Ana Sayfa » Belediyeler » Halkımız İstikbale ve İstiklale 'EVET' Diyecek

Halkımız İstikbale ve İstiklale 'EVET' Diyecek

Çorum Belediye Başkanı AK Partili Muzaffer Külcü ile Yeni Anayasa, Cumhurbaşkanlığı Sistemi ve Referandumu konuştu. Külcü, "Daha güçlü bir yönetim şekli geliyor" dedi

 
 
Halkımız İstikbale ve İstiklale 'EVET' Diyecek

Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, 7 Haziran seçimlerinden sonra yaşanan hükümet kuramama sürecinin çok zorlu bir dönem olduğunu belirterek, o dönemi doğru okumak için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın o süreçte yüklendiği rolün çok önemli olduğunu vurguladı.

FETÖ kalkışmasına karşı Türkiye'nin önemli bir sınav verdiğini de söyleyen AK Partili Külcü, "Dünya ciddi bir değişim sürecinden geçiyor. 15 yıldan beri ülkemizi yöneten anlayış 2023, 2053 ve 2071 hedefleri doğrultusunda Türkiye’yi daha güçlü bir yönetime kavuşturmak istiyor. Bunun yolu da Cumhurbaşkanlığı Sistemi'dir" dedi.

"Referandum'da Türkiye ortalamasının üzerinde Çorum'dan 'evet' çıkar. Halkımız istikbale ve istiklale 'evet' diyecektir" diyen Çorum Belediye Başkanı AK Partili Muzaffer Külcü, HedefHalk'a Yeni Anayasa, Cumhurbaşkanlığı Sistemi ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

HedefHalk Gazetesi Ankara Temsilcisi ve Bölge Koordinatörü M. Soner Cabbar, Reklam Müdürü Feride İçkilli, Halkla İlişkiler Danışmanı Hüseyin Unutmaz ve Çorum Temsilcisi Mustafa Demirer ile birlikte Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü'ye, 'Anayasa Değişikliği' ve 'Cumhurbaşkanlığı Sistemi' hakkındaki görüşlerini sordu. HedefHalk Gazetesi ekibinin sorularını yanıtlayan Başkan Külcü, "Türkiye ortalamasının üzerinde 'EVET' diyeceğiz. Halkımız, İnşallah referandumda da istikrara, istikbale, istiklale 'EVET' diyecektir" dedi.​

HHALK: Türkiye dışarıdan ve içeriden çok ciddi şekilde saldırılara maruz kalıyor. Anayasa değişikliği paketinin zamanlaması doğru mu?

KÜLCÜ: Türkiye'nin son 100 yılına baktığımızda yaşadığı sıkıntıların önemli oranda hükümet kurma kaynaklı olduğunu görüyoruz. Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile amaçlanan Türkiye’deki yürütmenin mevcut ikili yapısını teke indirerek, güçlü bir yönetim yapısı oluşturabilmektir. Hızlı karar alabilen, herhangi bir seçimde koalisyon gibi belirsizlik riski taşımayan, bir Başkanlık hükümeti öngörülmektedir. Halkın çoğunluğunun benimsediği bir Başkanla yasamaya odaklanmış bir mecliste herkes kendi işini yapmaya odaklanacaktır. 

7 HAZİRAN'DAKİ ZORLU SÜRECİ
ERDOĞAN BAŞARIYLA YÖNETTİ

Mevcut sistem, hükümet kurmak için sayısal bakımdan parlamentoya mahkûm kılıyor. Buna ilişkin en son yaşadığımız örnekse 7 Haziran seçimlerinde 259 Milletvekili ve yüzde 41 ile hükümet kurulamayışıdır. O dönemde çok zorlu bir süreçten geçtik. Allah bizi korudu. Türkiye'nin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eliyle korudu. O dönemi doğru okumak için Cumhurbaşkanımızın o süreçte yüklendiği rolü ve istikrarı korumak bakımından aldığı riskleri doğru okumak lazım.  

1 KASIM'I ASLA GÖREMEZDİK

Eğer parlamentonun oyuyla seçilmiş bir Cumhurbaşkanı olsaydı, önceki dönem Cumhurbaşkanları gibi hareket eden ve millet nezdinde meşrutiyeti olmayan bir Cumhurbaşkanı olsaydı, Türkiye asla 1 Kasım'ı göremezdi. 23 Temmuz’da krizi, kaosu başlatanlar ve HDP'nin barajı geçmesi için seçim döneminde adeta birbirleriyle ruh ikizi olanları, boyalı basını, onlara destek olanlar da, FETÖ de, istihbarat örgütleri de 1 Kasım’ı bize yaşatmazlardı. Zamanlama anlamında ise anayasa değişikliği paketinin herhangi bir risk taşıdığını düşünmüyorum. 

HHALK: Anayasa değişikliği vatandaş tarafından anlaşıldı mı? Değişiklik yeterince anlatıldı mı?

ASIL SÜREÇ ŞİMDİ BAŞLIYOR

KÜLCÜ: Anayasa değişikliği öncelikle hukuki anlamda teknik bir hazırlık sürecinden geçti. Teklifin hazırlanması aşamasında AK Parti ve MHP’nin hukukçu kurmayları birlikte çalıştı. Daha sonra komisyon gündemine gelerek bütün siyasi partiler ve kamuoyunun bilgisine sunuldu. Öncelikle milletvekillerimiz bu süreçte müzakerelere katıldılar. Kamuoyuna zaman zaman bilgi verildi. Ama asıl bilgilendirme süreci referandum sürecinde yaşanacak. Bizler de sokağa inecek ve gücümüz yettiğince yeni anayasa paketini Çorum halkına anlatmaya çalışacağız.

HHALK: Anayasa değişikliğinin iki maddesi referandumdan hemen sonra, diğer maddeler ise 2019 yılında yürürlüğe girecek. O zamana kadar neler yaşanabilir?

ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM SİSTEMİ 
ÖZÜMSEME DÖNEMİ OLACAKTIR

KÜLCÜ: Anayasa değişiklik teklifi halkımız tarafından kabul edilirse, 3 Kasım 2019 seçimlerine kadar uyum yasaları ile sistem hazır hale getirilecektir. Siyasi partiler, seçim sistemi, bürokratik kurumlar bu dönemden en fazla etkilenecek yapılardır. Koalisyonlar olmayacağına göre yüzde 10’luk barajın da bir anlamı kalmamıştır. Milletvekillerinin seçilecekleri bölgelerle ilgili yeni düzenlemeler yapılabilir. Partiler Cumhurbaşkanı adaylarını belirlemek üzere yeni ittifaklar kurabilir. 2,5 yıllık bu dönem yeni sistemin özümsendiği bir dönem olacaktır.

 

Erdoğan'ın partisinde
'durmak yok, çalışmak var' 

AK Parti Çorum Teşkilatı olarak gece gündüz çalışacaklarını, Çorum halkının 'Referandumda Evet' demesi için doğruları en yalın ve doğru şekilde ulaştırmak için yoğun gayret içerisinde olacaklarını söyleyen Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, "Bizler, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın kurduğu bir partide siyaset ve hizmet yapıyoruz. Onun kurduğu partide siyaset yapmak sorumluluk ve O’nun çalışmasına ayak uyduracak bir performansla çalışmayı gerektiriyor. Onun için bize durmak yakışmaz, çalışmak yakışır. 15 yıldır ülkemiz ve milletimiz için hizmet etmeye devam ediyoruz ve edeceğiz. Çorum halkı, Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın arkasındadır ve halkımızın sağduyusuna güveniyoruz” dedi.

HHALK: Anayasa değişikliği paketinden Türkiye’nin kazancı ne olacak? Bu değişiklikler Türkiye’yi nereye götürecek, nelerle karşılaşacağız?
 
DAHA GÜÇLÜ BİR YÖNETİM OLACAK

KÜLCÜ: Dünya ciddi bir değişim sürecinden geçiyor. 50 yıllık, 100 yıllık uluslararası örgütlerin misyonunu tamamlayıp, tamamlamadığı tartışılıyor. Özellikle İslam coğrafyasında haritaların yeniden çizileceği, rejimlerin yedine belirleneceği bir süreç yaşıyoruz. Bu süreci Türkiye olarak ancak güçlü bir yönetimle, istikrarlı bir ve dış politikayla değerlendirebiliriz. 15 yıldan beri ülkemizi yöneten ve Türkiye’yi bölgesinde lider ülke yapan bir anlayış 2023, 2053 ve 2071 hedefleri doğrultusunda Türkiye’yi daha güçlü bir yönetime kavuşturmak istiyor. 

HHALK: Bilhassa ana muhalefetin anayasa değişikliği ile birlikte rejim değişikliği ve tek adam yönetimi iddiaları var. Bu eleştirilere ne diyeceksiniz? 

KÜLCÜ: CHP’nin muhalefet anlayışı maalesef böyle. Aklı başında bir muhalefet argümanı oluşturamıyor. Her zaman olduğu gibi meseleyi burada da kişiselleştiriyor. Dün Turgut Özal üzerinden bu tartışmalar oldu. Bugün ise Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan üzerinden tek adamlığı tartışıyorlar. 

MİLLETİ TANIMAMAK NE DEMEK?

Baş meseleye nasıl bakarsa yanındakiler de meseleye öyle bakıyor. CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu, 'eğer anayasa değişikliği yapılır da, milletin önüne getirilirse yüzde 98 oyla kabul edilse bile biz bu anayasayı tanımayız' dedi. Sen kimsin de tanımıyorsun? Seni oraya kim getirdi? Bu millet getirmedi mi? Bu milletin bir parçası olan CHP delegesi getirmedi mi? Bu, “milleti tanımıyorum” diyor.

Bir de; eğer Türkiye’de bir anayasa değişikliği yapılacaksa bu kan dökülmeden yapılamaz. Ne demek bu? “Kan dökülsün, terör olsun, insanlar birbirini kırsın ama anayasa değişmesin biz bundan yanayız” diyor.  Eğer bir siyasi partinin genel başkanı bunları söylüyorsa onun yanındaki milletvekili ayak da ısırır, bacak da ısırır, kulak da ısırır.

Bunlar CHP’nin jakoben, dayatmacı, tek partici, eski dönem alışkanlıklarının bir tezahürüdür. Biz 'o dönem kapandı' diyoruz. Yeni Türkiye’de millet korkutulmuş, sindirilmiş bir millet değil, emanetine sahip çıkma konusunda bedel ödeme pahasına bile bunu ortaya koydu. 15 Temmuz’da bunu yaşadık ve gördük. Şehit olan 248 kardeşimiz ve 2 binden fazla gazimiz bu iradenin bir yansımasıydı.

 

kulcu-basbakan.jpg

Çorum halkına selamlarını gönderen Başbakan Binali Yıldırım'ı ziyaret eden Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, "Biz her zaman halkın içindeyiz. Hizmet etmeye yeminliyiz, kararlıyız. Bu bir parti meselesi değildir. Özgürlükten, demokrasiden, halkın iradesinden yana olan herkes bu Anayasa Değişikliği ve Cumhurbaşkanlığı Sistemi'ne ‘Evet’ diyecektir" dedi.

HHALK: Yine ana muhalefetin değişiklikle ilgili bazı maddelere şiddetle itiraz ettiğini görüyoruz. Mesela “Yargı Siyasallaşıyor” eleştirileri doğru mu? 

'YARGI SİYASALLAŞIYOR' 
DEMEK HUKUK BİLMEZLİKTİR

KÜLCÜ: Geriye dönüp hukuk sistemi ile ilgili geçmişte yapılan değişikliklere baktığımızda hep aynı üslubun kullanıldığını hepimiz gayet iyi hatırlarız. CHP bunu biraz eski alışkanlıkları ile düşünüyor. 2010 yılında yapılan değişikliğe de itiraz etmişlerdi. 2010 yılında Anayasa Mahkemesi yetkilerini aşarak yapılan değişikliği iptal etti sonra HSYK’da bütün yerlere FETÖ üyeleri yerleşmiş. HSYK içerisinde oluşan bu tür bozukluklar milletin adalet duygusunu zedeliyordu yapılacak olan değişiklikle buda giderilmiş olacak.

Yeni sistemde 7 HSYK üyesini parlamento seçecek, 4 tane Cumhurbaşkanı atayacak. 2 tane de doğal üyeyle birlikte toplam 13 üye olacak. Böyle bir durumda yargının siyasallaştığını söylemek en hafif tabiriyle hukuk bilmezliktir. Yapılan işin ciddiyetinin kavrayamamaktır. 

HHALK: Size göre parlamentonun işlevi ortadan kalkıyor mu? Yoksa Türkiye güçlü bir yönetim sistemine mi kavuşuyor? 

KÜLCÜ: Yapılan bu değişikliklerle ülkede rejimin değişmeyeceğini herkes anladı bir Kemal Kılıçdaroğlu anlamadı. Eğer rejim değişikliği diyeceksek bu sadece vesayet rejiminin değişikliği olur. Bu ülkede hükümet ve yürütme değişikliğinden başka bir değişiklik olmayacak. Yürütmenin başı da, devlet başkanı da Cumhurbaşkanı'nda olacak. 

HHALK: Referandumda Çorum’dan hangi oranda destek çıkmasını bekliyorsunuz?

TÜRKİYE ORTALAMASININ
ÜZERİNDE 'EVET' DİYECEĞİZ

KÜLCÜ: Milletimizden şöyle bir ricam olacak: Yeni Anayasa konusunda Cumhurbaşkanımızın değerlendirmesinden sonra önümüzde 60 günlük bir süre olacak, o süre içerisinde yeni sistem bize ne getiriyor onu iyi değerlendirsinler. Doğru gördükleri ve iyi anladıkları hususları etrafındaki insanlara hemşehrilerimiz de anlatsın. Bu zamana kadar edindiğin tecrübe ve Çorum halkının sağduyulu tavrı nedeniyle referandumda Çorum’un Türkiye ortalamasının üzerinde bir 'EVET' oyu alacağını düşünüyorum. Halkımız bu zamana kadar bizi hiç yanıltmadı. İnşallah referandumda da istikrara, istikbale, istiklale 'EVET' diyecektir.

 

Röportaj: HedefHalk Çorum Temsilcisi Mustafa DEMİRER

Röportaj Ekibi: HedefHalk Gazetesi Ankara Temsilcisi ve Bölge Koordinatörü M. Soner CABBAR, Halkla İlişkiler ve Reklam Müdürü Feride İÇKİLLİ ve Halkla İlişkiler Danışmanı Hüseyin UNUTMAZ

MUZAFFER KÜLCÜ
(Çorum Belediye Başkanı)

1971 yılında Çorum’da doğan Külcü, Çorum İmam Hatip Lisesi ve Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Bir süre Çorum'da serbest avukatlık yapan Başkan Külcü, çeşitli sivil toplum örgütlerinde başkanlık ve yöneticilik yaptı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda Bakanlık Müşavirliği ve Eti Maden İşletmeleri'nde Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Külcü, aktif siyasi yaşamına kurucu il başkanı olarak AK Partiyle başladı. 22. dönem Çorum Milletvekili olarak parlamentonun en genç üyeleri arasında yer alan Külcü, 29 Mart 2009 ve 30 Mart 2014'te yapılan seçimlerde Çorum Belediye Başkanı olarak seçildi. Külcü, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Haber Kaynağı: Hedef Halk
İlgili Haberler
left
right
 
 
2 Şubat 2017 Perşembe 13:27
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Başkan Uysal, muhtarlar ve aileleri ile iftarda buluştuBaşkan Şahin: Havza göç veren değil, göç alan ilçe olacak
Vali Yavuz, Fatsa Fen Lisesi’nde kariyer günleri etkinliğine katıldıİftar çadırında Ramazan bereketiÇevreye duyarlı gençler ödüllerini Başkan Sözlü’den aldılar
Bir daha kazandıklarımızı, kaybetmemize müsaade etmeyinOyun karavanı kimsesiz ve engelli çocuklar için yola çıktı
Türkiye’nin ilk 'Alerjik Çocuk Kreşi' açıldı
Esenyurt’ta Kudüs’e destek mitingi
İsrail uluslararası yargı önünde hesap vermeliVali Güzeloğlu, şehit aileleri ve gazilerle bir araya geldiCumhurbaşkanı Erdoğan: Sen bu asrın Nene Hatunusun
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak03:17
  • Güneş05:30
  • Öğlen13:12
  • İkindi17:11
  • Akşam20:34
  • Yatsı22:29
 
Anket
Özlük hakları düzenlemesi
bu yıl içinde yapılır
bir iki yıl içinde belki
kesinlikle yapılmaz
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1703 - Rus Çarı I. Petro, Sankt Petersburg şehrini kurdu.(Şehir Rus İç Savaşı sırasında Petrograd, SSCB döneminde de Leningrad olarak adlandırılıyordu)
1907 - San Francisco, California'da veba salgını başgösterdi.
1935 - Hafta tatili Cuma'dan Pazar'a alındı.
1941 - Alman zırhlısı Bismarck, İngiliz donanması tarafından batırıldı.
1944 - Latin harfleri ile ilk Cumhuriyet altını basıldı.
1953 - Paris'te Belçika, Fransa, İtalya, Lüksemburg, Hollanda ve Federal Almanya arasında Avrupa Savunma Birliği Antlaşması imzalandı.
1956 - İstanbul'da yapılan Dünya Güreş Şampiyonası'nda Türkiye Milli Güreş Takımı, serbestte altı birincilikle dünya şampiyonu oldu.
1958 - Amerikan F-4 Phantom II çok amaçlı avcı-bombardıman uçağı ilk uçuşunu yaptı.
1961 - Anayasa, Kurucu Meclis'te oylamaya katılan 262 üyeden 260'ının oyuyla kabul edildi.
1962 - Çekmece Nükleer Araştırma Merkezi açıldı.
1964 - Hindistan Başbakanı Cavaharlal Nehru 75 yaşında öldü.
1980 - Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gün Sazak, Ankara'da uğradığı bir suikast sonucu vefat etti.
1985 - Papa suikastı davasında Mehmet Ali Ağca, "Ben Hazreti İsa'yım, Tanrı'nın oğluyum" dedi.
1986 - Tütün tekelini kaldıran yasa onaylandı.
1992 - Iğdır ve Ardahan il oldu.
1993 - PKK, 33 silahsız askerimizi pusuya düşürerek öldürdü.
1994 - ABD'de 20 yıldır sürgünde bulunan Sovyet yazar Aleksandr Soljenitsin ülkesine döndü.
1999 - Birleşmiş Milletler Savaş Suçluları Mahkemesi, Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç'i Kosova'daki vahşetin sorumlusu olmakla ve etnik Arnavutlara karşı soykırım yapmakla suçladı.
2001 - 53 ülke Afrika Birliği'ni kurdu.
2007 - Mehmet Ağar Genel Başkanlığındaki DYP eski Demokrat Parti'nin adını aldı.
 
On Numara
21.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu01020406122428323341445153585965686973757678
 
Süper Loto
24.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu061134404950
 
Şans Topu
23.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu060910242712
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Sayısal Loto
26.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu011011132634
 
 
Kurumsal

İçerik

Taşra

Merkez

Başkent