Ana Sayfa » Mülki İdare » Merkez Valisi İsa Küçük, 3’ncü Kitabını Yayınladı

Merkez Valisi İsa Küçük, 3’ncü Kitabını Yayınladı

Merkez Valisi İsa Küçük 3. kitabını yayınladı. Duayen gazeteci Muzaffer Cellek kitabın içeriğini ve amacını kaleme aldı.

 
 
Merkez Valisi İsa Küçük, 3’ncü Kitabını Yayınladı

Muzaffer Cellek

O bir bürokrat  ama, kalemi var, “mavi mavi” tüten. O’nun nefesi bile  “mavi” kokar. O’nun, rüyaları da hülyaları da mavidir. Onda, Halikarnas  Balıkçısının maviliği tüter her dem. O, masmavi dünyaların adamıdır. O, maviliklerin has insanıdır. O; mavi kokar, mavi tüter, mavi mavi, diye diye.

O, maviliğin illetini, Marmarislerde, Bodrumlarda kaptı. İyileşir diye, daha maviliklere saldılar onu. Çivi çiviyi söker diye. Gittiği Bartınlarda, Amasra’larda, Güzelcehisar’larda, maviliklere tekrar bulandı, bizim  Balıkçı nasıl ki: “Ver maviliğini, serinleyeyim biraz” diye Sakar tepelerinden haykırdıysa, bizim yazarımız o İsa Küçük de, geri kalmadı bundan:

 “Amasra’ya inince, / Özgürlük çıkar yoluma / Mavi bir ata binerim.” Deyiverdi

O şimdi merkez valisi Başkentte. Ama. O’nun edebiyat macerası,  Marmarislerden başlar, Osmaniyelerden geçerek Bartın’da noktalanırken, şimdi de kalemi bırakmayarak sesini Ankara’lardan duyuran yazarımız İsa Küçük’ten bahsetmek

Kitap, valimizin son eseri  “Atlas ve Barış.”  Gita Yayınlarından. 72 sayfa. Kitap geliri, kız çocuklarının eğitim ve barınması  sağlamağa yönelik bir atılım: “ İnci Bankoğlunun ismiyle anılan Kültür ve Eğitim Vakfı İBEV”

İsa Bey, Halet Abla belgesel eseriyle tanındı.  Pek çok yerlerde sahne aldı ve oynandı, alkışlar aldı,  Halet Ablanın faziletleri bir bir ortaya çıkarıldı.Bir mimar, ancak böylesi teşvik edilirdi.

Toros’ların içinde kuş uçmaz kervan geçmez bir dağ başında Karatepe'ye gönül, Aslantaş'a ömür vermiş yol kesip köy basmamış bir kadın yaşayıp yaptıklarını taşa toprağa suya ateşe yazmış bir kadın bir arkeolog.

 Halet Abla Destanı, Çukurova'nın doğusunda, Torosların içinde İki bin Sekiz Yüz yıllık insan hayatının yalnızlığı, hüznü, acısı mutluluğu ve umudunu bugün de sürdüren bir ömrün öyküsüdür. Bir kadın, çevresindeki olaylar ve ona inanmış insanların öyküsü... 

Marmaris Akyaka beldesini, mimar olmadığı halde dünyaya tanıtan Nail Çakırhan’ın eşi Halet Çambel Osmaniye’deki kazılarda bulup yeryüzüne çıkaran İsa Küçük, büyük bir kıymeti, eserleriyle  tanıtmada  öncülük ettiği için, ayrıca övgüye değer bulunmaktadır.

Eşi Halet Hanım, daha Osmaniye’de iken bir kazı uzmanı ve arkeologdur. Zamanın valisi İsa Küçük,,  Karatepe önlerinde çalışan bu arkeologu ziyaret eder. Bir plaket verir. Daha sonraları aynı Halet Hanım şöyle diyecektir. “ Bir Vali bana, 55 yıl sonra bir plaket verdi” Görüyor musunuz, onu keşfeden  insanı” işaret ediyor.

Ve de aynı Valinin, bana  plaket verirken söylediği gib: “ Bu şehir, 60 yıl önce kaybettiği çocuğunu buldu” diyerek beni işaret ettiği gibi. Aynı vali, beni, Milliyet Blog camiası içinden  cımbızlayıp,  koskoca salondakilere böyle takdim etmişti. Beni onore etmişti. Demek ki unutulmuyor. Şimdiki yaptığım iş de, o valimizden aldığım hızla, o bayrağı elimde tutuyor ve düşürmemeğe  gayret sarf ediyorum.

Yazarımız İsa Küçük’ün diğer kitabı,  düşündüren felsefi şiir kitabı olan “Bütün Hürriyetler  Serbest Bu Akşam” da, mana yüklü dizeler var.

 Balıklar geçer sürü sürü, bölük bölük / Balıklar mavileşir / Bartın Çayı’nı içince Karadeniz / Demlenir. / Mor menevişler açar kuytularında / Sonra Maviş Ana’nın sesi  duyulur: / Sen bir saz olaydın / Bütün türküleri çalaydın / Benim sesim duyunca / Alev alev yanaydın / Bartın Çayı’nı içince Karadeniz, dinlenir."

Sevginin başı, mutluluktur. Ne diyor İsa Küçük: “Mutluluk, insan olmanın telif hakkıdır. Hep, geç kalınır! ”En başta tanıdığımız kadarı ile mutlu bir insandı İsa Küçük. Bunu, resmi görevinde herkese yansıtırdı. Bu gün hala daha sevilmesinin, aranmasının sebebi  de bu olmalı.

Ne diyor yeni kitabında? Şöyle sesleniyor okuyucularına: “"Beş bin yıldır dolaşırım" dedi "bu topraklarda"
"benim kahramanlarım" dedi "insanlardır"
"Sıradan, seven, acıyan, üzülen, mutlu olan insanlar"
Ve durdu, bir nefes aldı kirli havamızdan, devam etti konuşmasına
"Anti kahramanlarım da" dedi
"yalan söyleyenler, çıkarcılar, sözünde durmayanlar, ikiyüzlüler
Kendinde olmayanları 'var' sananlardır" dedi
Barıştan yana bir insan
”

İsa küçük dostumuz, kitabını şöyle takdim ediyor zaten. Bundan bin bir manaları çıkarmak  da elimizde. “Değerli yazar Ayla Kutlu, “Asi…Asi” romanında “insanlar doğdukları şehrin yapraklarıdır,  ilk onlara bakılarak anlaşılır şehirlerin kimliği” diyordu Şehirleri güzelleştiren ve yaşanılır kılan o yaprakların sağlıklı, güçlü ve uzun ömürlü olması en büyük dileğimizdir. Bu bağlamda bir imece çağrısı olarak göverip gövdelenen Atlas ve Ateş’in, insani ve fiziki coğrafyamızdaki yangını söndürmek işinde de hiç olmazsa bir damla olmasını umalım; sözünü ettiğimiz imeceye katılım çağrımızı, bir kez daha yineleyerek …”

Evet, biz de ekliyoruz: “ Buyrun imece’ye ”

Muzaffer Cellek

İlgili Haberler
left
right
 
 
15 Kasım 2016 Salı 11:29
 
 
(1 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>ALİ ÖZKAL</p> <p>2016-11-16 09:03:30</p> <p>Halet Abla ve Çakırhan-Vefa borcum var sizlere-Destan ile o Akyaka-Örnek olsun hep bizlere--Kadir,kıymet bilmez isek-Tarihten ders almaz isek-Yapılanı görmez isek-Yazık, yazık hep bizlere--Karatepe ve Arslantaş-Eser büyük,eğilir baş-Gidip görmez isek yoldaş-Sitem eder hep bizlere-Gönlü gani , yüce insan-Bağışın ki büyük ihsan-Yalı müze olduğu an-Işık saçar hep bizlere-Ali memnun ve de mutlu-Gelecekten hep umutlu-Destan değil, büyük utku-Örnek oldu hep bizlere........Ali Özkal-Emekli Türkçe Öğretmeni-Düzce 05062902429</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Vali Kaymak'tan özeleştiriİstanbul Yeni Havalimanı’nda büyük provaTSK'dan ÖSO'ya İdlib talimatı: Hazır olun!Alman firmadan ABD'de düz vitese son verme kararı!.Vali Kaymak'tan veda yemeğiErdoğan’a balığa çıkma teklifiABD'ye bir vergi tokadı da Çin'den
JÖPER 20 Metreden Vurdu'Cumhurbaşkanı Erdoğan Kato Dağı’ndaki Askerlere Seslendi''Türkiye ve İran savunma sanayisinde iş birliği yapabilir.'Erzincan'da müftülüğe silahlı saldırı: 5 ölü
Türkiye'de Seyahat Edenler Arttı
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:01
  • Güneş06:42
  • Öğlen13:08
  • İkindi16:35
  • Akşam19:12
  • Yatsı20:41
 
Anket
Özlük hakları düzenlemesi
bu yıl içinde yapılır
bir iki yıl içinde belki
kesinlikle yapılmaz
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1187 - Selahaddin Eyyubi, Kudüs'ü kuşattı.
1519 - Portekizli kaşif Ferdinand Magellan, 270 kişi ve 5 gemiyle İspanya'dan yola çıktı.
1633 - Galileo Galilei, İspanyol engizisyon mahkemesinde, dünyanın güneşin etrafında döndüğünü söylediği için yargılandı.
1922 - Fransız ve İtalyan kuvvetleri Çanakkale'den çekildi.
1928 - İtalya'da "Yüksek Faşist Konsey" en yüksek yasama organı oldu.
1933 - Başbakan İsmet İnönü ve Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras'ın, Sofya'yı ziyaretinde, 1929 Tarafsızlık Antlaşması'nın süresi uzatıldı.
1937 - İkinci Türk Tarih Kurultayı, Dolmabahçe Sarayı'nda toplandı.
1937 - Dolmabahçe Sarayı Veliaht Dairesi'nde, Atatürk'ün de isteğiyle, Türkiye'nin ilk resim ve heykel müzesi açıldı.
1942 - Ukrayna'nın Letiçiv kentinde, Alman SS birlikleri, iki gün çinde yaklaşık 3 bin yahudiyi öldürdüler.
1946 - Fransa'da Cannes Film Festivali başladı.
1946 - Basın Yasası TBMM'de kabul edildi.
1951 - Türkiye'nin NATO'ya katılması kabul edildi.
1969 - John Lennon, The Beatles'dan ayrıldı.
1974 - Honduras'da kasırga: 10 bin kişi öldü.
1977 - Kuzey Vietnam, Birleşmiş Milletler'e kabul edildi.
1980 - Başbakanlığa emekli Amiral Bülent Ulusu atandı.
1981 - İran 149 solcu militanı idam ettiğini açıkladı.
1984 - Beyrut'ta ABD elçiliğine patlayıcı yüklü kamyonla intihar saldırısı yapıldı; 22 kişi öldü.
1988 - Naim Süleymanoğlu, Seul Olimpiyat Oyunlarında halter dalında 6 dünya rekoru kırdı.
1990 - Güney Osetya, Gürcistan'dan bağımsızlığını ilan etti.
1994 - Bakü'de petrol anlaşması imzalandı. İngiliz BP, Amerikan Amaco, Penzol, Rus Lukoil ve TPAO, bir konsorsiyum oluşturdu.
1995 - Deniz Baykal, Necdet Menzir'in görevden alınma isteğini reddeden Başbakan Tansu Çiller'le yürüttüğü DYP-CHP koalisyon hükümetini bozdu. Tansu Çiller hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e verdi.
2002 - İsrail askerleri, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın karargahındaki üç binayı havaya uçurdu.
622 - Muhammed ile Ebu Bekir, Medine'ye ulaştı.
 
On Numara
17.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu02031113181926293438434451535459606465697279
 
Süper Loto
20.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu131735364146
 
Şans Topu
19.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu020306203001
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Sayısal Loto
19.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu103233374348
 
 
Kurumsal

İçerik

Taşra

Merkez

Başkent