Ana Sayfa » Güncel » Bakan Soylu: Darbenin hakkından kim geldi?

Bakan Soylu: Darbenin hakkından kim geldi?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Makamlarını, koltuklarını korumak, eğer mağlubiyet varsa yerinde duramayacaklarını bildikleri için bu sisteme ağababalarının talimatlarıyla beraber itiraz ediyorlar." dedi.

 
 
Bakan Soylu: Darbenin hakkından kim geldi?

Soylu, Çarşıbaşı ilçesinde vatandaşlara hitabına, kendilerine gösterilen ilgi ve verilen destek dolayısıyla teşekkür ederek başladı.

Türkiye'yi sistem değişikliğine götüren süreci anlatan Soylu, artık arkalarına dönüp bakmaktan yorulduklarını ifade etti.

Soylu, Türkiye'nin her alanda gaza basıp gittiği dönemlerde önüne sorunlar çıkartıldığını vurgulayarak, "Bu sistem 2016'nın 15 Temmuz'unda da darbe üretti." diye konuştu.

Türkiye'de beş ağaç yüzünden milletin birbirine düşürüldüğünü, ülkenin geleceğinin karartılmaya çalışıldığını belirten Soylu, aynısının 28 Şubat'ta ve 17-25 Aralık'ta da yapılmak istendiğini söyledi.

Soylu, "Bunu bu sistem üretiyor, ayağımız topal olsun, koşamayalım, yarına umutla bakamayalım istiyorlar." ifadesini kullanarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'nin patronunun sürekli değişmesini isteyenler bunu tercih etti. Sistemi öyle kurdular. Yıllardan beri onların diz çökertmek istedikleri bu aziz millet ne yapıyor biliyor musunuz? Oyla, sandıkla 'biz diz çökmeyeceğiz, biz geleceğin Türkiye'sine adım atacağız.' diyorlar."

"Darbenin hakkından bizim gençler geldi"

Gençlerin, "darbeye karşı omuz omuza" sloganı atması üzerine Soylu, şunları kaydetti:

"Darbenin hakkından bizim gençler geldi. Şimdi onları beğenmiyorlar. Kılıçdaroğlu efendi diyor ki '24 yaşındaki kişiden milletvekili olur mu?' 24, 23, 19, 18 yaşında bu ülkenin hürriyeti için Balkan, İstiklal harbinde, Çanakkale'de savaştır, annesi babası 'Ne olursun evladım dışarı çıkma.' demesine rağmen, 15 Temmuz akşamı elinde bayraklarla 'Ben ülkem için şehadete yürürüm.' diyen o evlatlarımızdan milletvekili de olur, evlat da olur, can da olur."

Soylu, birtakım kesimlerin 7 Haziran seçimlerinden sonra özerklik ilan edilecek ilçelerin isimlerinin tek tek açıkladığını anımsatarak, "Kendilerine verilen yüzde 10 oyu zannettiler ki teröre mühimmat taşıyasın diye verdiler, zannettiler ki Kandil'e para gönderesin diye verdiler, zannetiler ki milletin vergileriyle birlikte, bu millete zillet yaşatasın diye verdiler. Cizre'de, Muş Varto'da özerklik ilan edeceklerdi, hadi madem o kadar gücünüz yetiyor, bügün özerklik ilan etsenize hadi bakalım. Hadi edin de görelim bakalım." dedi.

Türkiye'deki yatırımlardan bahseden Soylu, "3, 4 yıldır olduğumuz yerde bize patinaj ettirmek için ellerinden gelen bütün gayreti gösteriyorlar. Bütün ittifaklar aynılar, 'hayır' demek için karşımıza dikildiler." ifadesini kullandı.

Soylu, vatandaşlara, "Kılıçdaroğlu'nu tanıyorsunuz değil mi?' sorusunu yönelterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şimdi bu otobüsün üzerinde o konuşsa, bizden daha iyi anlatıyor yeni sistemi. Diyor ki 'Önümüzdeki sistemde bir başbakanla bir cumhurbaşkanı olacak. Ayrı partiden olur da kavga ederlerse ne olacak?' Tövbe estağfurullah, hiç okumamış, hiç çalışmamış ve daha önce söylediklerine hiç inanmamış evvelden olduğu gibi."

"Herkesin eşit vatandaş olduğu bir Türkiye'ye doğru adım atıldı..."

AK Parti'nin yüzde 51 oya şiddetle milleti korkutarak değil, hizmetle ulaştığına dikkati çeken Soylu, şunları kaydetti:

"Milletin hürriyeti, özgürlüğü, yarına ait umutlarıyla oynanmadı, tam tersi kuvvetlendirildi. Herkesin eşit vatandaş olduğu bir Türkiye'ye doğru adım atıldı ve millet 51'e getirdi. CNN karşı, BBC karşı bir de şimdi başımıza Almanya çıktı, o karşı. Hepsi karşılar ama hepsi karşı olmasına rağmen Türkiye etrafındaki coğrafya ateşten çember olmasına rağmen bugün ayaklarının üzerinde sizlerle beraber duruyor."

Soylu, mevcut sistemin Türkiye'de milletin iktidar olmaması üzerine kurgulandığına dikkati çekti.

AK Parti'nin hedeflerine rağmen muhalefetin hedef ortaya koyamadığını belirten Soylu, "Bir şey söyle bu millete, kavgayla çatışmayla sürekli millete iftira atmakla küçümsemekle 'sen köylüsün, senin kafan yetmez, bir çobanın oyuyla bir profesörün oyu bir olur mu?' diyen anlayışla, bu ülkeyi nereye götüreceksiniz?" diye konuştu.

Soylu, kimin egemen olduğunun belli olmadığı bir sistemin içinde olunduğunu vurgulayarak, "Şimdi parlamento güçlü olacak. Millet seçecek, parlamentoya gönderecek, parlamento kanun yapacak ve yürütmenin hükümetin nasıl bir çerçeve içerisinde hizmet edebileceğini ortaya koyacak." dedi.

Bakan Soylu, konuşması sırasında, "Şimdi makamlarını, koltuklarını korumak, eğer mağlubiyet varsa yerinde duramayacaklarını bildikleri için bu sisteme ağababalarının talimatlarıyla beraber itiraz ediyorlar." ifadesini kullandı.

"Yeni sistem, uzlaşma sistemidir"

AK Parti'nin MHP ile anayasa değişikliği üzerinde anlaştığını anımsatan Soylu, şöyle devam etti:

"Şimdi sahada da birlikte hareket ediyoruz. Biz bir adım attık, onlar bir adım attılar ve ortak bir noktada uzlaştık. İşte uzlaşma budur. Yeni sistem, uzlaşma sistemidir. 25'te kalırsan, kimseyle uzlaşmazsan, ıkınırsan, şu kadar alanda siyaset yapmaya kalkarsan, siyasi tarihten silinirsin veya ittifak edersin. İttifak ediyor mu Kılıçdaroğlu? Ediyor. FETÖ ile ediyor. PKK ile ediyor mu? Bunun FETÖ ile arasında bir ilişki var ama daha çözemedik, yakında bu işin kokusu çıkar inşallah. Öbür taraftan bir de Almanya var mı? Dikkat edin, Almanya FETÖ ile PKK'yı muhafaza ediyor mu? CHP, FETÖ, PKK ile işbirliği yapıyor mu? Cephe aynı cephe. 1960, 1980 darbesini, 28 Şubat'ı, 15 Temmuz'u kim yapmışsa aynıları şu anda ittifak içindeler."

Soylu, yeni sistemde yargının bağımsız ve tarafsız olacağını, yargıda da milletin sözünün geçeceğini dile getirdi.

Bakan Soylu, konuşması sırasında şunlara dikkati çekti:

"Başörtülüleri, dindarları, köylüleri beğenme, dışarıda bırak. Bir gün onu, bir gün bunu dışarıda bırak. Kiminle yöneteceğiz, büyüteceğiz, yarınlara ulaştıracağız Türkiye'yi? Onların derdi hep aynıdır ve hep aynı olacak. Böl, parçala, yönet, enerjini toprağa ver. Artık bu Türkiye geçti, yeni Türkiye şaha kalktı, 21. yüzyılın parlayan ülkesi olacak."

"Bu milletimizin, geleceğimizin mücadelesidir"

Mevcut sistemin yürümeyeceğinin belli olduğunu belirten Soylu, şöyle devam etti:

"Ben 25 gündür TBMM'ye gidemiyorum, önümde bin tane dosya var. Geçen akşam önüme 630 imza getirdiler, gece 3'e, 4'e kadar çalışıyorum yetiştiremiyorum. Bir başka yere, bir başka yere gidiyoruz. Bu sistem, bir orada, bir burada olmaz. Sadece yürütme yapan, millete karşı sorumlu olmak zorunda. Sorumluluğun, yetkinin ne olduğu, birbiriyle karışmış olmaması, net durum olmalıdır."

Soylu, vatandaşlara, "21. yüzyılda yeniden tarih yazmaya ve 16 Nisan'da sandıkları patlatmaya hazır mısınız?" sorusunu yönelterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu milletimizin, geleceğimizin mücadelesidir. Sırtımızda taşıdığımız yükleri geleceğe taşımayalım, gelecek nesillerimize bırakmayalım. 'Artık yeter, demokrasi, hukuk devleti, kalkınma, iş ve aş.' diyelim. Onun derdiyle meşgul olan bir Türkiye olsun."

Soylu, ilçede yıllardır Yavuz Grup Yolu sorunu yaşandığını ifade ederek, "İlgililerle oturduk, görüştük ve 4, 5 milyon lira verdik. Önümüzdeki ay da 4, 5 milyon lira çıkaracağız yani yaklaşık 10 milyon lira. Sonra lazım olursa yine göndereceğiz. Bu sorun böylece ortadan kalkacak." dedi.

Trabzonspor ve Çarşıbaşıspor'un atkılarını takan Soylu, konuşmasının ardından AK Parti Trabzon milletvekilleri Muhammet Balta ve Adnan Günnar, Büyükşehir Belediye BaşkanıOrhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Çarşıbaşı Belediye Başkanı Coşkun Yılmaz, AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi ile vatandaşlara karanfil attı.

İlgili Haberler
left
right
 
 
8 Mart 2017 Çarşamba 23:33
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
'Huzur arıyorum' diyenlerin şehri'Mehmetçik için ne yapsak azdır'Samsun Valisi Kaymak, görevi devrettiVali Yıldırım’dan yatırımcıya çağrıMezrada ev konforunda eğitim görüyorlarŞehit Kaymakam anısına yaptırılan lisenin kütüphanesine bin 600 kitap
Doğal tuz mağaraları şifa kaynağıÇalışma Bakanı, taşeron düzenlemesindeki detayları açıkladıInstagram fotoğrafınız sizin hakkınızda neler söylüyor?“Toptancı turizmciliğini bitiriyoruz!”Tütün üzerinden ana plan Kelebek etkisi mi?'Teröristlerin strateji ve taktikleri çöktü'
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak06:05
  • Güneş07:46
  • Öğlen13:29
  • İkindi16:27
  • Akşam18:52
  • Yatsı20:21
 
Anket
Özlük hakları düzenlemesi
bu yıl içinde yapılır
bir iki yıl içinde belki
kesinlikle yapılmaz
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1600 - Peru'daki Huaynaputina yanardağı Güney Amerika tarihindeki en şiddetli patlamayla püskürdü.
1807 - ABD eski başkan yardımcısı Aaron Burr vatana ihanet iddiasıyla tutuklandı.
1861 - Rusya'da toprağa bağlı kölelik yasaklandı.
1878 - Thomas Edison fonografın patentini aldı.
1881 - Kansas'ta tüm alkollü içecekler yasaklandı.
1915 - I. Dünya Savaşı: Gelibolu muharebeleri başladı.
1915 - İtilaf devletleri'nin Çanakkale'ye denizden yaptıkları saldırı püskürtüldü.
1925 - Telsiz tesisi hakkındaki kanun çıktı. Türkiye'de radyonun kurulması TBMM'de kabul edildi.
1928 - Amacı yoksul kadınlara yardım etmek olan "Himaye-i Etfal Kadın Yardım Cemiyeti" kuruldu. Cemiyetin adı 1938'de Yardım Sevenler Derneği olarak değiştirildi. Mevhibe İnönü derneğin fahri başkanıydı.
1932 - Halkevleri kuruldu. 1951'de Demokrat Parti hükümeti tarafından kapatıldı.
1945 - II. Dünya Savaşı: Iwo Jima muharebesi. Yaklaşık 30.000 ABD askeri Batı Pasifik'teki Iwo Jima adasına çıktı. Japon ordusunun şiddetli direnişi ile karşılaşan ABD birlikleri adada kontrolü ancak bir ay sonra sağlayabildiler.
1947 - İstanbul'da et giderek pahalılaşıyor; İstanbul Belediyesi halkı et boykotuna çağırdı.
1956 - Türkiye-Macaristan milli futbol maçı Mithatpaşa Stadı'nda oynandı. Türkiye Macaristan'ı 3-1 yendi.
1957 - Türk Ordusu'nun ilk kadın doktor subayı Sema Aran göreve başladı.
1959 - Londra Konferansı sona erdi. İngiltere Kıbrıs'ın bağımsızlığını tanıdı. İngiltere, Türkiye ve Yunanistan, Kıbrıs'ta garantör devlet oldu. Bağımsızlığın resmi olarak ilan edilmesi 16 Ağustos 1960'da oldu.
1968 - Larnaka uluslararası havaalanındaki bir uçak kaçırma olayına, Kıbrıslı yetkililerden izin almaksızın müdahale etmeye kalkan Mısır komando birliğinin 15 üyesi, Kıbrıs milli muhafızları tarafından öldürüldü.
1972 - Güvenlik güçleri, sabaha karşı Fındıkzade ve Arnavutköy'de operasyonlar düzenledi. Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (THKP-C ) üyesi Ulaş Bardakçı öldürüldü.
1975 - Devlet Sinema Televizyon Enstitüsü kuruldu.
1985 - İspanya havayollarına ait Boeing 747 tipi bir yolcu uçağı Oiz dağlarına (İspanya) çarparak düştü: 148 kişi öldü.
1985 - William J. Schroeder, yapay kalp takıldıktan sonra hastaneden taburcu edilip evine gönderilebilen ilk hasta oldu.
1985 - Türk aktör Haluk Bilginer'in de rol aldığı BBC pembe dizisi ünlü EastEnders'ın ilk bölümü İngiltere'de yayımlandı. Dizi halen devam etmektedir.
1985 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren bozuk ilaç yapanlar için " Bu adamların kafasını koparmak lazım" dedi.
1986 - SSCB Mir uzay istasyonu'nu uzaya gönderdi.
1994 - Libya'da şeriat uygulamasına geçildi; İslami takvim uygulanmaya başlandı.
1994 - Haftalık Newroz gazetesi yayımlanmaya başladı.
1994 - Adalar Belediye Başkanı ANAP'lı Recep Koç Büyükada vapur iskelesinde uğradığı silahlı saldırıda öldürüldü. İki kişi de yaralandı. Recep Koç'u, kaçak yapısını yıktırdığı Osman Özgen adlı bir vatandaşın öldürdüğü bildirildi.
1997 - İran'ın Ankara Büyükelçisi Bagheri, Sincan'da düzenlenen Kudüs gecesindeki konuşmaların ardından, artan tepkiler nedeniyle ülkesine gitti.
1997 - Başbakan Tansu Çiller Meclis'te mal varlığı soruşturmasından aklandı.
1998 - Rusya'dan Türkiye'ye boru hattı ile doğalgaz getirecek Mavi Akım Projesi için müteahhit firmalar arasında anlaşma imzalandı.
2001 - Milli Güvenlik Kurulu'nun Çankaya Köşkü'nde yapılan şubat ayı toplantısında, Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile yaşadığı tartışma nedeniyle toplantıyı terk etti.
2008 - Küba lideri Fidel Castro görevinden ayrıldığını açıkladı.
 
On Numara
12.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu02040912131524252636383940424356575868707479
 
Süper Loto
15.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu060719405354
 
Şans Topu
14.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu011125283006
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Sayısal Loto
17.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030508323536
 
 
Kurumsal

İçerik

Taşra

Merkez

Başkent