedi "bu topraklarda"
"benim kahramanlarım" dedi "insanlardır"
"Sıradan, seven, acıyan, üzülen, mutlu olan insanlar"
Ve durdu, bir nefes aldı kirli havamızdan, devam etti konuşmasına
"Anti kahramanlarım da" dedi
"yalan söyleyenler, çıkarcılar, sözünde durmayanlar, ikiyüzlüler
Kendinde olmayanları 'var' sananlardır" dedi
Barıştan yana bir insan
”

İsa küçük dostumuz, kitabını şöyle takdim ediyor zaten. Bundan bin bir manaları çıkarmak  da elimizde. “Değerli yazar Ayla Kutlu, “Asi…Asi” romanında “insanlar doğdukları şehrin yapraklarıdır,  ilk onlara bakılarak anlaşılır şehirlerin kimliği” diyordu Şehirleri güzelleştiren ve yaşanılır kılan o yaprakların sağlıklı, güçlü ve uzun ömürlü olması en büyük dileğimizdir. Bu bağlamda bir imece çağrısı olarak göverip gövdelenen Atlas ve Ateş’in, insani ve fiziki coğrafyamızdaki yangını söndürmek işinde de hiç olmazsa bir damla olmasını umalım; sözünü ettiğimiz imeceye katılım çağrımızı, bir kez daha yineleyerek …”

Evet, biz de ekliyoruz: “ Buyrun imece’ye ”

Muzaffer Cellek

İlgili Haberler
left
right
 
 
15 Kasım 2016 Salı 11:29
 
 
(1 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>ALİ ÖZKAL</p> <p>2016-11-16 09:03:30</p> <p>Halet Abla ve Çakırhan-Vefa borcum var sizlere-Destan ile o Akyaka-Örnek olsun hep bizlere--Kadir,kıymet bilmez isek-Tarihten ders almaz isek-Yapılanı görmez isek-Yazık, yazık hep bizlere--Karatepe ve Arslantaş-Eser büyük,eğilir baş-Gidip görmez isek yoldaş-Sitem eder hep bizlere-Gönlü gani , yüce insan-Bağışın ki büyük ihsan-Yalı müze olduğu an-Işık saçar hep bizlere-Ali memnun ve de mutlu-Gelecekten hep umutlu-Destan değil, büyük utku-Örnek oldu hep bizlere........Ali Özkal-Emekli Türkçe Öğretmeni-Düzce 05062902429</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Kula Masterler, Kaymakam Duru’nun golüyle kazandıBelediye başkan adayları isim listesi 2019Başkan Kocamaz, MHP'den istifa ettiSuriye sınırına askeri sevkiyat
Arapkirli 'sabah namazı' tweeti ile rezil olduHedef 100 Milyar Dolarlık Ticaret'Tam gün eğitime odaklanacağız'İstanbul’a 10 yeni köprü yapılacakVali Bektaş, sahada çalışmaları inceliyorTayini çıkan Vali Davut Gül'den örnek davranışMudurnu’nun ilk kadın kaymakamıEğlence ve törenlerde havaya ateş açılamayacak
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak06:28
  • Güneş08:17
  • Öğlen13:12
  • İkindi15:32
  • Akşam17:46
  • Yatsı19:23
 
Anket
Özlük hakları düzenlemesi
bu yıl içinde yapılır
bir iki yıl içinde belki
kesinlikle yapılmaz
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1805 - Napolyon Bonapart komutasındaki Fransız ordusu Varşova'ya girdi.
1909 - Almanya'nın Borussia Dortmund futbol klübü kuruldu.
1918 - Hatay İlinin Dörtyol İlçesinde Fransız göçlerine karşı ilk kurşun Karakese Beldesinde Ömer Hocanın oğlu Mehmet (Kara Mehmet) tarafından sıkıldı.
1918 - Bahçe, İslahiye, Hassa, Mamure, Osmaniye (Cebelibereket) işgal edildi.
1919 - Mustafa Kemal ve Heyeti Temsiliye, Sivas'tan Ankara'ya hareket etti.
1920 - Milli Mücadele'yi destekleyen Antalya'da Anadolu gazetesi yayınlanmaya başladı.
1941 - II. Dünya Savaşı'nda, İstanbul'da ekmek karneye bağlandı.
1948 - İzmir Şehir Tiyatrosu ve Sergi Sarayı yandı.
1950 - Dwight D. Eisenhower, Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatı (NATO) kuvvetleri komutanlığına atandı.
1965 - De Gaulle, Fransa cumhurbaşkanlığına yeniden seçildi.
1966 - Koç grubunca üretilen ilk Türk otomobili Anadol satışa sunuldu. Peşin fiyatı 26 bin 800 lira.
1968 - Piyanist İdil Biret, Paris'te dünyanın ünlü beş virtüözüyle konser verdi.
1969 - Amerikan 6. Filosu, İzmir'e geldi. Filonun gelişi protesto edildi ve Amerikalı denizciler tartaklandı.
1975 - 2. Türk Basın Kurultayı yapıldı.
1978 - Maraş katliamı başladı üç gün sürecek solcu ve alevi soykırımı ve katliamından sonra 24 Aralıkta sona erdi
1984 - Çin ve ABD, Hong Kong'un 1997'de Çin'e devredilmesi konusunda anlaştı.
 
On Numara
17.12.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu06091519212324273335444648506265677071727580
 
Süper Loto
13.12.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu273739454751
 
Şans Topu
12.12.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu010208222714
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Sayısal Loto
15.12.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu182529303244
 
 
Kurumsal

İçerik

Taşra

Merkez

Başkent